1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SAYIŞTAYLIĞA ÇAĞRI
SAYIŞTAYLIĞA ÇAĞRI

SAYIŞTAYLIĞA ÇAĞRI

KARAMAN: “SAYIŞTAYLIK İNCELEME YAPMALI” Dome Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Karaman, otel çalışanlarına ödenen yaklaşık 500 bin TL faiz, çalışanların avukatına ve Vakıflar İdaresi’nin avukatlarına ödenen masrafların, Kıbrıs Vakıfl

A+A-

 

 

 

KARAMAN: “SAYIŞTAYLIK İNCELEME YAPMALI”

 

Dome Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Karaman, otel çalışanlarına ödenen yaklaşık 500 bin TL faiz, çalışanların avukatına ve Vakıflar İdaresi’nin avukatlarına ödenen masrafların, Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin yerine, Genel Müdür Mustafa Kemal Kaymakamzade ve Vakıflar İdaresi Yönetim Kurulu’nun ödemesi gerektiğini dile getirdi. Müdür Kaymakamzade ve Yönetimin, kurumu ‘faiz ödemek’ zorunda bırakarak zarara uğrattıklarını vurgulayan Karaman, işlenen bu ‘görev kusuru’ nedeniyle Sayıştaylığın inceleme yapması için çağrıda bulundu.

 

 

BİR DAVA EMSAL OLDU

YENİDÜZEN’in 23 Aralık 2011 tarihili haberinde, Avukat Tahir Seroydaş, Dome Hotel çalışanı Mustafa Pulyacı’nın 2008 yılında kıdem tazminatını alacağı nedeniyle Vakıflar İdaresi’ne açtığı dava, Pulyacı’nın lehine sonuçlanmış ve Vakıflar İdaresi’nin, Pulyacı’ya faiziyle birlikte 35 bin TL tazminat ödeyeceği aktarılmıştı. Seroydaş, Pulyacı’nın kazandığı davanın, 70 kadar diğer otel çalışanlarının aynı nedenle açtığı davalara emsal teşkil edeceği ve bu durumda Vakıflar İdaresi’nin yaklaşık 2 milyon TL ödemek zorunda kalacağını belirtmişti. 

 

KARAMAN: “ÇALIŞANLAR SÖZLEŞMEYİ İHLAL ETTİ DEDİLER”

Turizm Emekçileri Sendikası (TES) Başkan Bayram Karaman, Vakıflar İdaresi’nin tazminat alacakları konusunda Dayanışma Turizm Limited’e 3 Ağustos 2010 tarihli yazıyla resmen bildirimde bulunduğunu belirterek, “biz bu sözleşmeyi ihlal ettiğiniz için bizim kıdem tazminatı yükümlülüğümüz ortadan kalkmıştır” denildiğini söyledi. Vakıflar İdaresi’nin kıdem tazminatlar davası sırasında çalışanlar arasında yapılan sözleşmeyi tek taraflı fes ettiğini belirten Karaman, bunun da “çalışanların sözleşmeyi ihlal ettiği” gerekçesine bağladığını açıkladı.

 

“AVUKATIN UYARISI DİKKATE ALINMADI”

Bayram Karaman, bu konunun geçtiğimiz gün sonuçlanan mahkemeye intikal ettiğini söyleyerek, “Vakıflar İdaresi bir husumetin bedeli olarak ödemesi gereken yaklaşık 1 milyon 3 yüz bin TL’lik  tazminat miktarından çok daha fazla ödeme yapmak zorunda kaldı. Bunun bir kısmı dava masrafı olarak avukatlara ödenen ücretler, bir kısmı ise mahkeme masrafları bir kısmı da işçilerin kıdem tazminatlarına ödenen faizdir” dedi.

Bayram Karaman şöyle devam etti. “Burada acı olan durum, Avukat Tahir Seroydaş’ın mahkemeye gitmeden önce Mustafa Kemal Kaymakamzade’ye, Vakıflar İdaresi Yönetim Kuruluna ve Başbakan’a hitaben yazdığı yazıya itibar edilmedi. Bu yazıda ‘işçilerin alacaklarının dava yoluna gidilmeden ödenmesi halinde müvekkillerinin faiz talebi olmayacağını, keza Avukat ücreti olarak sadece 5 bin TL ihbar ücreti talep edileceğinin belirtilmesine rağmen bu teklife itibar edip ödemediler. Ancak çalışanların açmış olduğu 70 davada hem faiz hem de dava masraflarını ödemek mecburiyetinde kaldılar.”

 

“GÖREV KUSURU İŞLENDİ”

Dome Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Karaman, ödenen faiz ve dava masraflarının, kurum yerine görev kusuru işleyen Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından karşılanması gerektiğini belirterek, bir hayır kurumu olan Vakıflar’ın parasına yazık ” dedi. Karaman, kurumun ”faiz” ve “fuzuli dava masrafı” ödemek zorunda bırakılması konusunda ‘görev kusuru’ işlendiği gerekçesiyle Sayıştaylığı inceleme yapmaya çağırdı.

 

 

                                                         

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 615 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler