1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SAMSUN’DAN UÇTU, KIBRIS’TA VURULDU!
SAMSUN’DAN UÇTU, KIBRIS’TA VURULDU!

SAMSUN’DAN UÇTU, KIBRIS’TA VURULDU!

Ciklalar, Türkiye’nin Karadeniz kıyılarını yaşam alanı olarak seçen türlerden biri. Yaz kış bu bölgede yaşıyorlar. Ancak ciklaların genç bireyleri kışı geçirmek için Türkiye’nin iç kesimlerinin yanı sıra; Kıbrıs, Tunus, Libya, Mısır, İsrail ve

A+A-

 

 

 

SAMSUN’DAN BİR KUŞ UÇTU, KIBRIS’TA VURULDU

 

·        Karadeniz bölgesini yaşam alanı olarak seçen cilkalar (öter ardıç kuşu), kışı geçirmek için güneye göç ederken avlanarak lokantalara servis edildiği ortaya çıktı. Samsun’da halkalanan kuşun Kıbrıslı Türk avcılar tarafından vurulmasıyla ortaya çıkan trajedi yaşanan vahşeti de gözler önüne serdi

 

Ciklalar, Türkiye’nin Karadeniz kıyılarını yaşam alanı olarak seçen türlerden biri. Yaz kış bu bölgede yaşıyorlar. Ancak ciklaların genç bireyleri kışı geçirmek için Türkiye’nin iç kesimlerinin yanı sıra; Kıbrıs, Tunus, Libya, Mısır, İsrail ve Lübnan kıyılarına kadar göç ederek yaşamlarını sürdürüyorlar.

 

MİLYONLARCA KUŞ LOKANTALARA SATILIYOR!

Avrupa ve Asya’nın en önemli kuş göç yoları üzerinde bulunan Kıbrıs’ta kafesler, yapışkanlı çubuklar ve ağlarla yapılan yasadışı kuş avcılığı özellikle göç döneminde kuşlar için büyük tehdit oluşturuyor. Her yıl milyonlarca kuş, bu yöntemle avlanıp, yasadışı yollardan lokantalarda servis ediliyor!

 

SAMSUN’DAN UÇTU, KIBRIS’TA VURULDU!

İşte Karadeniz kıyılarından Kıbrıs’a göç eden öter ardıç kuşlarından birinin başına gelenler, her yıl binlerce kez yaşanan trajediyi ortaya çıkardı. Bir kaç gün önce Kıbrıs’ta avcılar tarafından vurulan bir ciklanın (Turdus philomelos), Samsun’dan göç eden bireylerden biri olduğu tespit edildi.

 

BACAĞINDAKİ HALKADAN TESPİT EDİLDİ

Bununla ilgili bir açıklama yapan Doğa Araştırmaları Derneği, 5 Şubat 2012 tarihinde Kıbrıs Karpaz Burnu’nda avcılar tarafından vurulan ciklanın, 21 ekim 2011’de 19 Mayıs Üniversitesi Ornitoloji Araştırma Merkezi kuş halkalama uzmanı Dr. Kiraz Erciyas Yavuz tarafından  Samsun Cernek Kuş Halkalama İstasyonu’nda halkalandığını duyurdu. Açıklamaya göre, Emir Emirzade adındaki duyarlı bir yurttaşın bilgilendirmesi üzerine ortaya çıkan gelişme, kuşun bacağındaki ‘‘DA 06178” kodlu halka sayesinde tanımlandı.

 

KUŞLAR NEDEN HALKALANIYOR?

Kuşların, zarar vermeyecek ince ağlarla yakalanıp bacaklarına davranışlarını etkilemeyecek şekilde ve vücut ağırlıklarının yüzde 0.1’i oranında, "Türkiye" adresli alüminyum halkaların takılması, türlerinin yaş ve cinsiyetlerinin tespit edilip tekrar doğaya salınmasını kapsayan bilimsel işlemlerin tümünü oluşturuyor. Eğer siz de halkalı bir kuş bulursanız, Ulusal Halkalama Programı Koordinatörü (UHP) olan Doğa Araştırmaları Derneği ile iletişime geçerek kuşlarla ilgili yapılan bilimsel çalışmalara katkıda bulunabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1623 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler