1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SANDIĞA UMUT DOKUYORLAR
SANDIĞA UMUT DOKUYORLAR

SANDIĞA UMUT DOKUYORLAR

Adanın her iki yakasından 50 genç HASDER yöneticileriyle birlikte Serdarlı’da ortak ada kültürünü oluşturan geleneksel el sanatlarından sesta ve el yapımı makarna üretimini yerinde gördüler

A+A-

 

 

 

 

Adanın her iki yakasından 50 genç HASDER yöneticileriyle birlikte Serdarlı’da ortak ada kültürünü oluşturan geleneksel el sanatlarından sesta ve el yapımı makarna üretimini yerinde gördüler. Üretenlerden bilgi alan gençler özellikle el yapımı makarnayı birilikte açmanın keyfini yaşadılar. Serdarlı sonrası geçilen Büyükkonuk’ta köy meydanı içinde yer alan 500 yıllık geçmişe sahip yağ değirmeni gezildi. Görevlilerden değirmen hakkında bilgiler alındı.

Ortak kültürel değerleri ve Kıbrıs’a özgü el işleri hakkında gençler arasında farkındalığı artırmayı hedefleyen HASDER’İN  “Umut Sandığı” Projesi’ndeki ikinci etap etkinlikleri Büyükkonuk Aşevi Restoranı’nda birlikte yenilen yemekle noktalandı.

HASDER Başkanı Ali Nebih, etkinliklere ilişkin basına yaptığı açıklamada,

“Umut Sandığı” Projesi ile gençlerin birbirlerini ve adanın ortak kültürünü daha yakından tanımalarına yardımcı olmayı hedeflediklerini bildirdi. Proje çerçevesinde gençlere ahşap oymacılığı, sele örücülüğü, dokumacılık, ipek kozası, sesta ve el makarnasının nasıl yapıldığını gösterdiklerini anlatan Nebih, bir sonraki etkinliği 27 Kasım’da Çayönü’nde Lefkara olarak bilinen el sanatları yapımı ile sürdüreceklerini, projenin 2 Aralık’ta kına gecesi ve çalıştayla noktalanacağını kaydetti.

“Youth Power-Gençliğin Gücü-Geleceğimizi Şekillendirelim” projesi kapsamında 12 Kıbrıslı Türk ve Rum sivil toplum örgütünün yer aldıkları ortak ağ (network) UNDP-ACT tarafından finanse ediliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 917 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler