1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Şans oyunları yasası ve spor
Şans oyunları yasası ve spor

Şans oyunları yasası ve spor

Son günlerde sayın Dürüst gazetelere demeç vererek, boy boy fotoğraflarını yayınlatarak 2012 sporda yatırım yılı olacak diyor. Bu demeçleriyle de 2009 – 2010 – 2011 yılları da yatırım açısından hiçbir şey yapılmadığını itiraf ediyor. Peki ne

A+A-

 

 

Son günlerde sayın Dürüst gazetelere demeç vererek, boy boy fotoğraflarını yayınlatarak 2012 sporda yatırım yılı olacak diyor. Bu demeçleriyle de 2009 – 2010 – 2011 yılları da yatırım açısından hiçbir şey yapılmadığını itiraf ediyor.

Peki ne diyor sayın Dürüst?

Açıklamalarından gördüğüm kadarıyla işte bir takım projeleri var. Bu projelerin toplam maliyeti yaklaşık 14 milyon Türk Lirası civarındadır. Bu paranın yaklaşık 10 milyon Türk Lirası Türkiye Cumhuriyeti’nden sağlanacak. Türkiye’den sağlanan katkı ile de projeler hayata geçirilecektir.

Şimdi sayın Dürüst, Türkiye Spor Bakanı sayın Suat Kılıç’ın şubat ayı içerisinde yapacağı ziyarette imzalanacak protokole gözünü dikmiştir. Protokol imzalanacak ve sporda atılım yılı olacak. Protokol imzalanmaz ise durum yine önceki yılların ayınısı olacak. Yine spor üvey evlat durumunda kalacak.

Durum açık ve net. Türkiye para vermezse sayın Dürüst bir çivi dahi çakamaz duruma getirilmiştir. Oysa sporda yatırım için kaynak ülkede fazlası ile vardır.

Sayın Dürüst’ün 40-2004 sayılı yasanın spora sağladığı kaynaktan acaba haberi yok mu? Bu yasa oy birliği ile meclisten geçti. Amaç da şuydu: Bu elde edilecek gelirle kaliteli spor alanları yapılacak. Gençlerin spora olan ilgisi arttırılacak. Gençler kötü alışkanlıklardan korunacak. Okul sporları teşvik edilecek. Halkın fiziki durumuna göre sağlık için spor yapması, yapılacak yeni tesislerle teşvik edilecekti.

Yasa açık ve nettir. Şans oyunlarından elde edilen gelirler spora aktarılacak.

Peki bu kaynak ne kadardır?

Sayın Dürüst bu kaynağın ne kadar olduğunu biliyor mu?

Sayın Dürüst bu kaynağın ne kadarını kullanmıştır?

Eğer kullanmamışsa bu kaynak nerededir?

Aldığımız bilgiye göre yıllık yaklaşık 50 milyon Türk Lirası olan gelire Maliye Bakanlığı’nın el koyduğu iddia edilmektedir. Spor Bakanı bu duruma tepki koydu mu?

Spor için harcanması gereken bu kaynağın nerede kullanıldığını sayın Başbakan’a aktardı mı?

Daha sorulacak ve yanıtlanması gereken çok soru var. Sayın Dürüst önce bu soruları kendi için yanıtlamalı, sonra da spor kamuoyu ile paylaşmalıdır.

Yatırılan kaynak yasanın gerektiği şekilde spora harcanmalı. Eksiklik ve çok büyük projeler için Türkiye’den para istenmeli. Eldeki kaynak sayın Dürüst’ün projelerine yeter de artar bile.

Bana göre kendi kaynağını yasal mevzuata göre harcamadan Türkiye’den para istemek doğru değildir.

Eğer şans oyunlarından elde edilen gelir spor için kullanılmayacaksa 40-2004 sayılı yasa gözden geçirilmelidir. Sonra da spor kamuoyu ile paylaşılmalıdır...

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 827 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler