1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SAĞLIKTA YENİ SORUN
SAĞLIKTA YENİ SORUN

SAĞLIKTA YENİ SORUN

A+A-

 

 

 

 

Kuzey Kıbrıs insanının sağlığı bir kez daha tehdit altında… Doktor olmayan kişiler tarafından gerçekleştirilen sağlık uygulamaları ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor. Doktor kontrolü dışında faaliyete konulan fizik tedavi, diyetisyen, psikoloji, kavitasyon, lazer epilasyon merkezleri insan sağlığı için tehlike arz ediyor. İnsan hayatını tehlike koyan ve defalarca doktorlar tarafından uyarılar yapılmasına rağmen bu merkezlerle ilgili hiçbir denetim yapılmıyor.

 

VAKALAR CİDDİ, DENETİM YOK

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Plastik Cerrah ve Cilt Uzmanları bu merkezlerde tedavi gören kişilerin kendilerine acil vakalarla geldiğini, bazı vakların çok ciddi boyutlarda olduğunu söyledi. Kıbrıs Türk Tabipler Birliği ve Özel Hastaneler Yasası gibi yasaların bir doktor sorumluluğu olmadan hiçbir sağlık kuruluşunun açılamayacağını kesin bir şekilde belirtmesine karşın bir sürü yasa dışı merkezler açılmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı ise tüm uyarılara rağmen hiçbir girişimde bulunmuyor.

 

UCUZ FİYATLARLA TEDAVİ YAPILIYOR

Kısa süreli eğitim alan kişiler tarafından uygulanan lazer epilasyon, zayıflatma amaçlı kavitasyon cihazları, sorumlu doktor olmaksızın açılan fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezleri; doktor takibi olmaksızın uygulanan diyet programları ve psikolojik tedavilerin ve reçetesiz ilaç satışlarının yapılması endişe verici boyutta. Doktorlar, bu merkezlerle ilgili biran evvel daha önceden hazırlanmış yasal düzenlemenin hayata geçirilmesini aksi takdirde daha büyük problemlerle karşılaşılacağını aktarıyor.

Öte yandan tıpla ilgili uygulamalarda ilan ve reklam vermek yasak olmasına rağmen, bu merkezlerin bazıları ucuz fiyatlarla duyurular yapıyor.

 

DOKTORLAR UYARIYOR

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Aykut Üretici, bu merkezlerde yanlış yapılan uygulamalar nedeniyle birçok kişinin ciddi şekilde sağlık problemi yaşadığını hatta geri dönülmez sonuçlar dahi elde edilebildiğini dile getirdi.

Plastik Cerrah Dr. Kenan Arifoğlu ise lazer epilasyon ve kavitasyon cihazlarının uygun kullanılmadığı zaman yanıklara, göz kısmına isabet ettiği takdirde körlüğe neden olabileceğini dile getirdi.

Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Kani Nalbant da yanlış uygulamaların deride yanık, lekelenme ve çukurlara neden olabileceğini vurgulayarak, bu tür merkezlerin denetlenmesi gerektiğini ifade etti.

 

AYRINTILAR BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1159 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler