1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SATRANÇ TURNUVASI İPTAL
SATRANÇ TURNUVASI İPTAL

SATRANÇ TURNUVASI İPTAL

Milli Olimpiyat Komitesi (MOK) tarafından düzenlenen, satranç, bisiklet, güreş ve taekwondo federasyonlarının katılımı ile gerçekleşecek olan Dr. Küçük Spor Oyunları yara aldı. Satranç Federasyonu, Uluslararası Satranç Turnuvası’nı iptal ettiğini aç

A+A-

 

 

Milli Olimpiyat Komitesi (MOK) tarafından düzenlenen, satranç, bisiklet, güreş ve taekwondo federasyonlarının katılımı ile gerçekleşecek olan Dr. Küçük Spor Oyunları yara aldı. Satranç Federasyonu, Uluslararası Satranç Turnuvası’nı iptal ettiğini açıkladı.

MOK tüzüğündeki istedikleri değişiklik yapılmadığı nedeniyle birçok spor federasyonun katılmadığı Dr. Küçük Spor Oyunları’na katılan federasyon sayısı, Satranç Federasyonu’nun etkinliğini iptal etmesi nedeniyle üçe düştü.

Dr. Küçük Spor Oyunları’nın Milli Olimpiyat Komitesi tarafından düzenlediğine dikkat çeken Satranç Federasyonu Başkanı Bahadır Volkan, “Beş kez toplantı yaptık ve birçok bilinmezlik halen ortada duruyor. ‘Gidin size parayı bakanlık verecek’ denmesi, MOK’un kendi sorumluluğunu üzerinden atmasıdır. Organizasyon MOK’a ait ise gelecek konukların bilet paraları, konaklama giderleri ve ödül masraflarını MOK karşılamalıydı” dedi.

Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın çıkarıp para vermediğini, Bakanlar Kurulu Kararı istendiğini ve yapılacak masrafların ne zaman ödeneceğinin belli olmadığını belirten Volkan, “Bizler harcamayı kendi bütçemizden yaptıktan sonra kendimiz uluslararası etkinlik düzenleriz. Hâlbuki Dr. Küçük Spor Oyunları’nın kendi yasası var ve 15 Ekim-15 Kasım tarihleri arasında düzenlenmesi gerektiğini belirtip bütçesinin ayrılmasını da öngörür. Bizler kendi elimizi taşın altına koyup ardından para peşinde koşmak istemiyoruz” şeklinde konuştu.

 

20 BÜYÜK USTA

Dr. Küçük Spor Oyunları Uluslararası Satranç Turnuvası’na Türkiye dışından ülkelerden 20 “Büyük Usta”, Türkiye’den 15 ve KKTC’den 15 satranççı davet ettiklerini belirten turnuva direktörü Mehmet Özerkman, Dr. Küçük Spor Oyunları için MOK’a 350 bin TL ayrıldığını, 5 federasyonun her birine 70 bin TL düştüğünü söyledi. “Bizlerden bu tutarı düşürmemizi istediler. Bir hafta boyunca ülkemizde kalacak olan “Büyük Usta” unvanına sahip satranççıları Öğretmenevi’nde konuk etmeyi kabul ettik, giderlerimizi 50 bin TL’ye düşürdük. Ancak paranın ortada hâlâ olmaması nedeniyle, İstanbul-Ercan uçak biletlerini kesemediğimiz için Uluslararası Satranç Turnuvası’nı iptal etmek durumunda kaldık” dedi.

 

ÖDEMELER FATURA KARŞILIĞI

Satranç Federasyonu’nun turnuvayı iptal etme gerekçesinin doğru olmadığını söyleyen Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı Koordinatörü Süleyman Göktaş, “Bakanlar Kurulu’ndan karar alınmıştır. Yol masrafları, konaklama ve ödül masrafları tarafımızdan karşılanacaktır. Bunu ancak fatura karşılığı yapabiliriz. İlgili federasyon harcamalarını yapacak, faturalar bize gelecek ve bizler faturaları federasyonlara ödeyeceğiz. Bu her zaman aynı şekilde yapılmaktadır” dedi.

 

GÜREŞ VE BİSİKLET KATILIYOR

Taekwondo Karate Aikido Kurash Wushu Federasyonu, Dr. Küçük Spor Oyunları içerisindeki etkinliğini önceden gerçekleştirmiş durumda. Güreş Federasyonu ile Bisiklet Federasyonu ise organizasyonlarını tamamlamak üzere.

Giderlerinin yaklaşık 40 bin TL tutacağını belirten Güreş Federasyonu Başkanı Hüseyin Kavaz, “Biz bu harcamaları fatura alarak yapıyoruz. Bakanlıktan paramızı alınca konu faturaları ödeyeceğiz” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 854 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler