1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. Savcılık devrede, poliste soruşturma
Savcılık devrede,  poliste soruşturma

Savcılık devrede, poliste soruşturma

Darptan tutuklanan ve hücre yerine hastaneler arasında mekik dokuyan zanlı Bulut Akacan’la ilgili Savcılık devreye girdi, polis soruşturma başlattı.

A+A-

Devrim DEMİR   

Girne’de Salih Miroğlu Caddesi üzerinde bir restoranda iki koruması ile birlikte Erhan Başay ve Zeki Asımoğlu’nu ciddi şekilde darp ederek, Asımoğlu’nun ağır yaralanmasına neden olan zanlı Bulut Akacan, hücrede ve devlet hastanesinde kalmayı ret ederek, önceki gün polis kontrolünde hastaneyi terk etti.

Girne’de Suat Günsel Hastanesi’nde tedavi olmak isteyen ancak İçişleri Bakanlığı, Başsavcılık ve Sağlık Bakanlığı’nın devreye girmesi ile önceki akşam ambulansla Lefkoşa Devlet Hastanesi’ne sevk edilen Akacan, dün devlet hastanesinde anjiyo olmayı reddetti.

Sağlık Bakanlığı, Akacan’ın durumu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada ise Kardiyak Marker (Troponin) ( Kan tetkiki) negatif oluncaya kadar 72 saat yatılı takibi kardiyoloji servisinde yapılmasına karar verildi.

Akacan’ın bu davranışı polisi zan altında bırakırken, Girne bölge sorumlusu Kıdemli Savcı Erdinç Akyener ve Girne Akçiçek Hastanesi Başhekimi Doktor Ceyhun Birinci YENİDÜZEN’e konuştu.   

Polis Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise, Akacan’ın soruşturmasının aynı ekip tarafından yürütüldüğünü, özel hastaneye sevki ile ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

72 saat yatılı takip verildi

Lefkoşa Devlet Hastanesi’ne sevk edilen zanlı Bulut Akacan ile ilgili, kan tetkiklerinden birinin yüksek olması nedeniyle dün sabah saatlerinde toplanan devlet hastanesi kardiyoloji ekibi hastaya anjiyo önerdi.

Akacan, devlet hastanesinde kendisine anjiyo yapılmasını kabul etmeyerek doktorunun özel hastanede olduğunu belirterek özel hastaneye sevkini talep etti.
Lefkoşa Devlet Hastanesi, Kardiyoloji bölümüne yatırılan Bulut Akacan ile ilgili doktorlar Kardiyak Marker ( Troponin) ( Kan tetkiki) negatif oluncaya kadar 72 saat yatılı takibi kardiyoloji servisinde yapılmasına karar verdi.

Mahkemeye çıkarılıp çıkarılmayacağı net değil

Akacan aleyhinde alınan 3 günlük tutukluluk süresi yarın doluyor. Zanlının 72 saat hastanede gözetim altında tutulması nedeniyle, Akacan’ın mahkemeye çıkarılıp çıkarılmayacağı henüz netleşmedi.
Akacan’ın korumaları O.Ö., ve V.K., ise tutuklu bulundukları hücreden çıkarılarak mahkemeye getirilecek.

Gözler yarın gerçekleşecek olan duruşmada

Hastanede gözetim altında olan Akacan ve hücrede bulunan iki koruması ile ilgili dava yarın Girne Kaza Mahkemesi, Ceza Davalarında yeniden görüşülecek. Gözler savcılığa çevrilirken, teminat mı yoksa tutukluluk mu talep edileceği merak ediliyor.

 

Savcı: Herkes eşit… YENİDÜZEN’e konuşan Girne bölgesinden sorumlu Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, adalet önünde herkesin eşit olduğunu, soruşturma aşamasında olan tüm herkes için eşit uygulama yapıldığını ifade etti.

 

Savcı Akyener: “Savcılık ayrım yapmadan her üç zanlıyı hücreye gönderdi”

Girne bölge sorumlusu Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, konuyla ilgili YENİDÜZEN’e açıklama yaptı.
Savcılığın ayrım yapmadan her üç zanlıyı da soruşturma amaçlı üçer gün hücreye gönderdiğini kaydeden Akyener, mahkemede verilen tutukluluğun ardından avukatın sağlık kontrolü talep ettiğini anımsattı.

Akyener, Akacan’ın hücreye yerleştirildikten kısa bir süre sonra göğüs ağrısı şikâyeti ile Girne Akçiçek Hastanesi’ne polis eşliğinde götürüldüğünü ifade ederek, “Zanlı Akacan için gerekli tetkikler hastanede yapıldıktan sonra Akacan hastanede kalmayı ret etti ve kendi özel doktoru olduğunu ifade ederek Girne Suat Günsel Hastanesi’ne gitti.

Olay İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Başsavcılığın bilgisine geldikten sonra olayın üzerine gidilerek, zanlının özel hastaneden Lefkoşa Devlet Hastanesine sevki sağlandı” dedi.

“Adalet önünde herkes eşittir” 

Kıdemli Savcı Erdinç Akyener, adalet önünde herkesin eşit olduğunu, soruşturma aşamasında olan tüm herkes için eşit uygulama yapıldığını ifade etti.
Gelişmeleri savcılık olarak yakından takip ettiklerini kaydeden Akyener, zanlının sağlık durumu ile ilgili de bilgi aldıklarını kaydetti.

 

BAŞHEKİM, YENİDÜZEN’E KONUŞTU: SEVK YOK
Girne Akçiçek Hastanesi Başhekimi Ceyhun Birinci, YENİDÜZEN’e yaptığı açıklamada, adli olayların devlet hastanesinde çözüldüğünü söyledi. Birinci, “Doktor önerse bile, bir zanlının özele polis kontrolünde götürülmesi mümkün değildir. Bu kişi Akçiçek Hastanesi olarak hiçbir şekilde özele sevk edilmedi, yönlendirilmedi” sözlerini kullandı.

 

"Acil servise polislerle geldi, polislerle gitti"

Girne Akçiçek Hastanesi Başhekimi Doktor Ceyhun Birinci, zanlı Bulut Akacan’ın polisler eşliğinde acil servise getirildiğini söyledi.
YENİDÜZEN’e konuşan Birinci, Akacan’ın saat 12.00 sıralarında göğüs ağrısı şikâyeti ile geldiğini, Kardiyolog Doktor Reşat Mehmet Baha’nın kendisini kontrol ederek, bazı önerilerde bulunduğunu belirtti.
Yapılan muayene sonuçlarının ve kalp şeridinin normal çıktığını ifade eden Birinci, Kardiyolog doktorun bazı takipler istediğini ve Akacan’ın müşahede altında kalmasını önerdi.
Birinci, kardiyolog Doktor Baha’nın zanlıyı nöbetçi doktor kontrolüne teslim ederek tetkik sonuçlarını daha sonra görmek üzere ayrıldığını ifade etti.
Başhekim Ceyhun Birinci, Akacan’ın kardiyolog doktorun müşahede altında kalma önerisini ret ettiğini ve Yakın Doğu Hastanesi’ne gitmek istediğini söyledi.
Birinci, “Kardiyolog nöbetçi Doktor Ramazan Karaköse’nin Başhekimliğe verdiği bilgide, zanlı kendisi hastaneden ayrılmak istediğini beyan ettikten sonra polislerle hastaneyi terk etti.”

Birinci: Hastaneyi kendisi terk etti

Doktor’un acil bir durum varsa sevk verebileceğini ifade eden Birinci, zanlı Akacan’ın öyle bir durumunun söz konusu olmadığını ve tetkik sonuçlarını beklemeden hastaneyi terk ettiğini kaydetti.

Birinci, “Doktorun özel bir hastaneye bir zanlıyı sevk etme yetkisi yoktur, acil durumlarda devlete sevk edebilir. Bulut Akacan, saat 14.35 sıralarında kendi isteği ile Girne Akçiçek Hastanesi’nden ayrıldı” dedi.

“Polis özele götüremez”

Başhekim Ceyhun Birinci, adli tüm olayların devlet hastanesinde çözüldüğünü ifade ederek “Doktor önerse bile, bir zanlının özele polis kontrolünde götürülmesi mümkün değildir. Bu kişi Akçiçek Hastanesi olarak hiçbir şekilde özele sevk edilmedi, yönlendirilmedi” sözlerini kullandı.

 

 


Asımoğlu halen hastanede

Girne’de bir restoranda, Erhan Başay ile birlikte ciddi şekilde darp edilen Zeki Asımoğlu’nun tedavisi halen devam ediyor. Ağzındaki alt dişleri kırılan ve başına aldığı darbe nedeniyle yoğun bakım servisinde tutulan Asımoğlu halen müşahede altında tutuluyor.

 

POLİS:  SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR 
Polis Genel Müdürlüğü açıklama yaptı:
Polis Genel Müdürlüğü, dün yaptığı açıklamada Bulut Akacan’ın özel hastaneye sevki ile ilgili bir subay tarafından soruşturmanın devam ettiğini gerek duyulması halinde ise kamuoyu ile paylaşılacağını belirtti.

 

Polis’ten Akacan açıklaması: Soruşturma için polis subayı görevlendirildi

Polis Genel Müdürlüğünden dün yapılan yazılı açıklamada ise, Bulut Akacan ve iki koruması ile ilgili soruşturmanın devam ettiğini, soruşturma ekibinin ise değiştirilmediğini açıkladı. 

Yazılı açıklamada, Akacan’ın Girne Akçiçek Hastanesi ardında da özel bir hastaneye gitmesi ile ilgili Polis Genel Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatılmak üzere polis subayının görevlendirildiği bilgisine yer verildi.

Bulut Akacan’ın özel hastaneye götürülmesi olayı Polis Genel Müdürünün bilgisine geldiği andan itibaren ilgili Bakanlık ile istişare edilerek Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesine sevkinin sağlandığı açıklanırken, zanlının polis gözetiminde Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Kardiyoloji Servisinde müşahede altında tutulduğu ifade edildi.

Polis açıklamasında ayrıca, Akacan’ın özel hastaneye götürülmesi ile ilgili soruşturmanın halen devam ettiği gerek duyulması halinde sonuçların kamuoyu ile paylaşılacağı ifadeleri kullanıldı.

 

 

yeniduzen-satin-aliniz-20190110101646.jpg

 

 

Bu haber toplam 3180 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler