1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SAHTE İMZAYA İKİ TUTUKLAMA!
SAHTE İMZAYA  İKİ TUTUKLAMA!

SAHTE İMZAYA İKİ TUTUKLAMA!

Afrika Gazetesi’nde 21 Eylül’de yayınlanan ve Başbakan İrsen Küçük imzalı sahte belge olayıyla ilgili olarak eski müsteşarlardan Kamu Hizmeti Komisyonu Üyesi Mustafa Tanju Tokay ile Kamu Hizmeti Komisyonu Sınav Müdürü Emir Hüseyin Emirkanı tut

A+A-

 

 

Afrika Gazetesi’nde 21 Eylül’de yayınlanan ve Başbakan İrsen Küçük imzalı sahte belge olayıyla ilgili olarak eski müsteşarlardan Kamu Hizmeti Komisyonu Üyesi Mustafa Tanju Tokay ile Kamu Hizmeti Komisyonu Sınav Müdürü Emir Hüseyin Emirkanı tutuklandı.

Yapılan polis soruşturması sonucu tutuklanan Mustafa Tanju Tokay ile Emir Hüseyin Emirkanı, bu sabah Lefkoşa Kaza Mahkemesi Yargısı Hale Ahmetraşit’in huzuruna çıkarıldı.

Hukukçular yanında basının da büyük ilgi gösterdiği duruşmada mahkeme salonunda oturacak yer kalmaması nedeniyle bir çok basın mensubu dışarıda kaldı.

İddia makamı adına mahkemede hazır bulunan Savcı Emine Taşkın, Tokay ile Emirkanı’nın, 21 Eylül tarihinde Afrika Gazetesi’nde yayımlanan sahte belgeyi vererek tedavüle sürme suçlarından zanlı olarak tutuklandıklarını söyledi.

Zanlıların gönüllü ifadelerinde suçlarını kabul ettiklerini ifade eden Taşkın, olayla ilgili incelenecek bir çok emare olduğunu, ayrıca aranacak 3 yer bulunduğunu söyleyerek zanlılar hakkında 3’er gün tutukluluk emri talep etti.

Zanlı avukatları gönüllü ifade verdiklerine ilişkin iddiaya itiraz ederken, tutukluluk süresine itirazda bulunmadılar.

Mahkeme Yargıcı Hale Ahmetraşit de savcının talebi doğrultusunda Tokay ve Emirkanı’nın poliste 3 gün daha tutuklu kalmasına emir verdi.

Mahkeme sonrası karakola götürülen Mustafa Tanju Tokay’ın oldukça rahat olduğu ve tebessüm ettiği gözlemlendi.

Başbakan İrsen Küçük pazartesi günü, kendisine ait olduğu iddia edilen sahte bir talimata ilişkin yayınlar yapılması üzerine yasal işlem başlattığını Meclis konuşmasının ardından yazılı açıklamayla da duyurmuş ve “Bahse konu sahte evrakla ilgili olarak gerekli soruşturmanın başlatılması için konu bugün Savcılığa aktarılmıştır” demişti.

 


 

 

BAŞBAKAN İRSEN KÜÇÜK’ÜN BASIN AÇIKLAMASI

 

UBP kurultayına dönük çirkin iddialara, senaryolara hatta sahte evraklara dayalı adeta soğuk savaş dönemi yöntemleriyle kampanyaların sürdürüldüğünü belirtmiş, amacı ne olursa olsun bu tür hareketlere tevessül edilmesinin ülkemizde siyasi yaşamı ve demokrasimizi yaralarken, dış dünyada  KKTC adına olumsuzluklar yarattacağına dikkat çekmiştim. 

 Konuyla ilgili bazı bürokratların tutuklanmaları ve yargıya havale edilmeleri haberleri karşısında hayrete düştüğümü ve derin üzüntü duyduğumu ifade etmeliyim.

İrsen Küçük adını yıpratmak ve diğer adaya avantaj sağlamak yolunda gözlerini karartanların, hayali evraklar üretip bunu servis edenlerin ve siyasi çalışmalarını evrak sahteciliğine kadar vardıranların yargı önünde hesap vermekten kaçamayacaklarına olan inancım tamdır. 

Bahse konu sahte evrakla ilgili olarak, gerekli soruşturmayı ve kovuşturmayı çok kısa bir sürede başarıyla sonuçlandıran Polis Genel Müdürlüğümüze alenen teşekkürlerimi sunarım.

Sağduyulu halkımızın böylesi siyasi ayak oyunlarına gelmeyeceğine olan  inancımı belirtir,  bir kez daha vurgulamak isterim ki zafer;  yolu doğru, temeli sağlam, mayası gerçek, inancı tam olanındır. Halkımdan aldığım güç ve destekle anlım açık, başım dik olarak çalışmalarıma tüm hızıyla ve  kararlılıkla  devam  edeceğim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 3960 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler