1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SANER 'YENİDEN YAPILANMA'YI ANLATTI
SANER YENİDEN YAPILANMAYI ANLATTI

SANER 'YENİDEN YAPILANMA'YI ANLATTI

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, “Yeni Ercan Havalimanı”nın şu ana kadar Kıbrıs ve KKTC’de mali anlamda çıkılan en büyük yatırım olacağını ifade ederek, tamamen yeni inşa edilecek havalimanının yasal süre olan 4 yıldan daha k

A+A-

 

 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, “Yeni Ercan Havalimanı”nın şu ana kadar Kıbrıs ve KKTC’de mali anlamda çıkılan en büyük yatırım olacağını ifade ederek, tamamen yeni inşa edilecek havalimanının yasal süre olan 4 yıldan daha kısa sürede tamamlanacağına inanç belirtti.

Saner, yeni Ercan için ihale sürecinin geçen cuma günü başladığını ve Ağustos ayı sonuna kadar 3 ay süreceğini ifade ederek, Ercan’ın ihalesine “Özelleştirme” olarak bakıldığını ancak Özelleştirme Yasası’nın 18. Maddesine göre bunun aslında “işletme hakkı devri” olduğunu belirtti ve 25 yıl olan işletme hakkının sonunda havalimanının KKTC’nin malı olarak halkın hizmetine devam edeceğini vurguladı.

Saner, bu çalışmalar yanında Ercan Havalimanı’nda yıllardır özlemle beklenen ve 6 Ekim 2011’de temeli atılan “Aletli İniş Sistemi”nin haziran ayı sonunda hizmete gireceğini ve KKTC’de hava şartları uygun olmasa da uçakların çok rahatlıkla iniş ve kalkış yapabileceğini kaydederek, bu adımın uluslararası standartlara ulaşma bakımından önemli bir adım olduğunu belirtti.


YENİDEN YAPILANDIRMA ÇALIŞMALARI

Saner, KKTC’de Anavatan Türkiye ile yapılan “Yeniden Yapılandırma ve Özelleştirme Çalışmaları” kapsamında 4 ana başlık bulunduğunu ifade ederek, bunları şöyle sıraladı:

“Bunlar KTHY, Ercan Devlet Havalimanı, Limanlar ve Kıb-Tek’ti. Bunun yanında AB ile yürüttüğümüz telekom sisteminin liberalleşmesi idi. Ülkede özelleştirme ve liberalleşme çalışmalarında esas yükü Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı üzerindedir. Toplam yükün yüzde 80’i bizim bakanlığımız üzerinde.

KTHY uçuşlarını istenmeyen bir şekilde sonlandıktan sonra en azından şu anda personelinin devlete istihdamı ciddi bir adım atılarak ve sayın Başbakanımızın hassasiyetiyle tamamlandı.

“KTHY’DE KÖTÜ KADERİ HEPİMİZ YAŞADIK”

302 kişinin istihdamı tamamlandı ve toplumda ciddi bir rahatlama gözlemlendi. Ama uçuşların sonlanması arzu ettiğimiz bir şey değildi. Ama bu kötü kaderi hepimiz yaşadık.

Ve bu benim bakanlığımın 32. gününde yaşanması bakanlık olarak bizleri çok ciddi şekilde zorladı.”

Saner, Ercan ile ilgili çalışmalarının yaklaşık 1 yıl sürdüğünü, çok ince eleyip sık dokuduklarını belirterek, ülkede en önemli proje olarak hayat bulduğunu kaydetti.

TELEFONDA LİBERALLEŞME

Bunun yanında Telefon Dairesi ile ilgili AB ile yürüttükleri liberalleşme çalışmalarının sektördeki tüm paydaşları içine katarak sürdürdüklerini ve sonlandırma aşamasına geldiklerini belirten Saner, “İnanıyorum ki kısa bir süre içerisinde Telefon Dairesi’nin de liberalleşmesi için gerekli adımlar atılacaktır” dedi.

Telefon dairesinin yeniden yapılandırılması çalışmasında mevcut dairenin servisler ve altyapı olarak iki bölüme ayrılmasının öngörüldüğünü ifade eden Saner, şöyle devam etti:

“Bu servislerin ve altyapının ikiye ayrılması sırasında hizmetlerin kesinlikle ve kesinlikle özelleştirileceğini ama altyapının nasıl şekillendirileceği konusunda da (Tel-Sen) sendikamızla sürekli görüş alış verişindeyiz. Ancak bakanlık olarak mevcut altyapı ve ses hizmetlerinin günün koşullarına bakıldığında sürdürülebilir bir yapı içerisinde olmadığını açıkça ifade edebilirim.

Bu çerçevede bizler atacağımız bu liberalleşme adımından sonra izleyeceğimiz bir takım projeler ile Kıbrıs’ta, belki de dünyada ilk olarak her eve fiber optik kablo projesini uygulamaya koymak için çalışmalar yapmaktayız.

Bu proje ile KKTC’deki herkes ABD’deki bir televizyon kanalını anında izleme şansı yakalayacak. Devir artık ses devri değil data devridir. Tüm dünya dataya doğru ilerlerken bizim ses üstünde konuşmamız kabul edilebilir bir yaklaşım olamaz.

Dolayısıyla bu konuda müsteşarım başkanlığındaki ekibim çok ciddi çalışmalar yapıyor.”

“TELEFONDA 2008 YILINDAN SONRA SÜRDÜREBİLİRLİK KALMADI”

Saner, Telefon Dairesindeki hizmetlerin yarı yarıya özelleştirildiğini, GSM operatörlerinin özel olduğunu, internet servis sağlayıcılarının da özel olduğunu, geriye ses sağlayıcılarının kaldığını ifade ederek, “2008 yılında GSM operatörlerinin özelleştirilmesinin devredilmesinin ardından telefon dairesinin sürdürebilirliği kalmamıştır” dedi.

“CDMA HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI”

Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Kablosuz İletişim Sistemi (CDMA) olarak yaklaşık 2 milyon dolar harcanarak ülkeye alınan bu sistemin bakanlığa başladığı ilk günlerde kendisi için çok heyecan verici ve “ütopik” bir proje olarak kabul ettiği bir proje olduğunu ifade etti ve şunları söyledi:

“Bakan olur olmaz bu konuda telefon dairesi yetkililerini topladım ve neler yapabileceğimizi konuştum. Bu konuda yapabileceklerimiz arasında ilk olarak tüm adaya yaymak yerine ‘şehrin mobil telefonu’ diye farklı bir model yaratmak istedik.

Ancak alınan sistemin 2000’li yılların başında 2G ile çalışan bir sistem olduğunu öğrendik. Bu da bakan olarak beni hayal kırıklığına uğrattı. Bu da beni hayal kırıklığına uğratan tek projedir.

Bununla ilgili olarak devletin kasasından çıkan paranın karşılıksız kalmaması adına ilgili firma ile görüşmeler yaptık ve mevcut sistemi en son sistem olan LT Teknolojiye çevirebilmek için teknik çalışmaları sürdürüyoruz. ”


 

 

 

 

 

Bu haber toplam 823 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler