1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SAYIMA GÜVEN YOK
SAYIMA GÜVEN YOK

SAYIMA GÜVEN YOK

Sendikal Platform: Talebimiz nüfus yapısının ortaya çıkması ve hükümetin buna göre siyasi irade ortaya koyması

A+A-

 

 

Sendikal Platform, 4 Aralık’ta yapılacak nüfus sayımıyla ilgili taleplerinin “nüfusun ne olduğunun ortaya çıkmasından öte nüfus yapısının nasıl olduğu; bu nüfus yapısıyla neyin nasıl yapılacağının ortaya çıkması ve sayım sonuçlarına göre hükümetin çalışma yapması için siyasi irade ortaya koyması” olduğunu belirtti. Platform, UBP hükümetinde bu irade ve kararlılığın olmadığını savunarak sayım sonuçlarının güvenilir olmayacağını ileri sürdü.

 

Sendikal Platform adına KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan yazılı açıklamasında, nüfus yapısının ülkenin birçok konuda planlama yapması için gerekli olduğuna işaret ederek, gelişmiş ülkelerde nüfus sayımlarının bilimsel tekniklerle yapıldığını ve çok ciddi veriler elde edildiğini; ancak geri kalmış ülkelerde insanların evlere kapatılarak sayıldığını belirtti.

 

Bu yöntemin çok ciddi sakıncaları olduğunu kaydeden Kaptan, sayımın daha öncekilerde olduğu gibi siyasi bir anlam taşıdığını savundu.

 

“AKP hükümetlerinin dayattığı Kıbrıs’taki nüfus politikaları gereğince buradaki işbirlikçi hükümetler eliyle Kıbrıs’ın Kuzeyindeki nüfus yapısı öylesine bir noktaya gelmiştir ki, Kıbrıs’ın Kuzeyindeki nüfus konusu toplumlararası müzakerelerde bile konu başlığı olmuştur” diyen Kaptan, şu görüşleri savundu:

 

“4 Aralık Pazar gün yapılacak olan nüfus sayımı, toplumsal baskılar sonucu AKP’nin isteği ve yerli işbirlikçi UBP Hükümetinin bu toplumsal baskıdan kurtulmak, uluslararası toplumu da bir dereceye kadar rahatlatıp üzerindeki baskıyı hafifletmek amacından başka bir anlam taşımamaktadır.

 

Hükümet yetkililerinin yapılacak olan nüfus sayımı ile yaptıkları açıklamalar şimdiden bu sayımın göstermelik bir sayım olacağını göstermektedir.

 

Sendikal Platform olarak bu sayımın yapılması talebini 28 Ocak mitingimize taşımış ve halkımıza oylattığımız 13 maddeden birisiydi. Ancak bizlerin talebi ciddi, güvenilir ve BM’nin de gözlemci olacağı bir sayımın yapılmasını ve sonuçlarının da açık, şeffaf ve güvenilir olmasını talep etmiştik. Bununla birlikte yapılacak olan sayım sonuçlarının gereğinin de yapılmasını istemiştik.”

 

Kaptan, yapılacak sayımın güvenilir olmayacağının apaçık ortada olduğunu öne sürerek, “Bizim talebimiz nüfusun ne olduğunun ortaya çıkmasından öte nüfus yapısının nasıl olduğu ve bu nüfus yapısı ile neyin nasıl yapılacağının ortaya çıkması ve sayım sonuçlarına göre hükümetin çalışmaları yapması için siyasi irade ortaya koymasıdır ama bu irade ve kararlılık UBP Hükümetinde yoktur. Yapılacak sayımın sonuçlarının kesinlikle güvenilir olmayacağını ve sonuçların hiçbir şekilde uluslar arası kamuoyunu tatmin etmeyeceği kaçınılmaz olacaktır” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 727 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler