1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SANAYİYE EZAN GELDİ
SANAYİYE EZAN GELDİ

SANAYİYE EZAN GELDİ

Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’ne ezan yayını yapılması için yerleştirilen megafonlar tartışma konusu oldu “Yoğun talep” Sanayi’ye ezanı getirdi Osman KALFAOĞLU Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 10. Sokakt

A+A-

 

 

Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’ne ezan yayını yapılması için yerleştirilen megafonlar tartışma konusu oldu

 

“Yoğun talep” Sanayi’ye ezanı getirdi

 

Osman KALFAOĞLU

 

 

Lefkoşa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 10. Sokakta bulunan Ayşe Özen Market’in üzerine dün öğle saatlerinde yerleştirilen megafonlardan yüksek sesli ezan yayını yapılması bazı iş yerlerinde rahatsızlık yarattı. Meydana gelen rahatsızlığa rağmen çevrede çalışanların bir kısmı, ezan sesini duymak istediklerini, bu konuda dile getirilen şikayetlere anlam veremediklerini söyledi.

Konu ile ilgili bilgisine başvurduğumuz Din İşleri Dairesi Başkanı Dr. Talip Atalay, megafonları, bölgeden gelen yoğun talep üzerine kendilerinin yerleştirdiğini ancak aşırı yüksek sesle yayın yapılmasının doğru olmadığını aktardı.

Atalay, bu tür uygulamaların geçmişte değişik bölgelerde yapıldığını belirterek, “Sanayi Bölgesi’nde cami olmadığı için ve insanlar ezan sesi duymak istedikleri için bu uygulamaya gidildi” dedi.

Atalay, Din İşleri Dairesi’ne dilekçe ile birlikte 300’ten fazla imza toplanarak başvuru yapıldığını söyledi.

 

 

ÇIRALI: “GEREKLİ DEĞİL”

Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, konuyu YENİDÜZEN’den öğrendiğini belirterek ezan sesinin sanayi bölgesi için gerekli bir şey olmadığını ifade etti. Çıralı, ezan sesinin namaz saatlerinin insanlar tarafından öğrenilmesi için konulmuşsa, iş saatleri içerisinde işçilerin namaza gidemeyeceğini, iş saatleri dışında ise isteyenin, bölgeye yakın camilere gidip namaz kılabileceğini söyledi

 

 

Ayrıntılar bugün YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1340 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler