1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SANTRAL SAAT 17:00'DE DEVREDE OLACAK
SANTRAL SAAT 17:00DE DEVREDE OLACAK

SANTRAL SAAT 17:00'DE DEVREDE OLACAK

KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Konuralp: KIB-TEK’te her şey yavaş yavaş normale dönmeye başladı

A+A-

 

 

 

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Konuralp, Bakanlar Kurulu’nun Kurumun mali ve idari özerkliği yönünde aldığı kararın ardından çalışanların “çalışmama eylemini” kaldırmasıyla KIB-TEK’te her şeyin yavaş yavaş normale dönmeye başladığını söyledi.

TAK muhabirinin sorularını yanıtlayan Konuralp, personelin bu sabah işbaşı yaptığını belirtti.

Santrallerde ve dağıtımda bir sorun olmadığını belirten Hüseyin Konuralp, hem Teknecik hem Kalecik’te dizel santraların çalıştığını; toplam 200 megawatt enerji üretildiğini; devreye girmeleri daha komplike olan termik santrallerin ise akşamüzeri, saat 17.00 civarlarında devrede olmasının planlandığını anlattı.

KIB-TEK Yönetim Kurulu’nun haftalık olağan toplantısı çerçevesinde yarın toplanacağını kaydeden Konuralp, Bakanlar Kurulu’nun aldığı karar çerçevesindeki bir konunun gündeme alınıp alınmayacağını henüz belirlemediklerini; Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’la konuyu henüz görüşmediğini belirtti.

Konuralp, KIB-TEK’e teknik eleman alımı için açılan münhalin süresinin dolduğunu ve 400’ün üzerinde başvuru olduğunu, mülakatla, açıklanan sayı olan 36 eleman alınacağını söyledi.

El-Sen üyelerinin 6 günlük grev ve eylemleri nedeniyle çalışanlardan maaş kesintisi yapılacağını ancak disiplin soruşturması olup olmayacağına disiplin kurulunun karar vereceğini ifade eden KIB-TEK Yönetim Kurulu Başkanı Konuralp, şahsi kanaatinin maaş kesintisi dışında bir şey yapılmaması yönünde olduğunu belirtti.

Hüseyin Konuralp, elektrikte sorun yaşanan günlerde Güney Kıbrıs’tan 30 megawatt kadar elektrik alındığını, bugünden itibaren de özellikle 16.00-22.00 arasındaki sürelerde 90 megawatt elektriğin yeniden Güney’e verilmeye başlanacağını söyledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 716 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler