1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SANER 'İSYAN' ETTİ
SANER İSYAN ETTİ

SANER 'İSYAN' ETTİ

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Mersin'de, AA muhabirinin sorularını yanıtladı

A+A-

 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ülkesinin tanınmamışlığından ve ''uygulanan insanlık dışı ambargolardan'' dolayı KKTC'nin Avrupa'ya direkt ticaret yapması mümkün olmadığına işaret ederek, ''Biz bu yüzyılda artık bunların kabul edilebilir olmadığı düşünüyoruz. Bu konuda artık isyan ediyoruz'' dedi.

Saner, ''3. Akdeniz Ticaret ve Liman Kentleri Kongresi''ne katılmak üzere geldiği Mersin'de, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kongrenin çok faydalı geçtiğine inandığını söyledi.

Kongrede özellikle kruvaziyer gibi turizmin çeşitlendirilmesi konusunda önemli bağlantıların yapıldığını ifade eden Saner, ''KKTC olarak biz bundan büyük bir mutluluk duyduk. Çünkü hakikaten Akdeniz, turizm için büyük bir cennet. Akdeniz'e kıyısı olan tüm ülkelerin bu pastadan pay alması gerekir. Şu anda alınan pay, yeterli bir pay mı? Bence değil. Zaten bununla ilgili (Türkiye) Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da bir çağrıda bulundu. Ben de buna inanıyorum'' dedi.

Akdeniz coğrafyasındaki hareketliliğin artırılması noktasında KKTC'nin farklı bir konuyla karşı karşıya kaldığını dile getiren Saner, şöyle devam etti:

''Ülkemizin tanınmamışlığından ve uygulanan insanlık dışı ambargolardan dolayı, KKTC'nin Avrupa'ya direkt ticaret yapması mümkün değil. Biz bu yüzyılda artık bunların kabul edilebilir olmadığı düşünüyoruz. Bu konuda artık isyan ediyoruz. Çünkü bizler, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni kurduğumuz andan itibaren, bu haksız izolasyon ve ambargolarla karşılaşıyoruz. Tüm bunlara rağmen, ülkemizde çok ciddi gelişmeler var. Örneğin tüm AB ülkeleri ekonomide yüzde 1 gelişme sağlarken, KKTC geçtiğimiz yıl itibariyle yüzde 3-4 arasında büyüme yakaladı. Bunlara baktığımız zaman, mutlu olduk. Dünya devletleri, KKTC'nin uygulanan izolasyon ve ambargolar sayesinde çökeceğini, ayakları üstünde duramayacağını düşünüyorlarsa, böyle bir şey söz konusu değildi. Bizim IMF'miz yok ama Allah'a çok şükür anavatanımız var. Bu sayede biz her gün gelişip, büyüyoruz. Ülkemizde sorunlar yok mu, var. Ama bunları da kabul edilebilir seviyeye çekip, yolumuza devam etmek istiyoruz. Bu anlamda kongrenin de çok anlamlı geçtiğini düşünüyorum.''

Kongre sayesinde Mersin'de bazı kruvaziyer turizminin temsilcileriyle bir araya geldiklerini anlatan Saner, ''Konuklar KKTC'nin çok önemli bir turizm destinasyonu olduğunu kendileri de kabul ediyor. Bu konuda fizibilite çalışması yapabileceklerini söylediler. Biz de bu noktada çalışmalarımızı sürdürüyoruz'' diye konuştu.

GÜNEY KESİMİN AB DÖNEM BAŞKANLIĞI

Saner, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin AB Dönem Başkanlığı yapmasıyla ilgili olarak da, ''Bize göre AB, güney kısmını 2004 yılında AB'ye üye olarak kabul ederek, en büyük yanlışı yaptı. Şu anda da dönem başkanlığının güneyde olması, bu yanlışın bir getirisidir'' dedi.

AB'nin yaptığı bu davranışlarla, kendine olan güveni sarstığını aktaran Saner, şunları kaydetti:

''KKTC'de 2004 yılından önce AB'ye duyulan güven yüzde 60'ların üzerindeyken, şu anda bu güven yüzde 50'lerin çok çok altına indi. Avrupa Birliği yapmış olduğu yanlış hareketlerle, güvenilirliğini yitirmekte, sözlerin arkasında duramamaktadır. Çünkü ne demişti AB? 2004 yılında referandum yapılmıştı. Referandum sonucunda 'evet' diyen tarafın kazanacağını, 'hayır' diyen kaybedecekti. Ama bunun tam aksi oldu. 'Evet' diyen kaybetti, 'hayır' diyen taraf kazandı. 'Hayır' demesine rağmen Güney Kıbrıs Rum yönetimi AB üyesi oldu. Artık biz Avrupa Birliği'nin tüm taraflara eşit davranmasını istiyoruz. Bu çerçevede AB'nin çok değerli bir kurum olduğu düşünülürse, duyulan güveni sarsmaması gerekir. Aksi taktirde bundan AB zarar görür.''

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 761 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler