1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Say ve Ceylan
Say ve Ceylan

Say ve Ceylan

Her iki takım da kaybetmemek üzere sahaya çıktı. Hedef kaybetmemekse kaliteden bahsetmek imkansız. Bu tip maçlarda genelde mücadele gücü yüksek ama kalite düşük olur. Bu mantıkla oynayan Lefke top rakibe geçtiği zaman Ersen ve Arif Solkanat ile savunma

A+A-

 

Her iki takım da kaybetmemek üzere sahaya çıktı. Hedef kaybetmemekse kaliteden bahsetmek imkansız.

Bu tip maçlarda genelde mücadele gücü yüksek ama kalite düşük olur.

Bu mantıkla oynayan Lefke top rakibe geçtiği zaman Ersen ve Arif Solkanat ile savunmasını sürekli beşledi.

Orta alanda ise Aziz, Kemal ve Deniz ile ilk baskıyı yaptı. Buraya kadar herşey normal görülebilir.

Ama bence takım savunmasında eksik birşeyler vardı. Kasım ve Kemal Uçaner. Günümüz futbolunda savunma onbir kişi ile birlikte yapılır. Bunu başaran takımlar kolay kolay pozisyon vermez.

Kemal Uçaner ve Kasım’ın bu doğrultuda takıma katkı yapması ileriki haftalarda sağlanmalı.

Bu sayede takım arkadaşları daha ekonomik oynar, daha diri kalır.

İki takımın da ortak noktası hızlı hücum. Durdur ileriye uzun at gol ara. Bu oyun tarzı maç boyunca hep ön planda kaldı.

Sahada en çok top kesen iki futbolcu Lefke’den Salih Say ve Küçük Kaymaklı’dan Bilal Ceylan. Anlayacağınız uzun çıkarken topların büyük kısmı göbeğe atıldı.

Bunun nedeni forvet oyuncularının sabit oynaması. Biraz koşu biraz da boş alan kovalanıp top istense Ceylan ve Say bu kadar öne çıkmazdı.

Küçük Kaymaklı uzun attığı topların arkasını Lefke’ye oranla daha fazla doldurdu. Uzun atılıp savunmadan dönen topları toplama konusunda daha başarılı oldu. Hamis ve özellikle Hüseyin Adal bu noktada başarılı bir grafik çizdi.

Lefke’de Deniz savunmanın önünde fazla kaldı. Oysaki bir önceki hafta daha fazla ileriye çıkıp dönen top alma ve oyun kurma konusunda takımı taşıyan isim olmuştu.

Böylesi maçlarda garanti oynamak ve bu düşüncede kalmak doğru. Ama kazanmak için de hamlelerin olması lazım.

Alışılmış şekilde ilk yarıda soldan Mustafa Yaşinses birkaç top getirdi. Ceza alanına sadece bu şekilde gelindi.

Küçük Kaymaklı’nın bunun dışında da hamleleri olmalı. Göbekten ver kaçlar, dış şutlar gibi.

Hamis özellikle ofansif anlamda daha fazla sorumluluk almalı. Deneyimli futbolcu sadece top keserek idare etmemeli.

Yasin Kurt gergin başladı gergin bitirdi. Ligimizin en iyi kanat oyuncularından biri olan Yasin daha sakin ve üretken oynamalı. Sıradan oynamak yerine ekstra işler yapmalı. 

Lefke’nin iç sahadaki en büyük sıkıntısı yükselen tansiyon. Bazı futbolcular seyirci ile doğru orantılı agresif. Bence bu büyük bir hata. Kolayca alınacak toplara bile kontrolsüz kayarak müdahale yapmak doğru değil.

Kenardan gelenlerin oyuna koyduğu katkı konusunda Lefke daha avantajlı. Cahit ve Ali Özbahar ev sahibine ivme kazandırırken aynı katkı Bayram ve Jacques’ten gelmedi.

Savunma ve kaybetmemenin ön planda olduğu maçlarda duran toplar sonuca gitmede oldukça önemli. Bu noktada ceza sahasına yakın fakat sırtı kaleye dönük futbolculara faul yapmak tehlikeli.

İki takımda da bu sıkıntı var. Ciddiye alınıp gerekli uyarılar yapılmalı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 764 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler