1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Sazlıköy ve Sinde’de yeni kazılar...
Sazlıköy ve Sinde’de yeni kazılar...

Sazlıköy ve Sinde’de yeni kazılar...

Kayıplar Komitesi’nin, “kayıplar”dan geride kalanların kimlik tespit sürecinde son bir yıldır yaşamakta olduğu tıkanmaya karşın, her iki toplumdan da arkeologların birlikte yürütmekte olduğu kazılar, kesintisiz devam ediyor. Kayıplar Ko

A+A-

 

 

Kayıplar Komitesi’nin, “kayıplar”dan geride kalanların kimlik tespit sürecinde son bir yıldır yaşamakta olduğu tıkanmaya karşın, her iki toplumdan da arkeologların birlikte yürütmekte olduğu kazılar, kesintisiz devam ediyor.

Kayıplar Komitesi yetkilileri, Sazlıköy (Livadya) ve Sinde’de (İnönü) iki yeni kazı başlattı. Sazlıköy’de bir tarlada aranmakta olan kuyu bulunamayınca, kazılan tarlanın bitişiğindeki tarlaya geçildi ve sözkonusu kuyu aranmaya başlandı. Bu kuyuya iki “kayıp” Kıbrıslırum’un gömülmüş olduğu sanılıyor. Bu konuda biz de okurlarımızın vermiş olduğu bilgiler çerçevesinde Kayıplar Komitesi yetkililerine Sazlıköy’de (Livadya) birkaç kez olası gömü yerleri göstermiştik ve bu yerlerden birisinde geçtiğimiz haftalarda yürütülen kazılarda bir “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanlara bir kuyu içinde ulaşılmıştı.

Kayıplar Komitesi yetkililerinin bu hafta başlattığı ikinci kazı Sinde’de (İnönü). Bu yeni kazıda da içerisinde iki “kayıp” Kıbrıslırum’un bulunduğu sanılan bir kuyunun arandığı öğrenildi.

Kayıplar Komitesi kazı ekipleri ayrıca Cihangir’de (Abohor-Ebiho), Sihari’de (Kaynakköy), Bozdağ’da (Aspro Mutti), Demirhan’da (Trahoni-Tirfon), Haspolat’ta (Mia Milya) kazılar yürütüyor. Kıbrıs’ın güneyinde ise 1963-64 “kaybı” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların arandığı kazılar Strovulos’ta bir kuyuda ve Maşera’da devam ediyor.

 

 


 

 

 

Kıbrıslıtürkler’in “Kayıplar Listesi”nde bulunan Olgun Ali Emir’in “kayıp” olmadığı, naaşının ailesi tarafından bulunarak Taşpınar’a (Angolem) defnedildiği ortaya çıktı...

 

Öldürüldükten altı ay sonra ailesi tarafından bulunmuş...

 

Kıbrıslıtürkler’in resmi “Kayıplar Listesi”nde 474 sıra numarasıyla kayıtlı bulunan “kayıp” Olgun Ali Emir’in aslında “kayıp” olmadığı, naaşının ailesi tarafından bulunarak Taşpınar’a (Angolem) defnedildiği ortaya çıktı.

20 Temmuz 1974’te köye baskın yapan bazı Kıbrıslırum askerler tarafından yaralandıktan sonra alınıp götürülen ve öldürüldükten sonra Kutrafa deresine atılan, aradan yaklaşık altı ay geçtikten sonra naaşı sulama kanalında, ara bölgede bulunan Olgun Ali Emir’in sevgili kardeşi Cevdet Şenvar sorularımızı yanıtlarken şöyle dedi:

“Dere gelince, bilinmeyen bir şahsa ait naaşın ara bölgeye sular tarafından getirildiğini haber verdiler, ‘Gidin bakın sizin kaybınız mı’ dediler. Gittik, baktık, onu sırtındaki elbiselerden tanıdık. Alıp Taşpınar Şehitliği’ne defnettik. Yani kardeşim Necati Olgun Ali’nin naaşını Temmuz 1974’te öldürüldükten yaklaşık altı ay sonra  bularak Angolem’e defnettik. Nitekim geçtiğimiz günlerde Kayıplar Komitesi yetkililerini de bu konuda bilgilendirdik...”

İsmail Ahmet’le birlikte aynı evden alınarak “kayıp” edilen Olgun Ali Emir’in naaşının ailesi tarafından bulunmasına ve defnedilmesine karşın, İsmail Ahmet halen “kayıp”. İsmail Ahmet’in yakınlarının geçtiğimiz günlerde bu Kıbrıslıtürk “kayıp” için olası bir gömü yerini Kayıplar Komitesi yetkililerine gösterdikleri de öğrenildi.

Olgun Ali Emir “kayıp” edildiği zaman henüz 20 yaşında bir gençti... İsmail Ahmet ise 55 yaşında bir çoban idi. Her ikisi de sivil olan bu Kıbrıslıtürkler, köye üç zırhlı araçla saldıran bazı Kıbrıslırumlar tarafından öldürülen aynı köylü Ahmet Sinan’ın evinde yaralanmış ve her iki yaralı Kıbrıslıtürk de yani hem Olgun Ali Emir, hem de İsmail Ahmet, bu Kıbrıslırumlar tarafından bu evden alınarak “kayıp” edilmişti. Aynı saldırıda Vasfi Adem ve İsmail Ahmet’in eşi Sadiye İsmail yine aynı Kıbrıslırumlar tarafından öldürülmüştü.  Angolem’e yapılan bu saldırıda ikisi “kayıp” edilmek üzere toplam sekiz Kıbrıslıtürk öldürülmüştü.

Bu saldırıya katılan Kıbrıslırumlar arasında Zodya’dan (Bostancı) bir kasabın, Argaca’dan (şimdiki Akçay) ve Omorfo’dan birer komutanın isimleri geçmekteydi...

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 836 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler