1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SANAYİ YAĞIŞLARA HAZIR MI?
SANAYİ YAĞIŞLARA HAZIR MI?

SANAYİ YAĞIŞLARA HAZIR MI?

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nden bir Heyet, 16 Ekim tarihinde Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nin Kuzeyini ziyaret ederek, yağmur sularını engellemek için yapılan çalışmaları yerinde inceledi. KTMMOB Genel Sekreteri izzet Volkan ve G

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nden bir Heyet, 16 Ekim tarihinde Lefkoşa Sanayi Bölgesi’nin Kuzeyini ziyaret ederek, yağmur sularını engellemek için yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

 

KTMMOB Genel Sekreteri izzet Volkan ve Genel Sayman Hayati Benli’nin eşlik ettiği Teknik Heyette, Mustafa Sıdal, Engin Kunt, Nevzat Öznel, Ahmet Ömer Çağnan ve Doğan Gürgen yer aldı.

 

KTMMOB Yönetim Kurulu adına açıklama yapan KTMMOB Genel Başkanı Dr. Zihni Turkan, inceleme ile ilgili sonuçları kamuoyu ile paylaştı. “Su baskınına maruz kalan Sanayi Bölgesi ve Taşkınköy Bölgesinde mevcut olan yetersiz drenaj sisteminin iyileştirilmesi ile ilgili herhangi bir ciddi çalışma gözlemlenmedi” sonucuna varılan inceleme raporunun tam metni şöyle;

 

 

  

Sanayi Bölgesine Kuzey ve Kuzey Batıdan olmak üzere iki yönden yağmur suyu akışı söz konusudur. Yani, bölgeye Merkezi Cezaevi’nin Kuzey yönü ile Merkezi Cezaevi’nin Kuzey Batısı olmak üzere iki yönden su akışı olmaktadır.

Teknik Heyetimizin yaptığı tetkik ve inceleme sonucu; Merkezi Cezaevi’nin Kuzey yönünden gelen yağmur sularının Sanayi Bölgesine akışını engellemek için çalışma yapılmakta olduğu gözlemlenmiştir. Ancak, Kuzey Batı’dan (Lefkoşa Stadyumu’nun Kuzeyi) gelen yağmur suyu akışı için herhangi bir tedbir alınmadığı tespit edilmiştir.

Sanayi Bölgesi’nin Kuzeyinde yapılan inceleme sonucu saptamalarımız aşağıda belirtilmiştir.

 

1-      Çalışma ile ilgili herhangi bir mühendislik projesi yoktur.

2-      İki yerde yapılan toprak set dolgular usulüne göre yapılmamıştır. Şöyle ki; toprak set dolgular sıkıştırılmamış yığma olduğu için, su ile teması halinde su doygunluğuna ulaştığında akmaya başlayacak ve toprak set yıkılacaktır.

3-      Toprak set dolgular arasında açılmaya çalışılan kanal duvar eğimleri usule uygun değildir. Ayrıca söz konusu toprak kil olduğu için su ile teması halinde kısa sürede yıkılıp kanalların kapanmasına neden olacaktır.

4-      Söz konusu çalışma ile açılmaya çalışılan kanal uzunluğu yaklaşık 400 metre civarındadır ve kanalda su akışının tersi yönünde eğim vardır.

5-      Kanal kazısından çıkan hafriyatın su toplama hafzasına serilmesi yanlıştır. Su akışı sırasında söz konusu serbest toprak kanalı tıkayacaktır.

 

İnceleme sonucu, Sanayi Bölgesi’nin Kuzey Batısı’ndan gelen yağmur suyunun kontrollü bir şekilde akışını sağlamak içinse herhangi bir tedbir alınmadığı ve çalışma yapılmadığı tespit edilmiştir.

 

Su baskınına maruz kalan Sanayi Bölgesi ve Taşkınköy Bölgesinde mevcut olan yetersiz drenaj sisteminin iyileştirilmesi ile ilgili herhangi bir ciddi çalışma gözlemlenmediği için su baskınlarının yeniden yaşanması olasılığının endişesini taşımaktayız. 

Sonuç itibarıyla; Kuzey Kıbrıs genelinde ‘Yağmur Suyu Drenaj Master Planı ‘ olmadığından, projesiz, günü-birlik alınmaya çalışılan tedbirlerle bu önemli sorunun çözülmesi mümkün değildir. Kaldı ki bu tür çalışmalarla büyük bir mali kaynak da heba edilmektedir.

 

15 değişik meslek disiplinini bünyesinde barındıran Birliğimizin, değişik meslek örgütlerinin görev alması gereken bu konu gibi önemli proje ve çalışmalara katkıda bulunmaya hazır olduğunu Kamuoyuna bir kez daha hatırlatırız.

 

 

 

 

Bu haber toplam 918 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler