Savaş

Savaş

Ben Savaş’ım; Toprağa düşen askerlerin, sivillerin kanlarıyla; yetim, öksüz kalan çocukların gözyaşlarıyla, ana-babanın yüreğindeki acıyla beslenirim. Ben Savaş’ım; Namluya sürülen merminin ta ucunda olan gözler benim, delip geçeceğim be

A+A-

 

 

 

 

Ben Savaş’ım;

Toprağa düşen askerlerin, sivillerin kanlarıyla; yetim, öksüz kalan çocukların gözyaşlarıyla, ana-babanın yüreğindeki acıyla beslenirim.

 

Ben Savaş’ım;

Namluya sürülen merminin ta ucunda olan gözler benim, delip geçeceğim bedenleri, kıracağım kemikleri, sıkışacağım hedefi ben görür, ben giderim. Kanını ben akıtırım etin.

 

Ben Savaş’ım;

İnsanları birbirine düşürürüm. Düşmanlığı aşılarım beyinlere, göç ettirir, yakar yıkarım evleri, yuvaları. Hiç acımam yoktur, kim olursa olsun icabına bakarım.

 

Ben Savaş’ım;

Barış’ın anlamını, değerini bilmeniz, anlamanız için varım. Acıları tattırırım sizlere. Yaşamınızı sıfırlarım, barışı özlettiririm. Ben olmazsam, barış da olmaz.

 

Ben Savaş’ım;

Beni yaşatmak için ordular kurarım, silahlar aldırtırım devletlere, üniformalar diktiririm insanlara. Emir kulları yaratırım, tetik tutan eller benim. İnsanların birbirlerini öldürmeleri için eğitimi ben şart koşarım.

 

Ben Savaş’ım;

Toplumları tehdit eder, korkuturum. Liderler yaratırım gücümle. Beni her zaman masaya koyarlar, anlaşmaların kozuyum, gücün tacıyım.

 

Ben Savaş’ım;

Adımı birçok çocuğa koydurttum. Savaşan toplumları yarattığım gibi, savaşan çocukları da yaratırım. Bir belge gibi önünüze korum. Erkekliğin şerefini ben veririm ismimle.

 

Ben Savaş’ım;

Tarihler benimle doludur. Kahramanları yaratan, yenilgilerin hüznünü insanlara salan ben’im. Ders kitapları benimle başlar. Zafer Bayramları benimle kutlanır, bayraklar benim için asılır zamanı geldiğinde.

 

Ben Savaş’ım;

Esirler yaratırm, onları bekleyenleri de evlerine, hüzünlerine ve meraklarına hapsederim. Bir küçük habere onları muhtaç kılarım. Kocasını, oğlunu bekleyenleri dizerim sokaklara. Karanlık odalarda başını yastığa bastırıp gözyaşlarına boğdururum kadınları. Çocukları görmesin diye gözlerini silen parmakları ben yönetirim.

 

Ben Savaş’ım;

Karneyle iaşe aldırtan, küçük çocukların ellerine yiyecek torbası tutturup sıraya sokan, bir avuç pirince muhtaç kılan, ölüleri onların gözünde doğalmış gibi yaratan, tümsekler halinde mezarların üzerine su dökdürten, etrafa saçılan kireç torbalarının ne anlama geldiğini bildiren ben’im.

 

Ben Savaş’ım;

Esir kamplarından bir pusulayı bekleyenleri de, yollayanları da ben yaratırm. Merak ettirmek, kahrettirmek en büyük zevkimdir. Kızgın güneş altında esirleri ezdirtirim, delik deşik olmuş evlerde ağıtları da ben yaktırtırım.

 

Ben Savaş’ım...

(“Siyah/Beyaz/Gri Yazılar” kitabımdan. s:152, 2003)

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 876 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler