1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SANAYİ ODASI ESNAFIN YANINDA
SANAYİ ODASI ESNAFIN YANINDA

SANAYİ ODASI ESNAFIN YANINDA

Sanayi Odası, tüm siyasi partileri, sivil toplum örgütlerine müdahale etmemeye ve bazı sivil toplum örgütlerini bazı siyasi partilerin güdümünden uzaklaşmaya çağırdı

A+A-


 


Kıbrıs Türk Sanayi Odası, “hükümetin, muhalefetin veya herhangi bir siyasal oluşumun sivil toplum örgütlerinde hakim pozisyona geçmek için müdahale yapmasına” karşı olduğunu belirterek, ülkede birçok acil yasa çalışması dururken, esnaf ve zanaatkârları “ikiye bölme yasası” olarak nitelenen Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği Federasyonu Yasası çalışması yapılmasının yanlış olduğunu savundu ve hükümetin bunu iptal etmesini istedi.

Oda ayrıca tüm siyasi partileri, sivil toplum örgütlerine müdahale etmemeye ve bazı sivil toplum örgütlerini bazı siyasi partilerin güdümünden uzaklaşmaya çağırdı.

Sanayi Odası’ndan yapılan yazılı açıklamada, son dönemlerde Esnaf ve Zanaatkarlar Birliği Federasyonu Yasası çalışmalarının hız kazandığına ve ilgili birliğe bazı siyasiler tarafından sahip çıkıldığına tanık oldukları savunuldu.

KKTC’de esnaf ve zanaatkârların yasa ile kurulmuş bir odasının bulunduğu, esnaf ve zanaatkârın bu oda içerisinde temsil edildiği, ilgili odanın yasalar çerçevesinde genel kurulunu yaptığı bir ortamda, aynı ekonomik grubu temsil eden bir birliğe yasa çıkarılması girişimlerinin son derece yanlış olduğunu öne süren Sanayi Odası, bunu “böl, parçala, yönet” mantalitesi olarak değerlendirdi ve bunun hükümetler tarafından yaygın olarak kullanılmasının kabul edilemez bir tutum olduğunu kaydetti.

Sanayi Odası, şunları dile getirdi:

“İçerisinde bulunduğumuz ekonomik ve siyasal yapı içerisinde toplumun tüm kesimlerinin beraber hareket etmesi gerektiği bir ortamda, ekonomik ve sosyal ayrımcılığı körükleyen yaklaşımların vakit kaybedilmeden sonlandırılması gerekmektedir.

Bu gerçeğe ilave olarak üzülerek görülmektedir ki, geçmişte ve içinde bulunduğumuz dönemlerde bazı sivil toplum örgütleri, hükümetteki veya muhalefetteki siyasi partilerin güdümünde hareket etmektedir. Bu sivil toplum örgütlerinin yönetim kurulunda bulunan kişilerin, kurumlarına siyasi müdahale bulaştırmaması gerektiği unutulmamalıdır.”

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 484 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler