1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Satın alma gücü düştü'
Satın alma gücü düştü

'Satın alma gücü düştü'

EKONOMİ SOHBETLERİ: Ekonomi Sohbetleri’nde bu hafta Armar Group Direktörü Murat Arar ile sohbet ettik

A+A-

 

 

EKONOMİ SOHBETLERİ

 

 

Ekonomi Sohbetleri’nde bu hafta Armar Group Direktörü Murat Arar ile sohbet ettik. Firmanın ürün yelpazesini bizlerle paylaşan Arar, tüketiciye nefes aldıracak, A Sınıfı Enerjili beyaz eşya kampanyasının detaylarını da dile getirdi... 

“Satın alma gücü düştü”

 

 

Dilek Öncül

 

·        Yenidüzen: Öncelikle firmanızı tanıyalım.  Ürün yelpazeniz ne? Ne gibi ürünler satışa sunuyorsunuz?

·        Murat Arar: Armar Group bünyesinde mobilya, elektronik, beyaz eşya ve parke ürünleri bulunuyor. Ortaköy’de Tepe Home mağzamız var. 46 yıllık geçmişi olan Tepe Mobilya ile Tepe Aksesuar Pazarlaması yapılan bir firmanın distribütörlüğünü yapıyoruz burda. Yine ikinci olarak Koç Grubuna bağlı Blomberg ve Grundig markasının KKTC distribütörüyüz. Bunun yanında, elektronikte GoldMaster markasının KKTC temsilcisiyiz. Bir de laminat parke pazarlıyoruz. Egger Emotion denilen bir modelin KKTC distribütörüyüz. Bizim kendimize ait dört tane mağzamız var. Geçmişten herkes Murat Elektronik olarak bizi bilir. Biz daha sonra kurumsallık adı altında Armar Elektronik veya Armar Group olarak toparladık. 19 tane de ada genelinde bize bağlı bayilerimiz var. Adanın her yerine hizmeti götürüyoruz. Servis kökenli bir firmayız. Birinci önceliğimiz, müşterilerimize servis hizmetini ön planda tutmak. Zaten bizim başarımız da bir yerde ordan gelmektedir.

 

·        YD: Satışlarınızın durumu ne?

·        Arar: Geçmiş yıllara nazaran ekonomide maalesef düşüş var. Satın alma gücü düştü. İnsanlar artık bir ürünü önce tamir yoluna gidiyor, son çare satın almaya bakıyor. Tabii bu, en azından bizi, kötü vuruyor diyelim. Satış olmayınca çarkı döndürmekte zorlanıyoruz. Bu nereye kadar gidecek, biz nereye kadar sabredebileceğiz, dayanabileceğiz, bu da ayrı bir sorudur. Ama düşüş dibe düşüş değildir ekonomide; sadece istek veya piyasaların talebi azalmıştır.

“A SINIFI ENERJİ İLE %30 TASARRUF”

 

·        YD: Beyaz eşyalarda kampanyanız var bu ara...           

·        Arar: Biz müşterilerimizin ekonomisini desteklemek amacıyla bu kampanyayı başlattık. Bu kampanyanın en büyük amacı, enerji bakımından insanlarımıza A Sınıfı Enerjili yeni ürün vermek. Müşterilerimizin eski ürünlerini değerlendirebilmesi için 200 TL’ye çamaşır-bulaşık makinesini içine alıyoruz, buzdolaplarını da 250TL’ye içine alıyoruz ve onları A sınıfı enerjili Blomberg markalı yeni ürünlerle buluşturuyoruz. A sınıfı enerji ile %30 tasarruf edecekler. Adamızda elektrik fiyatları maalesef yüksek. İşte bir çamaşır makinesinin bir ayda enerji tüketimi veya bir buzdolabının 80 TL ise, tüketici artık 80 lira değil, 56 lira gibi bir rakam ödeyecek. Böylece, firma olarak tüketicimizin ekonomisine katkıda bulunmuş olacağız. Kampanyanın temeli aslında insanlara hem yeni ürün vermek hem de A Sınıfı enerji ile artık buluşturmak. Çünkü Kıbrıs halkı teknolojiyi yakından takip eden, yenilikçi insanlar. Kampanya ile satışlarımızda bir hareketlilik var.

 

·        YD: Kampanya çerçevesinde Yakın Doğu Bank ile bir işbirliğiniz var...

·        Arar: Yakın Doğu Bankası ile şöyle bir işbirliğine girdik; insanlar kredi kartlarını normal alışverişlerinde kullanıyorlar ama beyaz eşyalarda 2-3 bin Lira gibi bir rakamı kredi kartından çekip taksit vermek yerine banka kefilsiz kredilendiriyor kişileri. Biz bu kredilendirmeden ötürü fiyat politikamızda yapabileceğimiz en iyi rakamı sağlıyoruz, tüketici de çok komik rakamlarla evinin ihtiyacını gidermiş oluyor. 36 taksit gibi uzun bir vade yapabiliyoruz. Müşteri sonuçta bankaya taksitlerini ödüyor; 50 lira ödeyeceğine 22 lira-23 lira gibi komik rakamlarla yeni ürünler alabiliyor. Çünkü kimi insanlar gerçekten satın almada zorlanıyor. Biz, Yakın Doğu Bank işbirliği ile güzel bir adım atmış olduk. Bence Yakın Doğu Bank, ekonomiye destek verdi, bu destekte de bizimle çalışmayı öngördüler. Başarılı da olduk, ona inanıyorum.

 

 


 

“Navlun bedelleri tüketiciye yansıyor”   

 

·        YD: İthalat sürecinde karşılaştığınız sorunlar neler?

·        Arar: İşin gerçeği bizim bir tek şikayetimiz navlunla ilgili. Tepe Mobilya Ankara’dan geliyor. Blomberg, Grunding Avrupa veya Türkiye’den geliyor. Bu ürünlerin hiçbirinde gümrük yok; Avrupa Birliği ürünleri olduğu için. Fakat bizim nakliye bedellerimiz çok yüksek. Devlet yetkililerinin bir an önce bu soruna bir çözüm bulmaları lazım. Çünkü, maalesef, bu navlun bedelleri tüketiciye yansıyor.  Yani biz dört bin liraya bir tırı getirirken bu günün sonunda bizim cebimizden çıkan bir rakam değil, tüketiciye yansıtıyoruz bunu. Biz iş adamları olarak bu iki üç yıllık ekonomi zarfında, kar marjlarımızı minimum seviyeylere çekmiş durumdayız. Eski kar marjları gibi bir çalışma stilimiz yok. Türkiye ile bire bir satma arzusundayız. Şu anda Türkiye fiyatlarına çok yakınız. Devlet yetkililerine buradan sizlerin aracılığıyla seslenelim; biz kar marjlarımızı yeterince çektik, belki onlar da biraz iyileştirme yaparsa, belki ufak tefek düzenlemelerle, tüketicinin satın almasına daha çok yardımcı olabilirler. Eskiden böyle bir sorun yoktu ama şimdi artık rahat harcama devri bitti. O lüks hayat bitti.

“VERGİ SIRALAMASINDA HEDEF İLK 30”

 

·        YD: Vergi listesinde kaçıncı sıradasınız?

·        Arar: Bizim firmamız bu sene 104. sırada. Bu tabii bizim açımızdan çok sevindirici. Sektörel bazda lider pozisyondayız, vergi sıralamasında. Tabii kazandığımızı ve görevimiz olan vergimizi de vererek şirketimizin ne pozisyonda olduğunu, bakış açımızı da göstermiş olduk. Bence sevindirici. Ama hedef ilk 30.

 

·        YD: Hükümetin aldığı mali tedbirler, protokoller hakkında ne düşünüyorsunuz?

·        Arar: Hükümet bu tedbirleri şimdi almamalıydı bence, bundan 20 yıl önce yapması gerekirdi. Şu anda yapılan doğru mudur; zaten insanlar bir ekonomik dar boğazın içinde, bir sıkıntının içerisinde. Özelleştirmenin doğru olduğuna inanan biriyim. Sadece dışarda kalacak olan gerçekten ihtiyaçlı kişilerin sorunları  giderildikten sonra özelleştirmenin yapılması taraftarıyım. Çünkü bu insanlar bizim insanlarımız. Şu anda %4.25 ekonomide bir büyüme olduğu açıklandı. Bu sevindirici. Ekonomi ne kadar rahat olursa bizler de o kadar rahat yaşayacağız. Ama 4.25 büyüme neyin göstergesidir de bir de ona bakmak lazım tabii. İnsanların satın alması düşmüş, insanlar bir ürünü almak için beş defa düşünüyorsa, ekonomideki durumu da iyi bir gözden geçirmek lazım bence.

 

 


“Ciddi anlamda ara eleman ihtiyacı var”

 

·        YD: Servis hizmetine önem verdiğinizi belirttiniz. Ara eleman bulabiliyor musunuz?

·        Arar: Biz, hükümetten, ara eleman problemini çözmesini istiyoruz çünkü ara eleman ihityacımız ciddi anlamda var. Eskiden Türkiye’den işçi getiriyorduk, çalıştırıyorduk. Artık Türkiye’den işçi getirmek o kadar kolay değil. Çünkü burda verdiğimiz maaşlar onları artık tatmin etmiyor. Ara elemanın  kendi bünyemizde yetişmesi taraftarıyım. Bunun için de acil çözüm bulmaları lazım.

 

·        YD: Eğitim Bakanlığı’nın, Esnaf ve Zanaatkarlar Odası ile birlikte başlattığı bir işbirliği var bu konuda. Çıraklık Eğitimi’nden size bir katkı olmuyor mu?

·        Arar: Ben işin çok gerçek yanını söyleyeyim; biz göstermelik ara eleman istemiyoruz. Biz gerçekten ara eleman istiyoruz.  Bizim yanımızda şu anda 5 tane stajer var; çocukların hiçbir bilgisi yok. Bu çocuklar ihtiyaçlı olduğu için bizim yanımızdalar. Bence ailelerin de katkı sağlamaları lazım ve ara eleman işlerini kesinlikle çözmemiz lazım. Çünkü bize sanatkar lazım. Aileler çocukları hep okusun, bir yerlere gelsin peşindeler. Ben de aynı şeyi düşünüyorum, bütün çocuklar eğitim almalılıdır. Bence aileler çocuklarını Kıbrıs’ta ihtiyaçlı neresi varsa ona yöneltmeleri lazım. Bizim ara elemanlarda, sanatkarlarda ciddi sıkıntılarımız var. Bu yarın, obürgün daha da büyüyecek. Şu anda genç nesilde sanatkar yok.


 

BİR CÜMLEYLE

Ekonomi: Başarı

Para: Kısmi mutluluk

Borsa: Göremiyorum

Döviz: Hep standart kalsın

Hükümet: Birlikte başarı

Özelleştirme: Doğru

Sanayi Odası: Daha aktif

Ticaret Odası: Daha aktif

Medya: Gerçek

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 782 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler