1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ŞARTNAME HAZIR'
ŞARTNAME HAZIR

'ŞARTNAME HAZIR'

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Ercan Havalimanı’nın ‘yap-işlet-devret’ modeliyle kiralanması için yakında ihale açılacağını; gerekli tüm çalışmaların tamamlandığını, ihaleye yerli firmaların da katılmasını arzuladıklarını s

A+A-

 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Ercan Havalimanı’nın ‘yap-işlet-devret’ modeliyle kiralanması için yakında ihale açılacağını; gerekli tüm çalışmaların tamamlandığını, ihaleye yerli firmaların da katılmasını arzuladıklarını söyledi.

 

Saner, BRTK Haber’de bu sabah katıldığı programda, Ercan ihalesiyle ilgili çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

Bakan Saner, Ercan Devlet Havalimanı’nın yap-işlet-devret modeliyle kiralanması için gerekli şartnamenin hazırlandığını, bu ay içinde ihaleye çıkılmasının hedeflendiğini ifade etti.

 

Saner, önümüzdeki günlerde bu konuda detaylı bir basın toplantısı yapılacağını ve çalışmayla ilgili projelerin de tanıtılacağını kaydetti.

 

MEVCUDUN 7.5 KATI… 2 PİST… YOLCU KAPASİTESİ 5 MİLYON

 

Saner, “Yeni havalimanı mevcudun 7.5 katı büyük olacak. 2 pisti olacak ve yolcu kapasitesi 5 milyon olacak” dedi.

 

Ersan Saner, yerli firmaların da konsorsiyum halinde ihaleye katılmasını arzuladıkları belirtti.

 

ÖZEL GÜVENLİK

 

İhale öncesinde gereken yasal taramaların da yapıldığını ifade eden Bakan Saner, havalimanı güvenliğinin özel güvenlikle sürdürülmesi için gereken yasanın hazırlandığını, yolcu giriş çıkış ücretleriyle duty free mağazalarından elde edilecek gelirin alan işletmesini yapacak firmaya verilmesi için olanak sağlayacak yasal düzenlemelerin de yapılmakta olduğunu söyledi.

 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, ihale sürecinin üç ay olacağını belirterek, bu süre içinde gerekli yasal değişikliklerin yapılacağını vurguladı.

 

Hazırlanan nihai projeye göre, yeni terminal binası ile pistin var olanın yaklaşık 850 metre güneyine konuşlandırılacağını anlatan Saner, bu amaçla gerekli istimlak çalışmalarının da yapıldığını söyledi.

 

Saner, “Ercan’a yaklaşma mesafesi üç şerit olacak. Alana yaklaşık 5 kilometre mesafede üç şeritli yol başlayacak. Bunun için gerekli tüm çalışmalar yapıldı” diye konuştu.

 

Ercan’ın güvenli olmadığı yönündeki Rum basını haberlerini de değerlendiren Saner, Ercan’ın Smart binasının donanım ve personel açısından Güney’den çok daha güvenli olduğunu, ICAO’nun raporlarında Güney’in güvenli olmadığına işaret edildiğini kaydetti.

 

Bakan Saner, Güney’in kullandığı “Lefko” sisteminin çöktüğü yönündeki Rum basını haberlerine de dikkati çekerek, KKTC’deki sitemin tüm adaya hizmet verebilecek düzeyde ve uluslararası standartlara uygun olduğunu vurguladı.

 

Saner, kendi sistemleri düzelene kadar Rum Yönetimi’ne yardımcı olmaya hazır olduklarını da yineledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1282 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler