1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Şans oyunları ve Kemal Dürüst
Şans oyunları ve Kemal Dürüst

Şans oyunları ve Kemal Dürüst

Yazımın başlığını görenler şans oyunları ve Kemal Dürüst ne alaka diyebilir. Evet şans oyunları en fazla da Kemal Dürüst’ü ilgilendirir, ilgilendirmelidir. Çünkü yasa o hakkı sayın bakana vermektedir. 40-2004 sayılı yasa bu hakkı SPORDAN SORUMLU ba

A+A-

 

 

 

Yazımın başlığını görenler şans oyunları ve Kemal Dürüst ne alaka diyebilir. Evet şans oyunları en fazla da Kemal Dürüst’ü ilgilendirir, ilgilendirmelidir. Çünkü yasa o hakkı sayın bakana vermektedir. 40-2004 sayılı yasa bu hakkı SPORDAN SORUMLU  bakana vermektedir. Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı sayın Dürüst olduğuna göre yasadan sorumlu odur.

40-2004 sayılı yasa ile oluşan yasal gelirler sayın Dürüst’ün kontrolündedir. Bu yasa ile oluşturulan spor fonu sayın bakanın atadığı kişilerin ağırlıkta olduğu bir kurumdur. Yani spor fonuna hükmeden sayın Dürüst’tür.Bu kurumu calıstırmak, proje üretmesini sağlamak, ülke sporunun geleceğini planlamak sayın Dürüst’ün en başta gelen görevidir.

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi son üç yılda yaklaşık 120 milyon TL’nin üzerinde bir kaynağa sahip olan devletin bu kaynağın ne kadarını spor fonuna aktardığı bilinmemektedir.

Peki sayın bakan bu paranın nerede olduğunu biliyor mu?

Peki para spor fonuna aktarıldı ise hangi projelerde kullanıldı?

Son üç yılda bu gelirle hangi büyük projeyi yaptınız?

Peki spor fonuna şans oyunlarından kaç para aktarıldı?

Bu para spor fonuna aktarılmadı ise nerede kullanıldı?

Bu soruları daha da çoğaltabilirim ama bence bunlar yeterlidir. Sayın bakan bu soruları yanıtlamak ve kamuoyuyla paylaşmak zorundadır. Yasa sporun ve sporcunun hakkını korumakla sayın bakanı görevlendirmiştir. Yasanın oy birliği ile geçtiği tarihte milletvekili olan kişilere de sayın bakanın açıklama yapma borcu vardır. Çünkü o gün oy veren vekiller bu paranın spora ve spor alt yapısına gideceğini gördükleri için evet oyu verdiler. O gün oy verenler bugünkü durumu görselerdi oy verirler miydi bilmiyorum. Sanırım hepsi de hayır oyu verirdi.

Benim isyanım ve kırgınlığım da bu yöndedir. Yasanın çıkmasında görev alan birisi olarak bugünkü durumu görmek beni oldukça fazla üzmektedir. Büyük heyecan ve şevkle yasanın ülke sporunu bulunduğu yerden sporda ileri ülkeler seviyesine çıkarmanın anahtarı olacağını gördüğüm için çalışmıştım.

Ancak bugün geldiğimiz nokta yasaya ve bu büyük kaynağa rağmen Türkiye’ye avuç açmaktır. Getirildiğimiz nokta sporu yaşam felsefesi olarak gören bizleri ve insanımızı kahretmektedir. Bu durum herhalede sayın bakanı hiç ilgilendirmemektedir.

Son bir soru da yakında ülkemizi ziyaret edecek olan T.C. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’la ilgili olmalı diye düşünüyorum.

Sayın bakan yaklaşık yıllık 50 milyon TL gelirimiz olduğunu sayın Suat Kılıç’a söylediniz mi? Sayın Kılıç’ın bu duruma tepkisi ne oldu?

Siz aktarmaz ve spor kamuoyuyla paylaşmazsanız sanırım kamuoyunu aydınlatmak yine bize düşecektir...

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 632 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler