1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SANATLA DESTEK VERDİLER
SANATLA DESTEK VERDİLER

SANATLA DESTEK VERDİLER

Mart ve nisan ayı maaşlarını alamayan ve haftalardır çeşitli eylemlerle mücadelelerini sürdüren Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) çalışanları bugün seslerini sanatla duyurdu. Lefkoşa Belediye Tiyatrosu oyuncuları, çalışanların yaşadığı süreci skeçle anlatırke

A+A-

 

 

Mart ve nisan ayı maaşlarını alamayan ve haftalardır çeşitli eylemlerle mücadelelerini sürdüren Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) çalışanları bugün seslerini sanatla duyurdu.

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu oyuncuları, çalışanların yaşadığı süreci skeçle anlatırken, Belediye Orkestrası şarkılar sundu. Sanatçı Arda Gündüz, şarkılarıyla belediye emekçilerine destek verdi.

LTB binası önünde sorunlarının çözümünü bekleyen çalışanlara, Hür-İş Federasyonu’ndan da destek geldi. Hür-İş Genel Başkanı Yakup Latitoğlu ile bağlı sendikaların yönetim kurulları, eylemcilerin yanına gelerek destek belirtti.

“Yurttan Sesler Korosu Eşliğinde Yalan Rüzgarları” adıyla skeç sunan Lefkoşa Belediye Tiyatrosu oyuncuları, simsiyah giysileri içinde, ironik bir dille yaşananları, hükümetin, belediye yöneticilerinin ve eylemlerde polisin tavrını eleştirirken, belediye çalışanlarını güldürmeyi başardı.

Bu arada LTB binasının dışında ve içinde kirlilik ve dağınıklık da devam ediyor.

ERSOY: “77 GÜNDÜR EKMEK MÜCADELESİ”

Gösteri öncesi konuşan Lefkoşa Belediye Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Yaşar Ersoy, 77 gündür ekmek mücadelesi veren belediye çalışanlarının ve emeğin kutsallığı karşısında hiçbir gücün duramayacağını belirterek, hükümetin ve belediye yöneticilerinin ellerini vicdanlarına koyarak emekten yana, acil ve akılcı bir çözüm bulmasını istedi.

Ersoy, parti çıkarlarının bir yana bırakılarak Lefkoşa’nın ve çalışanların sorunlarına çözüm bulunması gerektiğini kaydederek, “Yaptıkları büyük hataların ceremesini çalışanlara ödetemeyecekler. Bu hatanın kabağını çalışanın kafasına patlatmayın yoksa onlar da sizin kafanızda başka şeyler patlatır” dedi.

Halkın empati yapmasını ve 3 aydır maaş alamayan bir belediye çalışanının durumunu düşünmesini de isteyen Yaşar Ersoy, mücadelelerinin ve aldıkları desteğin giderek büyüdüğünü söyledi.

Ersoy, herkesin “emek en yücedir” dediğini ama kendilerinin buna ek olarak “aynesi iştir kişinin, lafa bakılmaz” da dediğini ifade ederek, “İşte eseriniz ortada” diye konuştu.

LTB çalışanlarını bölmeye, dağıtmaya, mücadeleyi zayıflatmaya çalışanlar da bulunduğunu kaydeden Yaşar Ersoy, birlik, mücadele ve dayanışmanın önemimi vurguladı ve hakların ancak böyle kazanılabileceğini belirtti.

LATİFOĞLU KÖKLÜ ÇÖZÜM İSTEDİ

Hür-İş Genel Başkanı Yakup Latifoğlu ise, 77 günden beri hak mücadelesi veren LTB çalışanlarının mücadelesine destek verdiklerini ifade ederek, hükümetin ve belediye yönetiminin imzalanan protokole uymasını istedi.

Tırmanan olaylara grev yasağı getirilmesinin de tuz biber ektiğini ifade eden Latifoğlu, yapılanın grev değil, iş yavaşlatma olduğunu söyledi.

LTB’de bulunacak çözümün, sorunun tekrarlanmamasını da sağlaması gerektiğini vurgulayan Yakup Latifoğlu, köklü çözüm ihtiyacını ifade etti.

ARA EMRİ DÜRÜŞMASI 25 MAYIS’A ERTELENDİ

Bu arada, Bakanlar Kurulu’nun belediyedeki eylemi 60 gün süreyle erteleme kararına karşı Belediye Emekçileri Sendikası (BES)’in mahkemeye yaptığı ara emri başvurusu 25 Mayıs Cuma günü saat 09.30’ a ertelendi.

Bakanlar Kurulu’nun Lefkoşa Belediyesi’nde devam eden “hizmet vermeme” eylemini “grev” olarak niteleyerek 60 gün süreyle ertelemesi üzerine, BES ara emri başvurusunda bulunmuştu.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1079 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler