1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SAYIN AKÇA’NIN AÇIKLAMALARI GERÇEKLERLE BAĞDAŞMIYOR'
SAYIN AKÇA’NIN AÇIKLAMALARI GERÇEKLERLE BAĞDAŞMIYOR

'SAYIN AKÇA’NIN AÇIKLAMALARI GERÇEKLERLE BAĞDAŞMIYOR'

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’nın ülke ekonomisiyle ilgili yaptığı tespit ve değerlendirmelerin ülke gerçeklerini yansıtmadığını iddia etti

A+A-

 

 

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça’nın ülke ekonomisiyle ilgili yaptığı tespit ve değerlendirmelerin ülke gerçeklerini yansıtmadığını iddia etti.

Özyiğit yaptığı yazılı açıklamada, “Akça’nın yaptığı tespitler kendi bakış açısına ve hedeflerine göre olumlu olabilir, ancak, halkımızın ekonomik durumu ile yaşam kalitesi hiç de olumlu gitmemektedir. Gerçek olan halkın ekonomik durumunun gittikçe kötüleştiği ve halkın fakirleştiğidir” dedi.

 

“DİPLOMATİK TEAMÜLLERLE BAĞDAŞMIYOR”

Akça’nın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ekonomisine ilişkin yaptığı açıklamaların diplomatik teamüllerle bağdaşmadığını ileri süren Özyiğit, “Akça kendisini bu ülkenin maliyeden sorumlu kişisi görmekte ve ona göre hareket etmektedir. Bunu onaylamamız mümkün değildir” ifadesini kullandı.

Özyiğit, KKTC-Türkiye Cumhuriyeti ilişkisine yönelik, partisinin ana-yavru ilişkisi yerine, devletten devlete sağlıklı ilişki kurulması taraftarı olduğunu yineledi.

 

“ASGARİ ÜCRET SEFALET DÜZEYİNDE”

Kamu çalışanlarının yıllardır artış almadığı, özel sektör çalışanlarının kaderine terk edildiği, asgari ücretin sefalet düzeyinde olduğu, halkın artık birikimlerini kullanmaya başladığı, narenciyeci, sebzeci, imalatçı ve üreticilerin ayaklandığı bir dönemde, ülke ekonomisi adına pembe tablolar çizmenin gerçeklerle bağdaşmadığını söyleyen Özyiğit, “Daha bugün basına yansıyan haberlerde son bir yılda binden fazla işyerinin kapandığı ve bin 700 kişinin çek yasağına girdiği ortaya konmuştur. Yalnızca bu örnek bile, Akça’nın açıklamalarının doğru olmadığını ortaya koymaktadır” dedi.

Cemal Özyiğit, “Akça ve dayatma paketi halkına rağmen ısrarla uygulamaya koyan Ulusal Birlik Partisi Hükümeti gidişattan memnun olabilir, ancak, şu çok iyi bilinsin ki Kıbrıs Türk halkı dayatma paketlere karşı durmaya ve mücadeleye devam edecektir. Halkın, kurumlarının peşkeş çekilmesine, sosyal, kültürel ve demografik yapısının değiştirilmeye çalışmasına gizli de olsa destek vermesi söz konusu bile olamaz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 537 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler