1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SANAYİ ODASI 'FARK'I ORTAYA KOYDU
SANAYİ ODASI FARKI ORTAYA KOYDU

SANAYİ ODASI 'FARK'I ORTAYA KOYDU

“ÜRETMEZSEK TÜKENECEĞİZ” Sanayi Odası’nın hazırladığı Yerli Üretimin Korunması ve Geliştirilmesi çalışması, Kuzey Kıbrıs’ta ithalatla ihracat arasındaki ciddi farkı ortaya koyuyor. İTHALAT-İHRACAT FARKI BÜYÜK…

A+A-

 

“ÜRETMEZSEK TÜKENECEĞİZ”

 

Sanayi Odası’nın hazırladığı Yerli Üretimin Korunması ve Geliştirilmesi çalışması, Kuzey Kıbrıs’ta ithalatla ihracat arasındaki ciddi farkı ortaya koyuyor.

 

İTHALAT-İHRACAT FARKI BÜYÜK… 

 

Odanın çalışmasına göre, 2010 yılı itibarıyla Kuzey Kıbrıs’ta ihracatın ithalatı karşılama oranı %5,99’da kaldı. Diğer ada ülkeleri Şeyşeller, Mauritius, Mali, Malavi’de %50’den fazla, Güzey Kıbrıs’ta ise %17 olan oran Türkiye için %61’in üzerinde kaydedilmişti.

 

EN GERİDE…

 

Kuzey Kıbrıs, tüm diğer ada ülkeleri ve Türkiye’nin arasında, 96 milyon Dolarlık ihracat ve 1 milyar 604 milyon Dolarlık ithalat rakamları ile ‘açık ara en geride’ kalan ülke konumunda.

 

YÜZLERCE İŞLETME KAPANABİLİR…

 

Sanayi Odası, Kuzey Kıbrıs’ta korumalar olmadığı takdirde üretim sektörlerinde yüzlerce işletmenin kapanacağını, sadece sanayi sektöründe çalışan 12 bin kişi değil, bağlı sektörlerdeki binlerce çalışanın da işsiz kalacağına dikkat çekiyor.

 

ÜRETİCİ KORUNMALI…

 

Oda çalışmasında, üreticinin korunmaması durumunda, devletin kurumlar/ gelir vergisinin en az % 30, KDV ve istihdam kaynaklı vergilerde ise büyük azalma olacağına dikkat çekti.

 

TÜKENECEĞİZ…

 

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı “Eğer böyle devam eder ve üretmeme politikasında ısrar edersek halk olarak tükeneceğiz” dedi.  

 

FONLARA İHTİYAÇ VAR…

 

Üreticiyi koruyan politikaların uygulanmakta olduğuna işaret eden Çıralı ithalatçı lobisinin ciddi bir faaliyet içinde olduğunu ve özellikle fonlarla ilgili toplumu yanıltıcı bilgiler yaydığını belirten Çıralı “Yerel üretimin olduğu alanlarda fiyat istikrarı için fonlara ihtiyaç vardır. Ülkedeki en önemli üretimsizliktir, üretimi ve üreticiyi korumayan politikalardır” dedi.

 

 

 

TÜRKİYE’DE İTHALATTA KORUNAN YERLİ ÜRÜNLER

 

Sanayi Odası’nın Kuzey Kıbrıs’ta yerli üretimin korunması ve geliştirilmesine ilişkin çalışması, Türkiye’de yerli üretimi ithalat esnasında koruyan uygulamaları da ortaya koyuyor.

Türkiye’de yerli üretimi koruyanbazı uygulamalardan örnekler şöyle;

-Zentinyağı ithali yasak

-Süt ürünlerinde %180 fon,

-Meyve suyu ürünlerinde %58,5 fon,

-Kuruyemişte %58,5 fon

-Tekstil/ hazır giyimde %30-40 arası fon,

-Düz/çerçevesiz camda yıllık 500 ton kota ve ton başına 36$fon.

 

ABD’DE UYGULANAN GÜMRÜK UYGULAMALARI;

 

-Süt ürünlerinde ortalama %35 fon ve kilo başına 2.7$ fon

-Araba lastiklerinde yıllık kota

-Ayakkabıda %35 ile %75 arası fon,

-Hazır giyimde %20 il4 %45 arası fon,

-Temizlik ürünlerinde kilosuna 15 cent ve %52,5 fon

 

 

AB YERLİ ÜRETİMİ KORUYOR: %75’DEN FAZLA FON UYGULAMASI

 

Sanayi Odası’nın çalışmasına göre, AB ülkeleri sadece tarımsal ürünler hesaba katıldığında, 149 üründe %75’den fazla fon uygulaması yapıyor.

Kuzey Kıbrıs’ta sanayi ve tarım ürünleri dahil sadece 80 üründe fon uygulaması bulunduğuna işaret eden Sanayi Odası, fon oranının da çoğunda %6 olduğuna dikkat çekiyor.

 

 

HABERİN AYRINTILARI BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 663 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler