1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SANAYİ ODASI GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİ
SANAYİ ODASI GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİ

SANAYİ ODASI GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİ

Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın 26. Genel Kurul’u dün gerçekleştirildi

A+A-

 

Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın 26. Genel Kurul’u dün gerçekleştirildi. Kıbrıs Türk Sanayi Odası Konferans Salonu’nda yer alan Genel Kurul’da saygı duruşunun ardından, başkanlık divanı oluşturuldu ve sırasıyla Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çıralı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Başbakan İrsen Küçük ile Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu birer konuşma yaptı.

KATMA DEĞER ARTIRILMALI

Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çıralı, konuşmasında, sanayicilerin KKTC’de zoru başardığına dikkat çekti ve rekabet içinde oldukları ülkelere oranla elektriğin pahalı, asgari ücretin milli gelire oranının yüksek, uluslararası finansman kaynaklarına ulaşmanın imkansız olduğunu, izolasyon ve ambargolardan dolayı ihracatta sıkıntılar yaşandığını kaydetti.Lokomotif sektörlerle üretim sektörleri arasındaki etkileşimi ve ülke ekonomisindeki katma değeri artırmaları gerektiğini belirten Çıralı, aksi takdirde rakamlarda yaşanan büyümeyi toplumun hissetmesinin mümkün olmayacağını söyledi.Çıralı, 2011 yılında ihracatta artış olduğunu ancak ihracatla ilgili sıkıntıların devam ettiğini ve diğer turizm adalarına kıyasla KKTC’deki ihracatın çok düşük  olduğunu da  vurguladı. Çıralı,  KKTC’nin en önemli pazarının Türkiye olması gerektiğini de dile getirerek, KKTC’de üretilen tüm ürünlerin Türkiye pazarına vergi ve fon ödenmeden girebilmesine olanak tanınması gerektiğini kaydetti.Reel sektörün desteklenmesi gerektiğini de belirten Çıralı, sanayi sektörü ve ekonominin gelişmesi için yapılması gereken icraatlar, alınması gereken önlemler ve devletten beklentilerini detaylı bir şekilde anlattı.

“KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURABİLMEK”

TOBB Başkan Yardımcısı Faik Yavuz da, “Kıbrıs’ın göz bebekleri olduğunu” söyledi. Yavuz, “Türk iş dünyasının, ekonomisi gelişen, halkının Türkiye ile ilişkileri en üst düzeyde, izolasyonların sona erdiği, uluslararası sisteme entegre olmuş, müzakerelerde ve sonrasında güçlü, kendi ayakları üzerinde duran bir Kıbrıs vizyonu olduğunu” kaydetti. KKTC’ye yapılacak her yatırımın, ortak gelecek ve kazanımları açısından yararlı olacağını belirten Yavuz, yabancı yatırımcıları çekmek için teşvik edici önlemler alınması gerektiğini söyledi.Yavuz yatırımcıların önündeki bürokratik engellerin kaldırılmasının önemine de işaret etti.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 552 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler