1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SAYIM SONUÇLARINI YORUMLADILAR
SAYIM SONUÇLARINI YORUMLADILAR

SAYIM SONUÇLARINI YORUMLADILAR

Politis okurlarına; KKTC’de 4 Aralık tarihinde BM gözlemcilerinin gözetiminde yapılan ve birkaç gün sonra de fakto (fiili) nüfusun 294 bin 906 olarak açıklandığı nüfus sayımının ve açıklanan sonucun, BM tarafından geçerli bulunarak onaylandığını bil

A+A-

 

 

 

Politis okurlarına; KKTC’de 4 Aralık tarihinde BM gözlemcilerinin gözetiminde yapılan ve birkaç gün sonra de fakto (fiili) nüfusun 294 bin 906 olarak açıklandığı nüfus sayımının ve açıklanan sonucun, BM tarafından geçerli bulunarak onaylandığını bildirdi.

Gazete; “Birleşmiş Milletler Sayım Geçerli Diyor” başlığıyla aktardığı haberinde, BM’den bir kaynağın bu gazeteye nüfus sayımının gerek uygulanan metot gerek sonuçları açısından itibarlı/ güvenilir olduğunu söylediğini yazdı.

Rum yönetiminin, nüfus sayımının geçerliliğini peşinen reddettiğini hatırlatan gazete, “BM geçerli olarak değerlendiriyorsa, hükümetin argümanları ağırlığını kaybedecek” ifadesine yer verdi, şunları yazdı:

“Sonuçları açıklanmadan önce sayımı yorumlayan Başkan Dimitris Hristofyas, ‘Bu mesele uluslararası olgularla ve uluslararası koşullarla tartışılmamalıdır. Evet, belki masaya veriler koyarlar ancak bizim için nüfusta ¼ oranı çok önemli, olmazsa olmazdır’ demişti.

Veriler, uluslararası camia tarafından geçerli olarak değerlendiriliyorsa o zaman kolonizasyon sorunu göründüğü kadar büyük değildir ve yeni bir çözüm planında ¼ oranı mümkündür.”

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2494 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler