1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SARAYDA 'İLAHİYAT' KONUŞULDU
SARAYDA İLAHİYAT KONUŞULDU

SARAYDA 'İLAHİYAT' KONUŞULDU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’ndan (KTOEÖS) bir heyeti kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel kabul sırasında yaptığı konuşmada, Haspolat Meslek Lis

A+A-

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası’ndan (KTOEÖS) bir heyeti kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel kabul sırasında yaptığı konuşmada, Haspolat Meslek Lisesi'nde ilahiyat bölümü açılması konusunda Cumhurbaşkanı Eroğlu ile görüşmek istediklerini ifade etti.

Gökçebel; “yasalara, tüzüklere, Anayasa’ya ve milli eğitim yasasına aykırı bir anlayışla ve hiç kimseyle istişare edilmeden birden bire başlatılan ve halkın bazı duygularını da istismar edecek ve halkı bölecek bir anlayışla ilahiyat bölümünün açıldığını” savundu.

Haspolat Meslek Lisesi'ndeki grevin 15 gündür sürdüğüne işaret eden Gökçebel, açıklamasının sonunda Cumhurbaşkanı Eroğlu'na bu konudaki görüşlerini içeren bir dosya sundu.

EROĞLU

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ise yaptığı konuşmada, hükümetin verdiği kararı basından takip ettiğini belirterek, hükümetin bu konuda bir eksiklik gördüğünü ve bu eksikliği gidermek için bu alanı kurmuş olabileceğini söyledi.

KKTC’deki imam sayısının az olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Eroğlu, KKTC’deki imamların genellikle Türkiye’den geldiklerini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bu bölümün kuruluş amacını hükümetin sendikayla görüşüp anlatması gerektiğini vurgulayarak, “Esas sıkıntı ders yılı devam ederken bu açılımın olmasıdır. Bu açılımı ders yılının başında yapsalardı daha olumlu olurdu diye düşünüyorum” dedi.

Bu açılımın gerekçeleri konusunda bilgi sahibi olmadığını söyleyen Eroğlu, konu ile ilgili olarak ne Başbakan ne de Milli Eğitim Bakanı ile henüz görüşmediğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu şöyle dedi:

“Benim sizden ricam, hükümete öfkelenip de çocukları eğitimsiz bırakmamak yönünde de düşünmenizdir. Çünkü sendikanın eylemi 15 gündür devam ediyor. Oradaki çocuklar eğitimden mahrum oluyor.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bugün Başbakan ile bu konuyu görüşeceğini kaydederek, “Hiç olmazsa bir diyalog kapısının açılmasında fayda var” dedi.

Çocukların eğitim hakkının elinden alınmaması gerektiğinin altını çizen Eroğlu, Milli Eğitim Bakanı’nın da sendikalarla zaman zaman görüşerek, diyalog içerisinde bulunması gerektiğini kaydetti.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 866 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler