1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SAVAŞA KARŞI YÜRÜYÜŞ
SAVAŞA KARŞI YÜRÜYÜŞ

SAVAŞA KARŞI YÜRÜYÜŞ

Aralarında bazı sendikaların da yer aldığı bir grup sivil toplum örgütü, dün öğleden sonra Lefkoşa’da savaş karşıtı eylem düzenledi.

A+A-

 

 


Aralarında bazı sendikaların da yer aldığı bir grup sivil toplum örgütü, dün öğleden sonra Lefkoşa’da savaş karşıtı eylem düzenledi.
Suriye ile Türkiye arasında yaşanan gerginliği protesto eden ve savaş karşıtı sloganlar atan eylemciler, Kuğulu Park’ta toplanarak Şehitler Anıtı önüne yürüdü. Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği ile Cumhuriyet Meclisi etrafında polis kordonu oluşturmasından dolayı eylemi düzenleyen örgütlerin temsilcileri konuşmalarını Şehitler Anıtı yaptı.
Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Baraka Kültür Merkezi, Barikat, Devrimci Komünist Birlik, Mülteci Hakları Derneği, Öğrenci İnisiyatifi ve Pir Sultan Abdal Kıbrıs Derneği’nin düzenlediği eylem, yağmur altında yapıldı.
“Savaşa hayır”, “Katil AKP, işbirlikçi AKP”, “Kıbrıs’ta barış engellenemez”, “Son son son, işgallere son”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Susma haykır, savaşa hayır”, “gün gelecek, devran dönecek, işgalciler halka hesap verecek” gibi sloganlar atan eylemciler, “Çocuklar öldürülmesinler, şeker de yiyebilsinler” yazılı bir de pankart taşıdı.


 

“TÜRKİYE HÜKÜMETİ EMPERYALİZMİN ÇIKARLARINA HİZMET ETMEKLE”

Konuşmalarda, savaşın emperyalistlerin çıkarlarına hizmet ettiği vurgulanarak, yıllarca savaş acısı yaşayan Kıbrıs Türk halkının emperyalist politikalara geçit vermeyeceği; Türkiye ve Suriye halklarının yanında yer aldığı belirtildi.
Geçtiğimiz günlerde Suriyeli mültecilerin sınır dışı edilirken şiddet gördükleri belirtilerek, insanlık dışı muamelenin kınandığı ifade edilen konuşmalarda, savaşın tüm dünya halklarının sorunu olduğu ve karşı çıkılması gerektiği kaydedildi.
Eylemcilerin konuşmalarında “Türkiye hükümeti emperyalizmin çıkarlarına hizmet etmekle” suçlanarak, TBMM’de dün sınır ötesi harekat yetkisi veren tezkerenin onaylanması eleştirildi.
“Artık hiçbir çocuğun annesiz babasız kalmaması, hiçbir ananın ağlamaması” dileğinde bulunan konuşmacılar, halkların kardeşliğini vurguladı.
Konuşmaların ardından eylem herhangi bir gerginlik yaşanmadan tamamlandı ve eylemciler dağıldı.

 

 


Bu haber toplam 665 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler