1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ŞAŞIRTAN AÇIKLAMA
ŞAŞIRTAN AÇIKLAMA

ŞAŞIRTAN AÇIKLAMA

Kıbrıslı Rum lider Hristofyas’tan YENİDÜZEN Yazı İşleri Müdürü Cenk Mutluyakalı’ya şaşırtan açıklama: “YANGIN UÇAĞI GÖNDERELİM DEDİK, REDDETTİLER” Kıbrıs adasında bir yandan “ortak bir gelecek” için görüşmeler tıkanır

A+A-


 

 

Kıbrıslı Rum lider Hristofyas’tan YENİDÜZEN Yazı İşleri Müdürü Cenk Mutluyakalı’ya şaşırtan açıklama:

“YANGIN UÇAĞI GÖNDERELİM DEDİK, REDDETTİLER”


Kıbrıs adasında bir yandan “ortak bir gelecek” için görüşmeler tıkanırken, en “acil” ve “insani” konularda dahi işbirliği yapılamıyor.
Son orman yangınlarında, adanın kuzeyinde “yangı söndürme helikopteri” ihtiyacı acil olarak hissedilirken, güneydeki altyapı imkânları kullanılmadı.
Kıbrıslı Rum lider Hristofyas, YENİDÜZEN Yazı İşleri Müdürü Cenk Mutluyakalı’nın bu yöndeki sorularını yanıtladı, “Yangın uçağı gönderilmesi için teklifte bulunduk, reddedildi” dedi.

“YARDIMA HAZIRIZ”

Kıbrıslı Rum lider Hristofyas, yangın söndürme helikopteri yanı sıra tam donanımlı bir de “acil yangın uçağı”na sahip olduklarını hatırlattı, “Uçak ve helikopterler, olası yangınlar için hazır beklemektedir. Böylesi acil durumlarda işbirliğine her zaman hazırız” şeklinde konuştu.
“Son yangında, Kıbrıslı Türk makamlardan size herhangi bir yardım talebi geldi mi” sorusuna, Hristofyas şu yanıtı verdi:
“Herhangi bir talep gelmediğini biliyorum. Ancak, Adalet Bakanlığı ile görüştüm. Kitrea’daki (Değirmenlik) son yangını öğrenince Adalet Bakanlığımız, Birleşmiş Milletler aracılığı ile yangın uçağını gönderebileceğimiz yönünde teklifte bulundu ancak reddedildi. Adalet Bakanı Lukas Luka’dan bilgi aldım, yangın uçağı ve helikopterini, kuzeydeki acil durum için seferber etmeye hazır olduklarını söylediler. Bu yönde Birleşmiş Milletler aracılığı ile de teklifte bulunuldu. Ancak, teklifimize olumlu yanıt alınmadı. Bundan sonraki süreçte de, bu işbirliğine hazırız. Böylesi bir işbirliğinde ısrarlıyız.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1319 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler