1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ŞAPEL DAVASI SONUÇLANDI
ŞAPEL DAVASI SONUÇLANDI

ŞAPEL DAVASI SONUÇLANDI

“250 TL ceza ve tazminat” 200 yıllık Agia Thekla Şapel’ini dozerle yerle bir eden “Nuhun Gemisi” Oteli dozercisi Fatih Ahmet Erol (34), 250 TL para cezasına çarptırıldı. Erol, ayrıca Eski Eserler Dairesi’ne 40 bin TL

A+A-

 

 

“250 TL ceza ve tazminat”

 

200 yıllık Agia Thekla Şapel’ini dozerle yerle bir eden “Nuhun Gemisi” Oteli dozercisi Fatih Ahmet Erol (34), 250 TL para cezasına çarptırıldı. Erol, ayrıca Eski Eserler Dairesi’ne 40 bin TL tazminat ödeyecek

 

Şapeli atıl bıraktığı için Eski Eserler Dairesi de suçlu

 

 

Bafra Turizm Bölgesi’nde, Eksen Şirket’e ait “Nuhun Gemisi Otel” yakınlarında bulunan 200 yıllık Agia Thekla Şapeli’nin dozerle tamamen yıkılmasıyla ilgili olarak tutuklanan dozer operatörü Fatih Ahmet Erol, dün Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanarak 250 TL para cezasına çarptırıldı. Mahkeme, ayrıca sanığın Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’ne 40 bin TL tazminat ödemesini emretti. Kararın hemen ardından 40 bin 250 TL sanık tarafından mahkeme veznesine yatırıldı.

İskele kazasına bağlı Bafra Turizm Bölgesi’nde, Eksen inşaata ait Nuhun Gemisi Otel inşaatının sahası dışında deniz kıyısında bulunan Şapel,2 Mayıs 2011 tarihinde dozerle tamamen yıkılmış, şapelin yıkılması hem Güney Kıbrıs hem de KKTC de tepki ile karşılanmıştı. İnşaat yetkililerinin, şapelin yıkılması ile ilgili herhangi bir emir vermediklerini söylemesi sonrasında yıkımı gerçekleştiren dozer operatörü Fatih Ahmet Erol, şapeli yıkılma tehlikesi arz ettiği için tek başına yıktığını söylemesi üzerine polis tarafından tutuklanmıştı.

 

ESKİ ESERLER DE SUÇLU

Kıdemli Yargıç Nuvit Gazi’nin okuduğu karardan sonra Mahkeme Başkanı Ömer Güran, kültür zenginliklerinin Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’nce itinalı bir şekilde, layıkıyla korunması gerektiğine işaret ederek olgulardan ve sanık avukatının mahkemeye sunduğu yıkım öncesi fotoğraflardan atıl durumda olduğunun ortaya çıktığını söyledi.

 

“KÖR ÖLÜNCE BADEM GÖZLÜ OLMASIN”

Güran, bu durumu kimsenin istismar etme hakkı olmadığının da altını çizerek “Yani kör ölür badem gözlü olur. İşin özü bu” şeklinde konuştu.

 

OLGULAR

Sanık, aleyhine getirilen “Nuhun Gemisi otel inşaatında dozer operatörü olarak çalışmakta olduğu bir sırada Eksen isimli inşaat şirketine ait zincirli dozerin kepçesi ile Agia Thekla Chapel (Azize Tekali) isimli, 200 yıllık geçmişe sahip kiliseyi yıkmak suretiyle tahrip etme” suçunu kabul etti. Dava ile ilgili olguları mahkemeye aktaran kıdemli Savcı Cevat Rıza, sanığın kiliseyi ben yıktım dediğini, taş ve molozların Eski Eserler Dairesi’ne teslim edildiğini, yapılan inceleme sonrasında şapelin yeniden inşası için 72 bin 450 TL’ye mal olacağının belirtildiğini söyledi.

 

“PAHA BİÇİLEMEZ”

Rıza, Eski Eserler Fiyat Takdir Komisyonu’nun raporundan da söz ederek bu raporda şapele sayısal anlamda bir bedel saptamanın yalnızca sembolik bir anlam taşıdığını, değerinin rakamlarla ifade edilemeyeceğini ancak 500 bin TL değer biçtiklerini de kaydetti.

 

“TEHLİKELİ OLMASIN DİYE”

Sanık Avukatı Erdal Öncü, savunmasında sanığın otel inşaatında asgari ücretle çalışan biri olduğunu, Selçuk Bulut isimli birinin sanığa şapelin çatı ve kubbesinin çöktüğünü söylediğini, onun da kendi başına karar vererek yıkımı yaptığını ve polise de “Art niyetim yoktu, tehlikeli bir durum olmasın diye yıktım” dediğini kaydetti.

 

AVUKAT SUÇLADI

Av. Erdal Öncü, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi’ni de suçlayarak “Bu şapelin durumu neydi? Atıl durumda çökmek üzere bir binaydı. İçine girilemezdi. 2009 yılında daire yetkilileri, mühendisler buraya gitti gördü. O zamandan beri taş taş üstüne konmadı” diyerek şapelin yıkılmadan önceki durumunu gösteren fotoğrafları emare olarak mahkemeye sundu.

 

DAİRENİN DE SUÇU VAR

Şapelin yarısının beton olduğunu da iddia eden Av. Öncü, bu konuda Eski Eserler Dairesi’nin de suçlu olduğunu, ihmal ve sorumsuzlukları bulunduğunu belirtti ve “Daire de sanık konumunda olmalıydı. Kabak müvekkilimin başına patladı” dedi.

 

“35 bin TL ödeyelim”

Av. Öncü, 35 bin TL’lik bir miktarı ödemeye hazır olduklarını belirterek diğer yarısının da onların da ihmalleri bulunduğu için Eski Eserler tarafından ödenmesi gerektiğini kaydetti.

Mahkemenin kararını açıklayan kıdemli Yargıç Nuvit Gazi, kültür varlıklarının korunması gerektiğini, bu tür suçları işleyenlere hoşgörü ile bakılmasının mümkün olmadığını, suçun 8 yıla kadar hapislik gerektiren vahim bir suç olduğunu söyledi. Gazi, şapelin kısmen yıkık, tamire muhtaç ve atıl durumda olduğunu ve sanık avukatının diğer hafifletici nedenlerini de dikkate aldıktan sonra sanığa bir fırsat vererek hapislik cezası yerine yasanın öngördüğü en yüksek para cezasını verdiklerini açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1934 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler