1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SAYIŞTAY’IN RAPORLARI TUTARLI VE GÜVENİLİR DEĞİL'
SAYIŞTAY’IN RAPORLARI TUTARLI VE GÜVENİLİR DEĞİL

'SAYIŞTAY’IN RAPORLARI TUTARLI VE GÜVENİLİR DEĞİL'

Birleşik Kıbrıs Partisi, Sayıştay Başkanlığı’nın raporlarının tutarlı ve güvenilir olmadığını savunarak, Sayıştay Başkanı’nı istifa etmeye çağırdı.

A+A-
Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP), Sayıştay Başkanlığı’nın raporlarının tutarlı ve güvenilir olmadığını savunarak, Sayıştay Başkanı’nı istifa etmeye çağırdı.

BKP Genel Sekreteri İzzet İzcan, Sayıştay Başkanlığı’nın Lefkoşa Türk Belediyesi ile ilgili ek raporunu değerlendirdi.

İzcan, Sayıştay Başkanlığı’nın 5 gün gibi kısa bir sürede hazırladığı ek raporda, daha önceki ön raporda kayıp olarak bildirdiği 3 milyon sterlinin yerine, 3 milyon TL’den bahsettiğini söyleyerek, “Söz konusu olan Çangar Finans Co. Ltd’den borçlanılan 10 milyon sterlinin, 3 milyonunun kayıp olmasıdır. Ön raporda Sayıştay bunu açıkça belirtmiş olmasına rağmen, hazırladığı ek raporda 3 milyon TL’nin bulunduğunu ve daha önceki raporun dikkate alınmamasını açıklamaktadır. Daha önce 3 milyon sterlin olarak açıklanan kayıp para, şimdi nasıl 3 milyon TL oldu. Sayıştaylık, kamuoyunu yanıltmaya mı çalışıyor?” dedi.

Sayıştay Başkanlığı’nın 3 milyon TL’nin Sosyal Sigortalar Dairesi’ne 4 Mayıs 2010 tarihinde yatırıldığını, diğer yandan ise borçlanmanın 12 Mayıs 2010 tarihinde yapıldığını açıkladığını, Sigortalar’a yatırılan paranın, borçlanmadan önce yapıldığını iddia eden İzcan, Sayıştay Başkanlığı’nın raporlarının tutarlı ve güvenilir olmadığını vurguladı.

Ortada birçok suç ve suçlu olduğunu, polisin duruma müdahale etmesi gerektiğini belirten İzcan, şu ifadelere yer verdi:

“Yaşanan yasa dışılık ve yolsuzluklar sadece LTB’nin borçlanmaları ile sınırlı değildir. Belediye’deki mafyalaşma iddiaları, ihalelerin mafyalara verildiği iddiaları, belediyenin harcamaları ve idari yolsuzluklar da sorgulanmalıdır. Ayrıca Lefke Belediyesi’nde de yolsuzluklar yaşandığı iddia ediliyor. Tüm belediyeler mercek altına alınmalıdır.”

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 671 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler