1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Şaibeli Öğetmenlik Sınavı
Şaibeli Öğetmenlik Sınavı

Şaibeli Öğetmenlik Sınavı

Minik öğrencilere hala öğretmen gönderilemedi... Sınavı hakkıyla kazananların hakkı yendi... Kazanamayanları kazandırtmaya çalıştılar... Atatürk Öğretmen Akademisi mezunlarını dışarda bırakarak orman mühendisleri, makine, inşaat... mühendisleri ilkokul

A+A-

 

 

Minik öğrencilere hala öğretmen gönderilemedi...

Sınavı hakkıyla kazananların hakkı yendi...

Kazanamayanları kazandırtmaya çalıştılar...

Atatürk Öğretmen Akademisi mezunlarını dışarda bırakarak orman mühendisleri, makine, inşaat... mühendisleri ilkokul öğretmeni olarak atanmak isteniyor...

Bu günleri de mi görecektik!? Bu anlayışlara mı kaldık!?

İnsaf artık, insaf...

Yasasıyla, bütçesiyle, bakanları, müdürüyleriyle koskoca bir devlet sekiz on yaşlarında minik öğrencilerinin önüne bir öğretmen koyamıyor. Temmuz ayından beridir münhaller belli ve hala daha okullara öğretmen gönderilemedi. Yazık!

Güvenin ve adaletin kalmadığı böyle bir ortamda Bakanlığın önce Akademi mezunlarına görev vermesi sonra da boş kalan yerler için sınav yapması gerekirdi. Kamu Hizmeti Komisyonu’nda sular durulunca en geç Şubat ayı gibi sınavlar yapılır ve Akademi mezunlarının resmi atamaları yapılırdı. Zarar ve haksızlık en az şekilde atlatılırdı.

Bunu yapmadılar veya yapmak istemediler.

Sorunu çözeceklerine büyüttük sonra büyüttüler. Bir yandan sınav yapacaklarını duyurdular, öte yandan da geçici görevlendirme yaptılar.

Güven mi kalır; hak mı, adalet mi kalır.

 “Atasayan, bu sınav ile bir sıralamanın ortaya çıkacağını ve geçici öğretmenlerin artık bu listeden çağrılacağını ifade ederek, bu sınavı eğitim sisteminde bir “milat” olarak niteledi (TAK).”

Sınava beş kala geçici öğretmen olarak görevlendirilenler ne olacak? Onları görevden alıp sınavda birinci, ikinci... gelenlere görev verecek misiniz?

Öte yandan hade Bakan bilmiyor, bürokratları da mı bilmiyor?

Geçici öğretmen sıralama sınavı 2006 yılında Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmıştı. 2007-09 döneminde ise Kamu Hizmeti Komisyon’u tarafından yapılıyordu. Öğretmenlik sınavının ilk oturumuna ve önceden geçicilik yapanlara ek puan verilerek sıralama yapılırdı. Resim, müzik, beden eğitimi, İngilizce branşları ise kendi içlerinde sıralanıyordu. Sıralama listeleri kimlik kartı numaralarına göre Bakanlığın internet sayfasında yayınlanır, görev alanlar açıklanırdı. Herkes sıranın kendisine ne zaman geleceğini bilirdi.  

Ayrıca bir okulun resim öğretmeni ihtiyacı varsa orman mühendisi gönderilmezdi. Resim sırasından biri gönderilirdi.

Ancak Kemal Dürüst gelir gelmez ilk yaptığı işlerden biri de bu sınavı kaldırmak oldu. Yerine hiçbir akademik kriter getirmeden sınavları kaldırdı. Kriter partizanlık, yandaş olmak, yalakalık... Zaten istenilen de buydu. Hak, adalet isteyen kim ki!..

Şimdi Atasayan’nın “milat” dediği sınav, aslında 2006’da uygulamaya başlayan ve 2009’da Kemal Dürüst tarafından kaldırılan sınavdır.

Madem bu sınav “milat”ı neden kaldırdınız?

Niye bırakmadınız gençler hakkıyla yarışsın, iyi olan öğretmen olsun? 

Münhal sayılarını gereğinden az ilan ederek, Akademi mezunlarını açıkta bırakarak mühendislik, fizik, kimya... mezunlarını okul öncesi, ilkokul öğretmeni, resim, müzik öğretmeni yapmak isteniyor. 36 ay geçici öğretmenlik yaptırarak kardolamak istiyorlar.

İşler içinden çıkılamaz hale gelince de sınav yapalım, milattır, haktır, hukuktur, şeffaflıktır... Hade canım sen de! Kim inanır ki artık? Hangi işinizi doğru düzgün yaptınız, bu kadar zamandır?

Kolej sınavlarında mı; terfi sınavlarında mı?... Hangisinde...

Eğitime verilen zararı en aza indirebilmek ve haksızlıkları önlemek amacıyla önce Akademi mezunları görevlendirilip, boş kalan yerlere ise sıralama sınavı sonuçlarına göre görevlendirme yapılmalıdır. Branşlar kendi içinde sıralanmalıdır ve okulların ihtiyacına göre bu sıradan görevlendirme yapılmalıdır.

 

 

 

Bu haber toplam 882 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler