1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SAYIŞTAYDAN AÇIKLAMA
SAYIŞTAYDAN AÇIKLAMA

SAYIŞTAYDAN AÇIKLAMA

Sayıştay Başkan Vekili ve Sayıştay Üyesi Ahmet Güvensoy, Sayıştay Başkanlığı tarafından Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) sürdürülen denetim ve bunun sonucunda düzenlenen ara raporlarla bağlantılı olarak yapılan bazı haberler, söylemler ve değerlend

A+A-

Sayıştay Başkan Vekili ve Sayıştay Üyesi Ahmet Güvensoy, Sayıştay Başkanlığı tarafından Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) sürdürülen denetim ve bunun sonucunda düzenlenen ara raporlarla bağlantılı olarak yapılan bazı haberler, söylemler ve değerlendirmelerin kamuoyunu yanıltıcı nitelikte olduğunu belirterek, “Sayıştay Başkanlığı, Anayasamızdan ve yasasından aldığı yetkiyle denetimlerini bağımsız bir şekilde sürdürmekte olup, kurumumuzun bu gibi tartışmalara ortak edilmeye çalışılması, yanlış olduğu gibi, hiçbir amaca hizmet etmeyen faaliyetler olarak görülmektedir” dedi.

Güvensoy yaptığı yazılı açıklamada, Sayıştay denetimlerinin, Sayıştay denetçileri tarafından yapılan bağımsız, ayrıntılı ve tarafsız çalışmalarla yürütülmekte olduğunu, denetim raporlarının, tedarik edilen belgelere ve resmi olarak alınan bilgilere dayandırılarak hazırlanmakta oluğunu kaydetti.

Ahmet Güvensoy, “Bu bağlamda, bir bütün olarak değerlendirilmeden, raporlarda belgeleriyle birlikte, gayet açık ve anlaşılır şekilde yer verilen bulgulara farklı anlamlar yüklenerek yorum ve/veya değerlendirme yapılması, kamuoyunu yanıltmaktan ve konuyu saptırmaktan ileriye gitmemektedir.

Sonuç itibarıyla; Sayıştay Başkanlığı, Anayasamızdan ve yasasından aldığı yetkiyle denetimlerini bağımsız bir şekilde sürdürmekte olup, kurumumuzun bu gibi tartışmalara ortak edilmeye çalışılması, yanlış olduğu gibi, hiçbir amaca hizmet etmeyen faaliyetler olarak görülmektedir” dedi.

 


 

SOSYAL SİGORTALAR DA AÇIKLAMA YAPTI

3 MİLYON TL YATIRILDI


Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğü, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin Sosyal Sigorta Prim ödeme tarihleriyle ilgili yeni bir açıklama yaparak, verilen çekin karşılıksız çıkmasının ardından ilgili hesaptan 3 milyon TL’lik tahsilat yapıldığını bildirdi.

Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürlüğü, konuyla ilgili yazılı açıklamasında, Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü Erçin Tekakpınar’ın, Uluslararası Sosyal Güvenlik Sempozyumu’na katılmak üzere Konya’da bulunduğu sırada (21.5.2012 tarihinde) Sayıştay Başkanlığı’na Lefkoşa Türk Belediyesi’nin Sosyal Sigorta Prim ödeme tarihleri ile ilgili olarak Sosyal Sigortalar Dairesi’nce verilen bilgi ve belgelerde eksiklikler bulunduğunu belirtti.

Açıklama, şöyle devam etti:

“Sayıştay Başkanlığı’nın talebi doğrultusunda; Sosyal Sigortalar Dairesi, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin sosyal sigorta prim borçları ve ödemeleri ile ilgili bilgileri vermiştir. Ancak Sosyal Sigortalar Dairesi çalışanları, sadece ilgili dönemde Belediye’nin Banka çeki ile yaptığı 3.000.000 TL’lik ödemenin; çekin karşılıksız çıkması üzerine iptal edilmiş olduğunu görüp, ödeme yapılmadı şeklinde Sayıştay Başkanlığı’na bilgi vermiştir. Gerçekte ise, Sosyal Sigortalar Dairesi’ne verilen çekin karşılıksız çıkmasına müteakip, ilgili hesabın müsait olduğu teyit edilip 3.000.000 TL’lik tahsilat yapılmıştır. Maalesef, bu durum, Sosyal Sigortalar Dairesi’ndeki ilgili bölüm çalışanları tarafından fark edilmemiştir. Yapılan tüm bu işlemler ayrıntılı bir şekilde Sosyal Sigortalar Dairesi muhasebe ve banka kayıtlarında mevcuttur”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1207 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler