1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SAYIŞTAY BAŞKANLIĞI HUKUK TANIMIYOR'
SAYIŞTAY BAŞKANLIĞI HUKUK TANIMIYOR

'SAYIŞTAY BAŞKANLIĞI HUKUK TANIMIYOR'

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, sorumluluklarını zamanında yerine getirmediği ve hukuka saygılı olmadığı gerekçesiyle Sayıştay Başkanlığı’nı eleştirdi

A+A-

 

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, sorumluluklarını zamanında yerine getirmediği ve hukuka saygılı olmadığı gerekçesiyle Sayıştay Başkanlığı’nı eleştirdi.

Özyiğit, TDP Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamada, Sayıştay Başkanlığı’nın LTB özelinde çalışanlar ve borçlanmalarla ilgili rapor hazırlamasına rağmen, harcamalarla ilgili henüz kapsamlı bir rapor yayınlamadığını belirtti.

TDP olarak LTB’nin özel bir şirketten 10 Milyon Sterlin borçlanmasıyla ilgili olarak, olayı öğrenir öğrenmez Mayıs 2010’da Sayıştay Başkanlığı, Savcılık ve Başbakanlık Denetleme Kurulu’na suç duyurusunda bulunduklarını anımsatan Özyiğit, söz konusu kurumlardan hiçbirinin görevini yerine getirmediğini kaydetti.

Geçen süre içerisinde LTB’nin batağa sürüklendiğini ancak Sayıştay Başkanlığı’nın ancak 2 yıl sonra inceleme başlattığını ve tespit ettiği usulsüzlükleri kamuoyu ile paylaşmaya başladığını belirten Özyiğit, bu tespitlerin ardından Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun inceleme başlattığını, Başsavcının ise devreye girdiğini, ancak soruşturma ile ilgili halen hiçbir ciddi ilerlemenin olmadığını savundu.

Sayıştay Başkanlığı’nın çalışanlar ve borçlanmalar ile ilgili ‘ara raporlar’ yayınladığını belirten Özyiğit, harcamalarla ilgili kapsamlı raporun niye halen açıklanmadığını sordu.

“HUKUK TANIMAZLIK…”

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, Sayıştay Başkanlığı’nın ayrıca, Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından yapılan sınavlarda başarılı olup 12 Mart tarihinde Sayıştay Denetçisi olarak atanan 5 kişiyi göreve başlatmamakta halen direndiğini de dile getirdi.

Söz konusu 5 kişinin işe başlamasıyla ilgili Yüksek İdare Mahkemesi (YİM) kararı olduğuna işaret eden Cemal Özyiğit, buna rağmen işe başlatılmamalarını “hukuk tanımazlık” olarak niteledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1102 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler