1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SANAYİ ODASI HÜKÜMETİ GÖREVE ÇAĞIRDI
SANAYİ ODASI HÜKÜMETİ GÖREVE ÇAĞIRDI

SANAYİ ODASI HÜKÜMETİ GÖREVE ÇAĞIRDI

K.T.Sanayi Odası, Lefkoşa Sanayi Bölgesi ve Taşkınköy’de yaşanan sel ile ilgili hükümeti göreve çağırdı.

A+A-

 

K.T.Sanayi Odası, Lefkoşa Sanayi Bölgesi ve Taşkınköy’de yaşanan sel ile ilgili hükümeti göreve çağırdı.

 

İşte açıklama:

Geçen hafta sanayi bölgesinde ve Taşkınköy’de sele yol açan suyun sanayi bölgesine ve Taşkınköy’e yağan sudan kaynaklanmadığı ancak Yakın Doğu Üniversitesi bölgesi yakınlarından, kuzeyden gelen derenin taşması sonucu kaynaklandığı bilinmektedir.

Yıllar içerisinde dere yataklarının kapatılmasından dolayı yoğun yağışlarda bu derenin defalarca taşarak sanayi bölgesinde ve Taşkınköy’de sellere sebebiyet vermesine tanık olmaktayız.

Özellikle 2010 yılında Güzelyurt ve Lefkoşa organize sanayi bölgesinde yaşanan sellerden sonra, odamız Sanayi Dairesiyle beraber, sele sebep olan nedenlerin araştırılmasında ve çözümüne yönelik somut çalışmalar üretmiştir.

Çalışmalarla ilgili olarak söz konusu bölgenin İç İşleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın yetkisi dahilinde olduğu ve bölgedeki tapu yapısının gözden geçirilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Seli engelleyecek çalışmaların defalarca yapılmasını talep ettiğimiz halde, her zaman olduğu gibi bürokrasinin ve umursamazlığın çarkları altında çözüm önerilerinin ezildiğine tanık olmaktayız.

Bir ülkenin başkentinin en önemli bölgelerinin her yoğun yağışlar altında lağım sularıyla karışık sular altından kalmasına daha fazla tahammül edilmesi mümkün değildir. Sel olayıyla ilgili olarak Başbakanlığın başkanlığında ve İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığının aktif görev alarak en üst düzeyde olaya müdahale etmesi gerekmektedir.  Geçtiğimiz yıllarda bu olayın çözülememesinin en önemli nedeni sel olayını kimsenin sahiplenmeyerek, olayı başından atmasıdır.

Bu bağlamda sellere sebebiyet veren ilgili dere yatağının düzeltilmesi ve kanal oluşturulması için gerekli projelendirme, istimlak ve kaynak gibi tüm ihtiyaçların daha fazla vakit kaybedilmeden tespit edilerek, yaz sonuna kadar gerçekleştirilmesi için çalışmaların başlatılmasının hayati önemi bulunmaktadır.

Bu çalışmalarla ilgili üst düzeyde somut adımlar atılmaması durumunda Oda olarak eylem dahil tüm seçenekleri gözden geçireceğimizi kamuoyuna saygı ile belirtiriz

 

 

 

 

Bu haber toplam 522 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler