1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SAYIŞTAY'DAN İKİNCİ RAPOR
SAYIŞTAYDAN İKİNCİ RAPOR

SAYIŞTAY'DAN İKİNCİ RAPOR

KIBRIS gazetesinin Serhat İncirli imzasıyla çıkan haberine göre, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) kayıp olduğu ve “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullanıldığı” ileri sürülen 3 milyon TL, Sosyal Sigortalar Dairesi’nde bulundu. 3 m

A+A-

 

 

KIBRIS gazetesinin Serhat İncirli imzasıyla çıkan haberine göre, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) kayıp olduğu ve “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde kullanıldığı” ileri sürülen 3 milyon TL, Sosyal Sigortalar Dairesi’nde bulundu.

3 milyon TL’nin, belediye çalışanlarının sosyal sigorta primi olarak yatırıldığı ancak bir karışıklık nedeniyle fark edilmediği belirlendi.

Sayıştay Başkanı Osman Korahan, 3 milyon TL kayıp miktar ile ilgili olarak yeni bir rapor yayınladı ve daha önceki raporlarında “kayıp” olarak belirledikleri 3 milyonun bulunduğunu duyurdu.

Korahan, 25 Mayıs 2012 tarihli raporunu Meclis Başkanı, Başbakan, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı, Hukuk Dairesi, LTB, LTB Meclis Üyeleri ve Belediye Emekçileri Sendikası’na (BES) gönderdi.


  SOSYAL SİGORTALAR DAİRESİ’NİN “İHMALİ”

Korahan’ın dağıtımını yaptığı raporun ekleri arasında, Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü Erçin Tekakpınar’ın konuyla ilgili yazısı da var.
Tekakpınar, Sayıştay Başkanlığı’na yazdığı yazı aynen şöyle:
“Uluslararası Sosyal Güvenlik Sempozyumu’na katılmak üzere Konya’da bulunduğum 21.5.2012 tarihinde başkanlığınızın dairemizden talep etmiş olduğu Lefkoşa Türk Belediyesi’nin Sosyal Sigorta prim ödeme tarihleri ile ilgili bilgi ve belgelerin aynı tarihte dairemizce verildiği malumunuzdur.”

“BİR EKSİKLİK VAR!”

“25 Mayıs 2012 tarihinde başkanlığınızın yeniden talebi doğrultusunda bahse konu dönemlerle ilgili olarak tekrardan bir araştırma yapılmış ve başkanlığınıza 21.5.2012 tarihinde verilen bilgi ve belgelerde birtakım eksiklikler olduğu tespit edilmiştir.”

“ÇEKİ BİLGİSAYARA KAYDETMEMİŞİZ!”

“Bu eksikliğin Lefkoşa Türk Belediyesi’nin 29.4.2010 tarihinde prim borçlarını ödemek üzere dairemize vermiş olduğu Yakın Doğu Bank Ltd’e ait 484234 no’lu 3.000.000 TL’lik çekin karşılıksız çıkması sonucu yapılan işlemlerin bilgisayar kayıtlarımızda iptal edilmesinden kaynaklanmış olduğu tespit edilmiştir.”

“FARK EDEMEMİŞİZ!”

“Ancak 4.5.2010 tarihinde Lefkoşa Türk Belediyesi’ne iadesi yapılmayan ve Sosyal Sigortalar Dairesi Lefkoşa Şubesi’nde bekletilen bahse konu bankanın çeki, karşılığı olduğunun teyit edilmesine müteakip belediye çalışanlarının Sosyal Sigorta prim borçlarına mahsuben işleme alınmış ve 3.000.000 TL’lik tahsilat yapılmıştır. Fakat bu durum ilgili bölüm çalışanları tarafından fark edilmemiş ve 21.5.2012 tarihinde Başkanlığınıza sehven eksik bilgi verilmiştir.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1358 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler