1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SAYIŞTAY'IN 2011 RAPORU
SAYIŞTAYIN 2011 RAPORU

SAYIŞTAY'IN 2011 RAPORU

Sayıştay, 2011 yılı içerisinde 14 denetim ve 7 araştırma olmak üzere toplam 21 rapor hazırladı.

A+A-

 

Sayıştay, 2011 yılı içerisinde 14 denetim ve 7 araştırma olmak üzere toplam 21 rapor hazırladı.

Sayıştay'ın 2011 yılı faaliyetlerini içeren, beşinci Yıllık Raporu yayımlandı. Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Sayıştay Başkanı Osman Korahan, 2011 faaliyet döneminde, 19 denetçi, 22 idari ve kitabet olmak üzere toplam 41 personelle çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

Osman Korahan, denetim alanını oluşturan 200 civarındaki gerek genel bütçeye bağlı, gerekse genel bütçe dışındaki kurum ve kuruluşları, döner sermayeli ve fon şeklinde kurulan kurum ve teşebbüsleri, kitleri ve belediyeleri denetlemeye çalışan Sayıştay’ın 2011 yılı içerisinde 14 denetim ve 7 araştırma olmak üzere toplam 21 rapor hazırladığını belirtti.

Korahan ayrıca harcama öncesi denetimlere ilişkin 5 bin 78 işlem, kamu idareleri ile belediyelere yol gösterici niteliğinde 5 genelge ve diğer inceleme gerektiren işler ile faaliyetlerini yürütmek amacıyla 603 yazışma gerçekleştirdiğini kaydetti.

Osman Korahan, “Denetimlerimiz sonucu ve denetimlerimiz sırasında tespit edilen mevzuata aykırı uygulamalar ile hatalı ve eksik işlemlere ilişkin uygulamaların önüne geçilerek, 4 milyon 144 bin 612 TL'nin ilgili kuruma ve devlete geri yatırılması sağlanmıştır” dedi.

“SAYIŞTAY’IN TAM BAĞIMSIZLIĞI YÖNÜNDE ÖNEMLİ ADIMLAR”

Sayıştay Başkanı Korahan, yeni personel alımı ve terfilerle ilgili sürecin başlatılmasının yanı sıra, Sayıştay’ın mali ve işlevsel açıdan tam bağımsız olması gibi iki önemli konuyu 2011’de gündeme taşıdıklarını ve önemli adımlar attıklarını kaydetti.

Korahan, “KKTC Sayıştayı’nın bağımsızlık konusunda izleyeceği yol, gerek diğer ülke Sayıştayları ile gerçekleştirdiği ikili ilişkilerde elde ettiği bilgi ve deneyimler, gerekse diğer ülke Sayıştaylarının ve uluslararası örgütlerin Sayıştaylar ile ilgili almış olduğu karar ve tavsiyeler doğrultusunda olacaktır” dedi.

Osman Korahan, şöyle devam etti:

“Birleşmiş Milletlerin 22 Aralık 2011 tarihli 66. Genel Kurulunda kabul edilen ‘Yüksek Denetim Kurumlarının (Sayıştayların) Güçlendirilmesi Yoluyla Kamu Yönetiminin Verimlilik, Hesap Verebilirlik, Etkinlik ve Saydamlığının Artırılması’na ilişkin GA-Resolution A/66/209 no.lu kararında, 1977 tarihli Lima Deklarasyonu Denetim Usulleri Rehberi ve 2007 tarihli Yüksek Denetim Kurumlarının (Sayıştayların) Bağımsızlığına ilişkin Mexico Deklarasyonuna atıfta bulunarak, Üye Devletleri, söz konusu Deklarasyonlarda belirtilen ilkeleri kendi kurumsal yapıları ile uyumlu şekilde uygulamaları yönünde teşvik ettiği görülmektedir.”

“DİĞER ÜLKE SAYIŞTAYLARINDAKİ GELİŞMELER TAKİP EDİLECEK”

Osman Korahan, KKTC Sayıştayı’nın, 2012 yılı içerisinde diğer ülke Sayıştaylarındaki gelişmeleri yakından takip ederek, denetimlerinde uluslararası denetim standartlarını uygulamayı ve yeni personelini de bu alanda eğiterek kaliteli raporlar hazırlamayı hedeflediğini ifade etti.

Korahan, Sayıştay’ın beklenen düzeyde denetim yapması ve rapor hazırlamasının, istihdam edilen personelin gerekli eğitimlerden geçmesiyle mümkün olacağını kaydetti.

 

 

 

 

Bu haber toplam 672 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler