1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Sanayi bölgelerinde çabalar…
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Yazarın Tüm Yazıları >

Sanayi bölgelerinde çabalar…

A+A-

Sanayi Odası Başkanı Candan Avunduk’la görüştük geçtiğimiz gün…

Oda’nın ve üyelerinin genel problemleri, Avunduk’un kendi sektörü olan süt ve süt ürünleriyle ilgili bilgiler, indirim kampanyaları ve içinde bulunduğumuz Sanayi Bölgesi’nin taşınması projesiyle ilgili bilgiler aldık.

***

Bölgede daireler arası yetki karmaşası oluştuğundan kurulan komitede görev Sanayi Dairesi’ne verilmiş. Daha doğrusu Haziran ayında meclisten geçen değişiklik yasasıyla Organize Sanayi Bölgelerinin daha düzenli, tertipli olabilmeleri için Sanayi Dairesi ek görevler üstlenmiş.

***

Sanayi Dairesi Müdürü Mehmet Envergil de sorularımı yanıtlarken sanayi bölgelerinde diğer kurumların görevlerinin devam ettiğini, örneğin Çevre Dairesi ve belediyelerin görevlerinin yanında Sanayi Dairesi’nin de hurdaların toplanması, atıkların gelişigüzel yerlere atılmaması, yolların, ortak kullanım alanlarının tıkanmaması yönünde ek görevler üstlendiklerini anlatıyor.

Envergil, Bakanlar Kurulu’nun bu denetimleri gerçekleştirmeleri ve gerekirse ceza yazmaları için 16 personeli görevlendirdiğini, cezaların da yazılmaya başlandığı bilgisini verdi. Ancak söz konusu personel sürekli olarak sanayi bölgelerinde görev yapamıyorlar çünkü diğer işlerinin yanında bu görevi de yüklendikleri için sürekli olarak bölgede bulunmaları mümkün değil.

***

Yani henüz çok görünür olmasa da örneğin gazete binamızın bulunduğu organize sanayi bölgesinde bazı kıpırtıların olduğu görülebiliyor… Örneğin sözünü ettiğimiz ek görev alan elemanlar bölgeyi gezerek iş sahipleriyle, çalışanlarla görüşüyorlar, bazı bilgiler alıp not ediyorlar.

Tabii ki notların not edildiği yerde kalmaması önemli. Görüşlerin ve şikâyetlerin değerlendirilmesi ve bu değerlendirilme için olanakların sağlanması gerekiyor.

Biliyoruz ki devlet hantal çalışıyor ve bütçe olanakları da kısıtlı ne yazık ki! Bütçe yani para olmazsa bazı görüş ve şikâyetlerin dikkate alınması çok mümkün değil ancak paranın gerekmediği ve yapılacak şeyler de var.  

***

Sonuçta bölgedeki hurdalar da toplanmaya başlamış ama o kadar çok hurdalık ve atık var ki toplanmış olanlar varsa da henüz pek fark edilemedi.

Zaten Oda Başkanı Avunduk ve Daire Müdürü Envergil’in de sözünü ettikleri gibi toplanan araç veya eşyaların belirli, korunaklı bir yere götürülmesi mümkün değilse o araçların veya eşyaların sahipleri dava açabilirler. Onun için de toplanan malzemenin götürülüp konacağı bir bölge şart ki o bölge de bulunmuş ve tellenmeye başlamış. Artık bölgenin temizliği için toplanacak atık ve araçlar Sanayi Dairesi’nin kontrolündeki tellenmiş bölgede yasal olarak bulundurulabilecek.

Bakalım, en azından hurdalar, yolları tıkayan atık ve malzemeler bölgeden toplanabilecek mi, kesilen cezalar ödenecek mi?

Ve planlanan sanayi bölgesinin taşınması, en azından üretim yapan işletmelerin başka bölgeye ve ‘kirli iş’ denen işleri yapan yerlerin de daha başka bir bölgeye taşınmaları sağlanabilecek mi?

Göreceğiz. 

Bu yazı toplam 873 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar