1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'ŞAKA GİBİ SORUŞTURMA!'
ŞAKA GİBİ SORUŞTURMA!

'ŞAKA GİBİ SORUŞTURMA!'

DAÜ BİR- SEN, DAÜ Rektörlüğü’nün, sendika başkanı Tevfik Yoldaş hakkında soruşturma başlattığını açıkladı

A+A-

 

 

DAÜ BİR- SEN, DAÜ Rektörlüğü’nün, sendika başkanı Tevfik Yoldaş hakkında soruşturma başlattığını açıkladı

DAÜ BİR- SEN’in konu ile ilgili açıklamasının tam metni şöyle;

SALDIRGANA SAHİP ÇIKAN DAÜ REKTÖRLÜĞÜ’NÜ KINIYORUZ

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde (DAÜ) 23 Mart günü meydana gelen olayda DAÜ BİR-SEN (Doğu Akdeniz Üniversitesi Birlik ve Dayanışma Sendikası) Başkanı Tevfik Yoldaş’a fiziki saldırıda bulunan üniversitenin Basımevi Müdürü Hasan Kavaz’a Rektörlük sahip çıktı. Yaşanan olayın basına yansıması üzerine DAÜ Rektörlüğü Tevfik Yoldaş hakkında “amirini ve üniversiteyi basın yolu ile karaladığı” gerekçesiyle soruşturma başlattı! Şaka gibi soruşturmada Tevfik Yoldaş’a getirilen suçlamalardan biri de Hasan Kavaz’a karşı “önyargılı, seviyesiz ve küçük düşürücü söylem ve eylemlerde bulunmak.”

 

Eleştiriye tahammülü olmayan, yasaları hiçe sayan, en temel insan haklarına bile saygı göstermeyen DAÜ Rektörlüğü şimdi de kullanılabilen son derece kısıtlı sendikal hakları fiilen ortadan kaldırmak için harekete geçti. Uğradığı saldırının basına yansımasından sendikamızın başkanını sorumlu tutan Rektörlük, açtığı soruşturma ve vereceği cezalarla sendikamızı susturmayı hedeflemektedir. Çalıştığı işyerinde, bir başka çalışana fiziki saldırıda bulunan yöneticiyi derhal görevden uzaklaştıracağına saldırıya uğrayan hakkında soruşturma açan Rektörlük, saldırgan Hasan Kavaz’a açıkça sahip çıkmaktadır. Zaten olayın ardından yarım ağızla yaptığı “kınıyoruz, ancak” açıklamasıyla da Hasan Kavaz’ın yanında durduğunu gösteren DAÜ Rektörlüğü, saldırgan müdüre desteğini bir kez daha ortaya koymuş oldu.

 

Kuruluşundan başlayarak en ağır baskılara maruz kalan sendikamız hiçbir dönemde susmadığı gibi, bu dönemde de susmayacaktır. Prof. Dr. Abdullah Öztoprak, 2002 yılında kurulan sendikamızın gördüğü sekizinci rektördür. Bütün baskıcı yönetimler bir bir gelip geçmiş ama sendikamız varlığını sürdürmüştür. Diğer üniversitelere de ilham verdiği için bütün egemenlerin yok etmek amacıyla işbirliği yaptığı DAÜ’deki sendikal mücadele, her türlü baskı ve saldırılara rağmen varolmaya devam edecektir

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 702 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler