1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Şahali: “İstifamla doların düşeceğinden emin olsam dün istifa ederdim”
Şahali: “İstifamla doların düşeceğinden emin olsam dün istifa ederdim”

Şahali: “İstifamla doların düşeceğinden emin olsam dün istifa ederdim”

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, “Hiçbirinizin kazancının Dolar üzerinden olmadığını biliyorum ama maliyetleriniz Dolar üzerinden. İstifamla Doların düşeceğinden emin olsam dün istifa etmiştim.”

A+A-

Lefkoşa’da araçlı eylem yapan üreticiler hükümete Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı önünden “Biz tükendik, artık üretim yapamıyoruz gelin bu hayvanları teslim alın” diyerek seslendi.
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali ise, ülkedeki gerçeklerin ortada olduğunu söyleyerek, “Hiçbirinizin kazancının Dolar üzerinden olmadığını biliyorum ama maliyetleriniz Dolar üzerinden. İstifamla Doların düşeceğinden emin olsam dün istifa etmiştim” diyerek yanıt verdi.
Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği, diğer üretici birliklerinin de desteğiyle hükümetin tarım ve hayvancılık politikasına ve zamlara tepki göstermek için Lefkoşa’da araçlı eylem yaptı.
Ülkenin farklı bölgelerinden üreticiler yaklaşık 500 iş aracıyla sabah saatlerinde Gönyeli ve Hamitköy çemberlerine geldi; Lefkoşa’ya birlikte girdi. Bazı üreticiler beraberlerinde eşeklerini de getirdi. 


ŞAHALİ ÜRETİCİYE SESLENDİ
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, bakanlığın önüne çıkarak üreticiye açıklama yaptı.
Şahali, görevi devraldığı Şubat ayında 3.58 olan Doların dün itibarıyla da 6,5’e yükseldiğini kaydetti.
Arpanın fiyatının da dolar üzerinden belirlendiğine işaret eden Şahali, göreve geldiğinde arpanın tonunun 192 Dolar, dün itibarıyla da 270 Dolar olduğunu belirtti. 
Şahali, zamma rağmen arpanın Cuma güne kadar üreticiye 77 kuruştan satıldığını da ifade ederek şunu ekledi: 


“BU SÜBVANSİYONUN BEDELİ 40 MİLYON TL OLDU”
“Dayanılabildiği kadar dayanıldı, arpanın fiyatı değiştirilmedi. Aradaki fark bütçede öngörülmediği halde devlet tarafından karşılandı. Bu sübvansiyonun bedeli 40 milyon TL oldu. Toprak Ürünleri Kurumu’nda 40 milyon açık oluştu. 1 ay sonra stoklar bittiğinde; bu borç da orda durduğunda TÜK üretici için arpa getiremeyecek…” 


“İSTİFAMLA DOLARIN DÜŞECEĞİNDEN EMİN OLSAM DÜN İSTİFA EDERDİM”
Bir üreticinin “Türkiye’de arpanın fiyatı 90 kuruş” demesiyle Şahali şunları söyledi: 
“Türkiye’de arpa 90 kuruşken, burada 77 kuruştu. Çünkü Türkiye’nin gücü var bu farkı kapatıyor. Biz de gücümüz yettiğince bunu yaptık… 8 ay dayandık. Dayanamadığımız nokta geldiğinde iki karar aldık: ineğin ve küçükbaş sütünün fiyatını artırdık. Küçükbaş hayvanlarının sütünün kalmadığını bildiğimiz halde dengeyi korumak için onun da fiyatını artırdık. 
‘Küçükbaşta hayvan başına 60 kilo hibe desteği’ dedik. ‘İki ay süre’ dedik...Önümüzü görelim…Süt paraları 7 aydır aksamadan ödeniyor. Yapabileceklerimiz ve zorlandıklarımız var. Zorlandıklarımızı hep birlikte yapacağız, dayanağız. Başka türlüsü yok.”
Üreticilerin hiçbirinin kazancının Dolar üzerinden olmadığını farkında olduğunu da kaydeden Şahali, “Üreticilerin masrafları Dolar üzerinden. İstifamla Doların düşeceğinden emin olsam dün istifa etmiştim, hükümet, istifasıyla Doların düşeceğinden emin olsa dün istifa etmişti. Gerçekleri anlamamız lazım” dedi.
Üreticiler, sık sık Bakanın sözünü “Açız; evimize ekmek götüremiyoruz; hayvanlarımızı yediremiyoruz” diyerek kesti.

Bu haber toplam 4392 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler