1. YAZARLAR

  2. Marilena Evangelou

  3. Sandığa Gitme Sırası Bizde! / Σειρά μας τώρα να πάμε στην κάλπη!
Marilena Evangelou

Marilena Evangelou

Politis Newspaper
Yazarın Tüm Yazıları >

Sandığa Gitme Sırası Bizde! / Σειρά μας τώρα να πάμε στην κάλπη!

A+A-

Sandığa Gitme Sırası Bizde!

Hatırlamayanlar veya bilmeyenler için belirteyim, yarın seçimlerimiz var. Seçimden bir hafta önceki sürece ilişkin olarak birçok düzenleme ve yasak vardır. Buradaki komik nokta ise, bu yasanın Kıbrıslı Türklerin gazetesinde yazan kişi, yani benim için geçerli olup olmadığına dair bir fikrimin olmamasıdır. Pek tabii bu gülünecek bir durum değildir. Ama aklıma geldiğinden beridir şimdi yazarken bile gülmekten kendimi alamıyorum. Her şekilde yasaya saygı göstereceğim.      
Seçimlerde üç aday ikinci tur biletinin talibidir. İlk turun mutlak favorisi olan Nikos Anastasiadis, AKEL’in desteklediği Stavros Malas ve DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos. Yarına ilişkin esas heyecan, önümüzdeki Pazar günü Nikos Anastasiadis’in rakibinin kim olacağı ile ilgilidir.      

Tüm belirtiler, bu son günlerde kararsız ve ilgisiz seçmenleri yanına çeken adayın Stavros Malas olduğuna işaret ediyor. Neredeyse bir yıldır seçim öncesi mücadelesi veren Nikolas Papadopulos, başlarda önde görünüyordu, ancak son haftalarda ibre sol kesimin desteklediği adaya dönmüş gibi gözüküyor. Öte yandan, bu küçük farkın tersine dönmesi güç bir olay değildir.   

****

 Stavros Malas adaylığını en son açıklayan kişiydi. AKEL’in ikinci tercihi yaftasını da yedikten sonra adaylığını açıkladı. AKEL, iki taraf ortak seçim öncesi programı oluşturmayı başaramayınca Mike Spanos ile bağımsız aday olup onu destekleme hususunda anlaşamamış ve Malas’a yönelmişti. 
Sayın Malas liderlik rolünü büyütmedi. Yoğun bir katılımı tercih etti, ılımlı bir maç çıkardı, gerginliklere yol açmadı ve bu yolla hatalardan kaçınmış oldu. Ilımlı bir profil sergileyerek ve devlet-kilisenin birbirinden ayrılması ile Bakanlar Kurulu’nun % 50’sinin kadınlardan oluşacağı vaadiyle cinsiyet eşitliğini savunarak daha geniş ilerici kesimin oylarına talip oldu. Hristofyas Hükümeti dönemlerinde çok güçlü olan AKEL’in parti mekanizması son iki haftada çok yoğun çalışmış gibi bir görüntü vardır. Partinin tabanındaki kriz göz önünde bulundurulduğunda toparlanıp bir arada durmayı en azından teoride tatmin edici bir seviyeye çıkardılar. Fakat partinin tabanının oluşturduğu grupların kapı kapı dolaştıkları “altın dönemler” ile kıyaslandığında halen hayal kırıklığı yaratan bir seviyededir.

**** 

Nikolas Papadopulos ise parti içi sorunlarla uğraşıyor. Üstelik bu sorunlar sadece kendi partisi ile sınırlı değildir, kendisini destekleyen partilerin içinde de sorun vardır. Sayın Malas’ın aksine, verdiği görüntü sosyal medya yorumcularınca kayıtsız karşılanmıyor. Hem fanatik destekçileri vardır, hem de acımasızca eleştirenleri. Bu yorumlar Sayın Papadopulos’a rahat vermiyor. Önce siyasetten bağımsız günlük hayatına ilişkin fotoğraflar koymakla başladı ve kampanyasının doruğuna ekonomik kriz mağdurlarının bir kesimini koydu. Bu şekilde, hisse sahibi olup krizden mağdur olan kesimin desteğini aldı. Ama bu durum bir taraftan kendisine birkaç bin oy eklese de, aynı zamanda geriye kalan seçmenlerin de tepkisini çekti. Tepki gösterenler Papadopulos’a hisse sahiplerini tazmin etmenin gerçek bedelini sordular ve bu yolla ekonomik krizin öteki mağdurlarının sempatisini kazandılar. Sayın Papadopulos hem medyadan çekinmiyor, hem de birçok kez sert bir üslup kullanıp tahriklere kapılmaktan da geri durmuyor. Son günlerde, DİKO içerisindeki muhalefet kamuoyu önünde Papadopulos aleyhine gösteriler düzenleyip açıklamalarda bulunuyor.

****

Her ne kadar son günlerde kurmayları ilk turdan desteklenmesi gerektiği hatırlatmasını yapıyor olsalar da Nikos Anastasidis’in yarınki sürece ilişkin endişelenecek bir durumu yoktur. Kurmayların bu çağrıyı yaptıkları kesim, muhtemelen Kıbrıs sorununun çözümünü arzulayıp sol ekonomik yönetim felsefesini benimsemeyen ve partiyle iç içe olmayan bir kesimdir. Bu kesimin stratejik bir oy verme şekli benimseyeceği görülüyor. İlk turda Malas’a, ikinci turda ise Anastasidis’e oy verecekler gibi bir durum vardır. Bu noktadaki amaç, Nikolas Papadopulos’un ikinci tura çıkmasını önleyip onu Cumhurbaşkanlığı yarışının dışına etmek, aynı zamanda da Malas’ın da Cumhurbaşkanı olmasına izin vermemektir.

Sayın Anastasiadis, tüm seçim kampanyası boyunca genel olarak cumhurbaşkanlığı görevlerine ve çoğunlukla dış politikaya vurgu yaparak, kendi döneminde Kıbrıs Cumhuriyetinin prestijinin ve öneminin arttığını vurgulamakla yetindi. Karşılıklı zıtlaşmalara girerek hata yapma olasılığını artırması için ortada bir neden yoktu. Buna rağmen, karşıtı olmamasına rağmen kendi kalesine iki gol attı. İletişim bağlamında anlamsız olan hatalı beyanlarda bulundu ve bu açıklamaları diğer adayların heyetlerinin bir strateji oluşturmasına yol açtı. Daha sonra bu beyanları düzeltmek adına ayrıntılı açıklamalar yapmak durumunda kaldı. 

****

Kalan kısacık yerde dördüncü sıra için mücadele edecek adaylardan bahsedeceğim. Bu adaylar, Dışişleri eski Bakanı Yorgos Lilikas ve ELAM’ın adayı Hristos Hristu’dur.  Göstergeler, Sayın Hristu’nun daha fazla oy alacağını işaret ediyor. Önümüzdeki haftalarda bu köşeyi sadece bu olgu ile ilgili olarak bir analize ayıracağım.


YENİDÜZEN için yazılmış Yunanca özgün metinden çeviri: Çağdaş Polili
 


Σειρά μας τώρα να πάμε στην κάλπη!

 Για όσους δεν το θυμούνται, ή δεν το ξέρουν, αύριο έχουμε εκλογές. Διάφοροι κανονισμοί διέπουν την τελευταία βδομάδα πριν τη διαδικασία και το αστείο είναι πως δεν έχω ιδέα αν ο Νόμος ισχύει για μένα που γράφω τώρα σε Τουρκοκυπριακή εφημερίδα. Αυτό λογικά δεν είναι για γέλια, αλλά από την ώρα που το σκέφτηκα μέχρι και αυτή τη στιγμή που γράφω, δεν σταμάτησα να γελώ. Σε κάθε περίπτωση, θα σεβαστώ το Νόμο.

 Τρεις είναι οι διεκδικητές του εισιτηρίου για τον δεύτερο γύρο των προεδρικών εκλογών. Ο Νίκος Αναστασιάδης, που είναι το απόλυτο φαβορί του πρώτου γύρου, ο Σταύρος Μαλάς, τον οποίο στηρίζει το ΑΚΕΛ και ο πρόεδρος του ΔΗΚΟ Νικόλας Παπαδόπουλος. Η αγωνία της αυριανής μέρας είναι για το ποιος θα είναι ο συνυποψήφιος του Νίκου Αναστασιάδη την άλλη Κυριακή.

 Όλες οι ενδείξεις δείχνουν πως ο υποψήφιος ο οποίος αντλεί αυτές τις τελευταίες μέρες ψηφοφόρους από τους αναποφάσιστους και αδιάφορους είναι ο Σταύρος Μαλάς. Ο Νικόλας Παπαδόπουλος, ο οποίος διάγει εδώ και περίπου ένα χρόνο προεκλογικό αγώνα, είχε αρχικά υπεροχή, ωστόσο τις τελευταίες βδομάδες η εικόνα φαίνεται να αντιστράφηκε υπέρ του υποψήφιου που στηρίζει η Αριστερά με πολύ μικρή ωστόσο διαφορά, η οποία εύκολα ανατρέπεται.

****

 Ο Σταύρος Μαλάς εξήγγειλε υποψηφιότητα τελευταίος, έχοντας μάλιστα να αντιμετωπίσει τη ρετσινιά της δεύτερης επιλογής του ΑΚΕΛ, μετά την αποτυχία του κόμματος να συνάψει τελικά συμφωνία με τον ανεξάρτητο υποψήφιο Μάικ Σπανό, όταν δεν κατάφεραν τα δύο μέρη να συγκροτήσουν κοινό προεκλογικό πρόγραμμα.
Ο κ. Μαλάς δεν ξεδίπλωσε το ρόλο του ηγέτη. Επέλεξε συντηρητική παρουσία, παίζοντας στα σίγουρα ένα χλιαρό ματς, χωρίς να προκαλεί εντάσεις, αποφεύγοντας έτσι τα λάθη. Επιχείρησε υιοθετώντας μετριοπαθές προφίλ να αντλήσει ψηφοφόρους από τον ευρύτερο προοδευτικό χώρο με θέσεις υπέρ του διαχωρισμού κράτους – εκκλησίας και υπέρ της ισότητας των δύο φύλων με δέσμευση για Υπουργικό με 50% εκπροσώπηση από γυναίκες. Ο κομματικός μηχανισμός του ΑΚΕΛ, ο οποίος σε εποχές προ διακυβέρνησης Χριστόφια ήταν πανίσχυρος, φαίνεται πως λειτούργησε πολύ εντατικά τις τελευταίες δύο βδομάδες, ενισχύοντας τη συσπείρωση σε θεωρητικά ικανοποιητικό επίπεδο, λαμβάνοντας υπόψη την κρίση που αντιμετωπίζει το κόμμα στη βάση του, αλλά σίγουρα απογοητευτικό σε σύγκριση με τις «χρυσές εποχές» των εκστρατειών των κομματικών ομάδων βάσεως από πόρτα σε πόρτα.

**** 

Και ο Νικόλας Παπαδόπουλος, έχει να αντιμετωπίσει τα εσωκομματικά προβλήματα όχι μόνο του δικού του κόμματος, αλλά και των κομμάτων που τον στηρίζουν. Η εικόνα του, σε αντίθεση με αυτήν του κ. Μαλά δεν αφήνει τους σχολιαστές στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης αδιάφορους, έχοντας φανατικούς υποστηρικτές, αλλά και επικριτές, οι οποίοι δεν τον αφήνουν σε ησυχία. Ξεκίνησε αρχικά κάνοντας αδιάφορες πολιτικά εμφανίσεις με αναρτήσεις φωτογραφιών του στην καθημερινότητα της ζωής του και κορύφωσε την εκστρατεία του επιτυγχάνοντας την στήριξη μιας μερίδας θυμάτων της οικονομικής κρίσης, αυτής των κατόχων αξιογράφων, γεγονός το οποίο πρόσθεσε μεν κάποιες χιλιάδες ψήφων, προκάλεσε όμως ταυτόχρονα έντονες αντιδράσεις από τους υπόλοιπους υποψηφίους, οι οποίοι απαιτώντας το πραγματικό κόστος της δέσμευσης Παπαδόπουλου για αποζημίωση των κατόχων αξιογράφων, κέρδισαν τη συμπάθεια από τα υπόλοιπα θύματα της οικονομικής κρίσης. Ο κ. Παπαδόπουλος, όχι μόνο δεν φοβάται τα ΜΜΕ, αλλά πολλές φορές επιλέγει αιχμηρό λόγο και δεν διστάζει μπροστά σε προκλήσεις. Τις τελευταίες μέρες, η εσωκομματική αντιπολίτευση του ΔΗΚΟ, λειτουργεί σε βάρος της υποψηφιότητας Παπαδόπουλου με δημόσιες μάλιστα συγκεντρώσεις.

****

Ο Νίκος Αναστασιάδης δεν έχει μάλλον λόγο να αγχώνεται για την αυριανή διαδικασία, παρόλο που τις τελευταίες μέρες το επιτελείο του διαμηνύει με κάθε ευκαιρία πως η στήριξη στον κ. Αναστασιάδη πρέπει να δοθεί από τον πρώτο γύρο. Κι αυτό, καθώς  μια μερίδα κομματικά ανέντακτων, οι οποίοι τάσσονται υπέρ της λύσης του Κυπριακού και δεν επικροτούν την αριστερή φιλοσοφία οικονομικής διαχείρισης, φαίνεται να επιλέγει έναν στρατηγικό τρόπο ψηφοφορίας, προτιμώντας Μαλά τον πρώτο γύρο και Αναστασιάδη τον δεύτερο, με στόχο να αποκλείσει τον Νικόλα Παπαδόπουλο από την διεκδίκηση της προεδρίας, αλλά και να μην επιτρέψει στον κ. Μαλά να γίνει Πρόεδρος.

Καθ ‘ όλη την προεκλογική εκστρατεία, ο κ. Αναστασιάδης αρκέστηκε επί το πλείστον στην ενάσκηση των προεδρικών του καθηκόντων με έμφαση στην εξωτερική πολιτική θέλοντας να τονίσει ότι επί των ημερών του,  το κύρος και η σημαντικότητα της Κυπριακής Δημοκρατίας έχει εδραιωθεί. Δεν είχε κανένα απολύτως λόγο να διακινδυνεύσει λάθη μέσα από αντιπαραθέσεις, κατάφερε ωστόσο να σκοράρει δύο αυτογκόλ χωρίς συνομιλητή, με επικοινωνιακά άστοχες δηλώσεις, οι οποίες καθόρισαν την στρατηγική των υπολοίπων επιτελείων εναντίον του και για τις οποίες στη συνέχεια αναγκαζόταν να δώσει διευκρινίσεις.

****

 Στον ελάχιστο χώρο που μου απομένει θα αναφερθώ στους διεκδικητές της τέταρτης θέσης που είναι ο πρώην υπουργός Εξωτερικών Γιώργος Λιλλήκας και ο υποψήφιος του ΕΛΑΜ Χρίστος Χρίστου, με τις ενδείξεις να συνηγορούν ότι ο κ. Χρίστου θα πάρει τις περισσότερες ψήφους. Αλλά αυτό το φαινόμενο θα το κρατήσω για ξεχωριστή στήλη, εξ’ ολοκλήρου αφιερωμένη.

 

 

 

Bu yazı toplam 3212 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar