1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. ŞAİRLERDEN DÜNYA ŞİİR GÜNÜ'NDE MUZİP ETKİNLİK
ŞAİRLERDEN DÜNYA ŞİİR GÜNÜNDE MUZİP ETKİNLİK

ŞAİRLERDEN DÜNYA ŞİİR GÜNÜ'NDE MUZİP ETKİNLİK

Sanatçı ve Yazarlar Birliği 21 Mart Dünya Şiir Günü’nü muzip bir etkinlikle kutladı. Basına verilen yabancı şair adlarının çakma olduğu etkinlik sırasında açıklandı

A+A-

 

 

Sanatçı ve Yazarlar Birliği 21 Mart Dünya Şiir Günü’nü muzip bir etkinlikle kutladı. Basına verilen yabancı  şair adlarının çakma olduğu etkinlik sırasında açıklandı. Daha önce gazetelere   7.  Uluslarası Şiir Buluşması’nın  şu yabancı şairlerin katılımıyla kutlanacağı belirtilmişti: Meh Kan  Sun ( Japonya), Allen   Smart ( Kanada) ,  Jasmin Joyrose ( Malta) , Umberto  Inadio ( Italya) Jean Selkus ( Portekiz),  Takis Oidipus ( Rodos), Selena  Skyhand ( ABD), Strong Young ( İngiltere)

 

Lokmacı Barikatı Ara Bölgesi’nde anti- kapitalist işgal gerçekleştiren gençlerin mekanında düzenlenen etkinliğe yabancı şairleri izlemek için gelenler  tiyatro kostümleri giymiş Kıbrıslı şairlerle karşılaştılar.   Şair Neşe Yaşın, konuşmasına ben Malta’dan Jasmin Joyrose diye başladı. Bunun şiirin ruhuna uygun bir muziplik olduğunu söyleyen  Sanatçı ve Yazarlar Birliği Başkanı Neşe Yaşın: “ Bu bir protesto eylemidir “ diye başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü : “ Biliyorsunuz, birliğimiz her yıl Dünya Şiir Günü’nü Uluslarası Şiir günleri olarak düzenliyor ve en azından birkaç yabancı şairi ağırlamaya çalışıyorduk. Bu yıl maddi nedenlerle  bunu yapmamız imkansızdı. Birliğimizin Kültür Bakanlığı’na yaptığı fon başvuruları bir süredir geri çevrilmektedir. Ayrıca resmi ortamların şiire hiç yakışmadığını, şiirin sivilliği ve başkaldırıyı işaret etmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu yüzden bu muzip eylemi gerçekleştirmeyi kararlaştırdık. Şimdi sizlere şairlerimizi tanıtacağım. Japonya’dan  Meh Kan  Sun , Mehmet Kansu;  Kanada’dan Allen   Smart, Zeki Ali ;  İtalya’dan Umberto  İnadio, Ümit İnatçı,  Portekiz’den  Jean Selkus , Jenan Selçuk, Rodos’tan Takis Oidipus,  Tamer Öncül,   ABD’den  Selena  Skyhand , Senem Gökel ,  Bulgaristandan Fania Akilova, Fatma Akilhoca,  İngiltere’den Strong Young, Gürgenç Korkmazel ve ben Neşe Yaşın, Malta’dan Jasmin Joyrose’um .

 

Dünya Şiir Günü’nü kutlamak için resmi bir salon yerine bu ortamı seçtik. Dünya Şiir Günü Bildirimi’zi hazırlarken de bir farklılık yaratmak istedik. Bildiğiniz gibi gelenek Dünya Şiir Günü bildirisini ülkelerin Şair-i  Azam’larının yazmasıdır. Genelde de her yıl bir başka yaşlı ve saygın şairden kaleme alması istenir ve resmi kutlamanın yapıldığı bir salonda okunur. Biz bu yıl kolektif bir Dünya Şiir Günü Bildirisi hazırladık. Facebook ve Twiter üzerinden sorduğumuz “Niçin Şiir?” sorusuna şairler ve şiirseverler birer cümlelik yanıtlar verdiler ve bildiri bu yolla oluştu.

 

Gecede Dünya Şiir Günü Bildiri’sinin Gülfidan Erhürman tarafından okunmasının ardından şiirlerin okumalarına  geçildi. Kıbrıslıtürk şairlerin yanısıra Kıbrıslı Rum şair Strphanos Stephanides ve Alman şair Holger Briel şiir okudular. Leyla Kıralp ise babasının annesi için yazdığı bir Rumca şiiri paylaştı.Sertunç Akdoğu, Sami Saygun ve Valentino ve Mihalis  ise geceye müzikleriyle renk kattılar.

 

Sanatçı ve Yazarlar Birliği yönetim kurulu üyesi Fatma Akilhoca  kimlik kartını Mağusa’da unuttuğu için Ara Bölge’ye geçemedi. Görevli polislerle yapılan temaslar başarısız oldu ve bilgisayarda kayıtlı bilgileri olmasına rağmen Akilhoca’ya geçiş izni verilmedi. Gecede bu  da protesto edildi.

 

ŞİİR OTOBÜSÜ

 

Dünya Şiir Günü  etkinliklerine  25 Mart  Pazar Günü gerçekleştirilecek Şiir Otobüsü’nin 3. Seferi ile devam edilecek. Şiir otobüsü için saat 10.30’da Sarayönü’nde buluşulacak. Önce Hikmet Afif Mapolar’ın eski Kitap  Sarayı’nın bulunduğu, şimdi yerinde başka bir bina bulunan  mekana gidilecek. Kapıya eski kitaplı günleri hatırlatan bir not bırakılacak. Daha sonra Haşmet Gürkan’ın heykelinin yanına gidilecek ve heykel çevresinde Lefkoşa için şiir çemberi oluşturulup  Şiir Günü Bildirisi okunacak. Daha sonra  Şiir Otobüsü Abahor’a gidecek ve köy kahvesinde Kaya Çanca ile ilgili yapılacak konuşmalar ve şiirlerinin okunmasının arasından şairin mezarı  ziyaret edilerek  sembolik küçük armağanlar bırakılacak. Öğle yemeğinin ardından Çatoz’a devam edecek şiir otobüsü burda Adnan Bozkırlı’yı anacak. (Bilgi için: 0533 8832010(Tamer)

 


 

 

DÜNYA ŞİİR GÜNÜ BİLDİRİSİ

 

Niçin Şiir?

 

Uyuyanları uyandırdığı, dilsizleri konuşturduğu için... Verili olana, resmi olana DUR deyip;  saklananları açığa çıkardığı için...  Çirkinliklerin, kötülüklerin, düşmanlıkların karşısına estetik olanı, iyiliği, sevgi ve barışı çıkarabildiği için... sorgulayıcı, dürtükleyici, ısırıcı, kışkırtıcı, okşayıcı ve pek çok işlevi (sözü uzatmadan) yerine getirebilici olduğu için  ŞİİR!

 

Tahammül edebilmek için Şiir... Bilincin bilinçaltıyla savaşı sonunda duyguları acıyla , hazla damıtıp yeni bir düş dili yaratmak ve hayata dayanabilme direnci için Şiir, Şiiiiir!

 

Zulmün Tarihini  yenmek için şiir!

 

Yüreğin dili olduğu için;  Dünyanın aşkla dönmesi için Şiir...

 

Evet Şiir ! Dünyayı dizelerle kuşatmak  evrenin ezgisini dinlemek için...Hayata dokunduğumuzu hissetmek için Şiir...

 

Çünkü o  anarşisttir. çıkmaz sokaklarına hapsolduğumuz bu dünyanın duvarlarına yıkmak için vardır...  Evet Şiir! Şiir!

 

”Niçin ölüm?” demiyorsak ondandır Şiir. Şiir, yeni yolculuklardır, yeni dünyalara durakları olan...

 

Şiir, toprağın ,ruhun insan olmanın acısının hüznünün kanaması, doğumların ve umudun akmasıdır.. Şiir, iç  gerçekliğimizdir. Kaybolmuşken bulunmamızdır.

 

Bazen bir dize tutar elinden insanın. Bazen bir isyanın, bazen adaletsizligin bazen yalnızlığın bazen bir uçurumun kıyısında, “anlıyorum seni” diye fısıldar... Anlıyorum  seni ... Ve sesin kesilmeye başladığıda gürül gürül akan bir güç olur. Yalnız değilsindir. Çünkü bazen adın koyamadıklarının adını koyar Şiir.. Ve bazen tatlı bir keyif, bir yaşama sevincidir.. Toprağın suyun yaşamın fısıltısının  sözcüğe dönüşüdür.

 

En kolay giydiğimiz, en kolay taşıdığımız, en kolay okuduğumuz, en kolay ağladığımız, en kolay güldüğümüz, en kolay öfkelendiğimizdir!

 

Hayatın anlamını bulmak için ondan iyi kılavuz var mıdır?

 

Yaşamın müzikli sesidir şiir. Ruhumuzun belleğidir. İç sıkıntılarımızın, iç saklanışlarımızın özenle düzenlenmiş hatıra defteridir.

 

Sonsuz bir ışıktır şiir.  Her renkten ve her kokudan büyük bir çiçek bahçesi yaratmak için şiir! Şiiiiiir!

 

Harflerin rüya görmesidir o. Cansızın dile gelmesidir.

 

Hüzünbazdır, devrimcidir, hayatı aşka boyamak içindir!

 

‎Çünkü  bu  gizemli dünyada " yan yana gelmemiş / sözcükler vardır daha"

 

Çünkü  “şiirimiz  karadır abiler!” ve zulmü yıkacaktır!

 

Akdeniz köpükleriyle gülsün,zeytinler yeşil kalsın diye çaldığımız ıslıktır şiir..  Sözcüklerin ışığı yansır  iklimine.

 

Evet,  Şiir, Şiir!

 

Çünkü sınırları aşar ve insanları kucaklar o...  Gönülden gönüle akan sihirli yoldur...

 

Çünkü farklı dil ve düşünme şekliyle bizlere yeni  algı kapıları açar!

 

Düşleyebilmek , hayatı paylaşmak sevgiyi çoğaltmak ,  barışı yüreklerimize taç yapmak için Şiir, Şiiiiir!

 

Bir masal mıydı  o bir rüya  mı? Sessizlik  noktasını bulurken kurulan cümle mi yoksa?

 

Evet şiir ! Kalpleri bölüp çıkaranlara inat onları toplamak için şiir!

 

...Ve “En güzel şiir henüz yazılmamış olandır”

 

Şair sözü en gerçeği söyleyen yalandır!

 

Dünya Şiir Günü’nüz kutlu olsun!

 

( Bu bildiri Facebook ve Twitter’den cümleler gönderen şairler ve şiirseverlerin katkılarıyla kolektif olarak  yazılmıştır

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1131 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler