1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SAYIM İÇİN EROĞLU'NA
SAYIM İÇİN EROĞLUNA

SAYIM İÇİN EROĞLU'NA

EROĞLU “SORULAR GAYET GÜZEL VE MANTIKLI… VERİLECEK RAKAMLARA İNANILMASI GEREKİR” “İŞ OLA BİR SAYIM YAPMIYORUZ… GERÇEKLERİ ÖĞRENMEK VE ONA GÖRE PLANLAR YAPMAK İÇİN YAPIYOR” “SAYIMDAN KAÇANLARIN AF YASASI’

A+A-

EROĞLU “SORULAR GAYET GÜZEL VE MANTIKLI… VERİLECEK RAKAMLARA İNANILMASI GEREKİR”

“İŞ OLA BİR SAYIM YAPMIYORUZ… GERÇEKLERİ ÖĞRENMEK VE ONA GÖRE PLANLAR YAPMAK İÇİN YAPIYOR”

“SAYIMDAN KAÇANLARIN AF YASASI’NDAN FAYDALANMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR. HERKESİN SAYILMAYA MÜSAADE ETMESİ GEREKİR. SAKLANMAKLA BİR YERE VARMAK MÜMKÜN DEĞİL”

“BİR KISIM KENDİ İNSANIMIZ, YAPACAĞIMIZ BU SAYIMA GÜVENSİZLİK BELİRTMEKTE… KENDİ MEMURLARIMIZIN YAPTIĞI ANKETE İNANMAMAK YANLIŞTIR”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, sorularını “güzel ve mantıklı” bulduğu sayımın, iş ola bir sayım olmadığını ve verilecek rakamlara inanılması gerektiğini belirtti. Eroğlu, “İş ola bir sayım yapmıyoruz. Devletimiz bu masrafa boşu boşuna girmiyor. Gerçekleri öğrenmek ve ona göre planlar yapmak için yapıyor” dedi.

Güney Kıbrıs’ta yapılan sayımla ilgili herhangi bir yorum yapmadığına da işaret eden Eroğlu, şöyle devam etti:

“Herkes kendi devleti için yapacağı sayımın gerçekleri ortaya koyacak bir sonuç doğuracağına inanarak bunu yapıyor. Ben nasıl Güney Kıbrıs’ta yapılacak sayıma güveniyorum ve bana verilecek rakamlar doğrudur diyeceksem, Güney’in de bizim vereceğimiz rakamlara inanması lazım.”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Lefkoşa Küçük Kaymaklı’da Kıbrıs Gazetesi karşısında yer alan ve bir dönem Pembe Köşk olarak da bilinen, kiracı olarak ikamet ettiği evinde sayıldı. Eroğlu ile birlikte eşi Meral Eroğlu, kızı Haslet Eroğlu ve torunlarının da sayımı aynı memur tarafından yapıldı.

EROĞLU: “HERŞEYİMİZ BİLİNİYOR”

Cumhurbaşkanı Eroğlu ve ailesinin sayımı, gazetecilerin de hazır bulunduğu bir ortamda gerçekleşti. Sayım, bazı televizyon kanalarından canlı olarak yayınlandı.

Sayım memurunun özel sorulardan dolayı basının varlığının sakıncalı olabileceği uyarısı üzerine, Eroğlu, “Sakıncası yok… Gizli saklı birşeyimiz yok… Herşeyimiz biliniyor” dedi.

BASIN MENSUPLARINA MERAL HANIMIN ELİNDEN KAHVE

Cumhurbaşkanı Eroğlu ve ailesi, sayım memurundan önce gelen basın memurlarını ağırladı ve kahve ikramında bulundu.

Eroğlu ailesinin yanında golden retriever ve pug cinsi köpekleri de yer aldı. Basın mensuplarını kapıda karşılayıp, adeta güvenlik kontrolünden geçiren köpekler, Eroğlu ve ailesini de sevip, koklamayı ihmal etmedi.

“GAYET GÜZEL VE MANTIKLI SORULAR”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, sayım sonrasında yaptığı açıklamada, sayım sırasında sorulan soruları “gayet güzel ve mantıklı” bulduğunu belirterek, “Devletin arşivlerinde olması gereken cevaplar bunlar” dedi.

Eroğlu, 66 tane olmasına rağmen uzun zaman almayan soruların tartışılacak bir durumu bulunmadığını kaydetti.

Sayım sırasında kadın erkek ayrımı yapmadan herkese sorulan “Canlı doğum yaptınız mı?” sorusuna Cumhurbaşkanı Eroğlu’na neden sorulmadığına ilişkin bir soruya “Canlı doğum yaptırdım ama” yanıtını verdi.

“İKİNCİ BİR KİMLİĞİM YOK”

Cumhrubaşkanı Derviş Eroğlu, yine sayımda sırasında sorulan “İkinci bir kimlik taşıyor musunuz?” sorusuyla ne amaçlandığına ilişkin soruya yanıtında “Bu soru, çift uyruklu olunup, olunmadığını öğrenmek için soruldu sanırım” dedi.

Eroğlu, gazetecinin “Sizin ikinci bir kimliğiniz var mı?” sorusuna “Yoktur” yanıtını verdi.

“ORTAYA KOYACAĞIMIZ GENEL NÜFUS”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, nüfus sayımının müzakerelerle ilgisinin sorulması üzerine, “Bizim ortaya koyacağımız genel nüfustur” dedi. Eroğlu, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla vatandaş olan ve işçi olarak bulunan nüfus vardır. Öğrenci ve asker olarak bulunan nüfus var. Esas öğrenilmesi gereken KKTC’nin gerçek nüfusudur. Onu bilmektir. Gerçek vatandaş sayısı nedir. Bir de vatandaş olmadan memlekete çalışma izniyle gelen veya gelip de kalanların tespitidir. Plan ve programların da ona göre yapılmasıdır.”

“SAYIMDAN KAÇANLARIN AFDAN YARARLANMASI MÜMKÜN DEĞİL”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, kaçak iş gücüyle ilgili affa ilişkin görüşünün sorulması üzerine, “Sayımdan kaçanların bu af yasasından faydalanması mümkün değildir. Herkesin sayılmaya müsaade etmesi gerekir. Saklanmakla bir yere varmak mümkün değil” yanıtını verdi.

Eroğlu, “Hem sayım için, hem de af için bir fırsat veriliyor. Bunu vatandaşların ve vatandaş olmayanların iyi değerlendirmesi gerekir” şeklinde konuştu.

“KENDİ ANKETİMİZE İNANMAMAK YANLIŞ”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, sayımın BM görevlileri tarafından gözlemlenmesine ilişkin soruyu yanıtında, sayım soru kitapçıklarının BM uzmanlarının dünyada uyguladığı sayım modelleri örnek alınarak yapıldığını ve bütün dünyada da benzer yöntemler uygulandığını söyledi.

Eroğlu, “Bir kısım kendi insanımız, yapacağımız bu sayıma güvensizlik belirtmektedir. Bu sayımın gerçek olmadığı ve sonuçlarına inanmayacağı yönünde yorumlar yapanlar var. Kendi memurlarımızın yaptığı ankete inanmamak yanlıştır” dedi.

Bu haber toplam 1828 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler