1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SAYIŞTAY RAPORU'NUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'
SAYIŞTAY RAPORUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

'SAYIŞTAY RAPORU'NUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'

Meclis Genel Kurulu toplantısında, CTP/BG Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu ekonomik konularla ilgili günden dışı konuştu.

A+A-

 

Meclis Genel Kurulu toplantısında, CTP/BG Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu ekonomik konularla ilgili günden dışı konuştu.

Kalyoncu, LTB’nin mali durumunun Hükümet’in genel mali durumunun bir göstergesi olduğuna işaret ederek, Sayıştay Başkanlığı’nın Belediye ile ilgili ara raporunun Başsavcılığa gittiğini, bunun parti olarak yakından takip edeceklerini söyledi.

Kalyoncu, ülkede şimdiye kadar yasaların adamına göre işletildiğini ifade ederek, bundan sonra da bunun böyle işleyip işlemeyeceğini takip edeceğini kaydetti.

Kalyoncu, Sayıştay Başkanlığı’nın LTB ile ilgili ön raporunun bu haliyle bile vahim bir durum ortaya koyduğunu anlatarak, ön raporda her tür yolsuzluk, yasadışı uygulama bulunduğunu belirterek, Belediye’nin borcunun bütçesinin üstünde olduğunu söyledi.

Bulutoğlular’nın “LTB büyük belediyedir” dediğini hatırlatan Kalyoncu, “Bu doğrudur. Lefkoşa Belediyesi, Bulutoğluları’na UBP’ye büyüktür” ifadesini kullandı.

Kalyoncu, son çıkarılan yasaya göre yasadışı hareket ve borçlanmaya karşı 20 bin TL para ile 5 yıla adar hapis cezası öngördüğünü anlatarak, bunun yaşama geçirilmesi gererliliği üzerinde durdu.

Ömer Kalyoncu, Bakanlar Kurulu kararıyla, Belediyenin Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı borçlarının ödenmesi amacıyla yapılan borçlanmanın hem yasadışı bir durum yarattığını, hem de sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı borçlarının ödenmediğini anlattı.

Kalyoncu, Sayıştaylık ön raporuna göre Bulutoğluları ile Hükümet’in yargılanması gerektiğini ifade ederek, bugün bunun yapılmaması halinde CTP/BG’nin bunu yaparak sorumlu olan herkesi yargılayacağını kaydetti.

LTB’nin Belediye Meclisi kararı olmadan yasadışı olarak borçlandığını, bunun Sayıştay ön raporunda yer aldığını anlatan Kalyoncu, daha önce neden yargılamadınız sorusuna yanıtının, o dönemde Kıbrıs sorununu çözümü kadar acil başka bir durum olmadığını bu nedenle yargılama yoluna gidilmediğini belirtti.

Kalyoncu, sorunlu borçlanma ve kararların büyük bir kısmına katılmayan onaylamayan Belediye Meclis üyelerini farklı bir yere koyduğunu anlattı.

Belediye Tüzüğüne göre Belediye’nin ileriye dönük çek yazmasının yasadışı olduğuna işaret eden Kalyoncu, bu gerçeğe karşın Cemal Bulutoğlular’nın ileri tarihli çek yazarak suç işlediğini ifade etti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 495 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler