1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SARMISAKLI EYLEM
SARMISAKLI EYLEM

SARMISAKLI EYLEM

Sendikal Platforma bağlı sendikalar ve bazı siyasi partiler 15 Temmuz faşist Yunan darbesini ve adadaki İngiliz ve Amerikan varlığını protesto etmek amacıyla KKTC’deki İngiliz ve Amerikan temsilcilikleri önünde eylem yaptı. Eyleme katılanlar ilk ol

A+A-

SENDİKAL PLATFORM İNGİLİZ VE AMERİKAN TEMSİLCİLİKLERİNE SİYAH ÇELENK BIRAKTI

SARMISAKLI EYLEM

Sendikal Platforma bağlı sendikalar ve bazı siyasi partiler 15 Temmuz faşist Yunan darbesini ve adadaki İngiliz ve Amerikan varlığını protesto etmek amacıyla KKTC’deki İngiliz ve Amerikan temsilcilikleri önünde eylem yaptı.

Eyleme katılanlar ilk olarak Köşklüçiflik’teki İngiliz Yüksek Komiserliği önünde “Go Home Yankee” (Amerikalı evine dön) ve “Katil Amerika Defol” sloganlarını içeren pankartlarıyla yer aldılar. Ardından basın açıklamaları yaptılar.

Eylemciler, “yılanın yaklaşmaması için” kullanılan sarımsağı her iki temsilcilik önünde ezerek temsilciliklere siyah çelenk de bıraktılar.

ELCİL

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil İngiliz Yüksek Komiserliği önünde yaptığı açıklamada adada bugüne kadar yaşanmış tüm sorunların kökeninde emperyalist güçlerin etkileri bulunduğunu kaydetti ve 37 yıl önce bu güçlerin bir yandan Türkiye’ye adaya çıkma çağrısı yaparken diğer yandan da cuntanın Kıbrıs’a gelmesini istediğini ifade etti.

GÖKÇEBEL

KTOEÖS Genel Başkanı Tahir Gökçebel de, Sendikal Platformun yazılı açıklamasını basına okudu ve emperyalizmin Ortadoğu’da çıkarlarını sağlama almak ve bölgedeki zengin petrol kaynaklarını kontrol etmek için baskı sömürü ve şiddet politikalarıyla ülkeleri ve halkları savaşlara sürüklediğini kaydetti.

Ülkenin stratejik konumu ve kontrolü için Kıbrıs’taki halkların savaş tuzağına düşürülerek kullanıldığı ve ezildiğini savunan Gökçebel, Kıbrıs’ın on binlerce askerin, dikenli tellerin, mayınların ve silahların bulunduğu bir askeri üs haline geldiğini ifade etti.

Açıklamanın ardından İngiliz Yüksek Komiserliği binasının arka kapısında “yılanı yaklaştırmamak” için kullanılan geleneksek sarımsak ezme yöntemi uygulandı.

KKTC’deki Amerikan temsilciliği önünde herhangi bir açıklama yapılmazken, sarımsak ezme ve siyah çelenk koyma eylemleri burada da tekrarlandı.

 

 

 

 

Bu haber toplam 1554 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler