1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SAĞLIKTA ÜCRET' PROTESTO EDİLDİ
SAĞLIKTA ÜCRET PROTESTO EDİLDİ

'SAĞLIKTA ÜCRET' PROTESTO EDİLDİ

KTAMS, hükümetin kamu sağlık hizmetlerini paralı yapmasını protesto etmek amacıyla bugün eylem yaptı. Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Polikliniği önünde saat 08.30’da gerçekleştirilen eyleme Sendikal Platform da destek verdi. Eylemde

A+A-

 

 

 

KTAMS, hükümetin kamu sağlık hizmetlerini paralı yapmasını protesto etmek amacıyla bugün eylem yaptı.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Polikliniği önünde saat 08.30’da gerçekleştirilen eyleme Sendikal Platform da destek verdi. Eylemde KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan, Sendikal Platform adına KTÖS Başkanı Güven Varoğlu konuşma yaptı, KTAMS’ın hazırladığı bildiriyi sendika örgütlenme sekreteri Devrim Barçın okudu.

KAPTAN

KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan yaptığı konuşmada, hükümetin yasalara rağmen, yasaları ayaklar altına alacak işler yaptığını ve ülkenin en büyük onuru olan Anayasa’yı çiğnediğini iddia etti.

Yasalar çerçevesinde yıllarca maaşından sağlık harcamaları için prim kesilen Sosyal Sigortalılardan ve halen kamuda çalışmakta olanlardan ikinci bir ücret talep edildiğini kaydeden Kaptan, “Kamu Görevlileri Yasası’na rağmen talep edilen ek ücretle ilgili ‘mahkemeye gidin karar çıkarsa durdururuz’ diyorlar. Peki alınan paralar ne olacak, onlar için de ayrı dava lazımmış” diye konuştu.

Ücretsiz sağlık ve eğitim hizmetinin halka verilen Anayasal bir hak olduğunu hatırlatan Kaptan, çalışanların yıllarca sigorta primlerini yasalar çerçevesinde ücretsiz hizmet alabilmek için yatırdığını ifade etti.

Kaptan, “lüks harcamalara ve kontrolsüz nüfusa dur diyemeyenlerin, faturayı çalışanlara çıkardığını” savunarak, “Susmayacağız, bugün de yarın da sesimizi yükselteceğiz ve önümüzdeki günlerde davalarımızı da açacağız” dedi.

“Devletin yasasızlık yapacağı, kendilerinin de mahkemeye gideceği” gibi bir düzenin olamayacağını kaydeden Kaptan, bu şekilde devam ederse halkın sokağa inmesinin çok yakın olduğunu, “o zaman da hükümetin icazetle yapıştıkları koltuklarda oturamayacaklarını” söyledi.

VAROĞLU

KTÖS Başkanı Güven Varoğlu da konuşmasında, devletin yıllarca ödenen primleri hiçe sayarak, halktan ücretsiz eğitim ve sağlık hizmeti haklarını geri aldığını savundu.

Varoğlu, ücretsiz sağlık ve eğitim hizmetlerinin sosyal devletin gereği olduğunu, bunu yapamayan bir devletin sosyal devlet ilkesine sahip olamayacağını belirtti.

Çıkarılan Sağlık Fonu Yasası’yla, yatırılan primlere mukabil hastaneye giderek ilaç alan ve tahlil yaptıran kişilerden ücret alınmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu kaydeden Varoğlu, “Sıkıştıkları zaman bunun adına ‘gönüllülük esasına dayalı bağış’ diyorlar. Kıbrıs’ta bunun için bir deyim var çevir da gaz yandı” şeklinde konuştu.

Bu yapılanları kabul etmenin mümkün olmadığını kaydeden Varoğlu, zaten hastaneye gereken katkıların yapılmadığını, insanların ilaçsız bırakıldığını, fakir insanların tedavi hakkının elinden alındığını savundu.

Varoğlu, sağlık hizmetleri için istenen paranın yasadışı olduğu görüşünü kaydetti ve halka çağrı yaparak bu paranın ödenmemesini istedi.

KTAMS’IN BİLDİRİSİ

Bu arada eylem sırasında, KTAMS’ın hazırladığı bildiri, sendika örgütlenme sekreteri Devrim Barçın tarafından okundu.

Bildiride, UBP Hükümeti’nin, Sağlık Fonu Yasası’nı Meclis’ten geçirerek hastaneler için gerekli finansmana yardımcı olmak, teçhizat ihtiyacını temin etmek ve hizmetlerin yürütülmesi için gerekenlerin bedelini kamu sağlık hizmetini paralı hale getirerek halka ödetmek istediği savunuldu.

Yasanın yürürlüğe girmesiyle geçmişte sağlık hizmetlerini ücretsiz kullanan kamu mensupları veya sigortalıların bundan böyle kamu sağlık hizmetlerine ücret ödeyecekleri kaydedilen bildiride, “Kamu sağlık hizmetinin paralı hale getirilmesi Anayasamızda da yeri olan sosyal devlet anlayışıyla bağdaşmamaktadır” denildi.

Gerek Sosyal Sigortalılar olsun gerekse Sosyal Sigorta emeklileri olsun ağlık hizmeti için zaten prim yatırdıklarını ve bu primlerine karşılık kamu sağlık hizmeti alma haklarının da Sigortalar Yasası’nın 34. maddesiyle düzenlenmiş olduğu belirtilen bildiride, bunun üzerine bir de artı olarak kamu sağlık hizmeti için para alınmasının “soygunculuktan başka bir şey olamayacağı” savunuldu.

KTAMS bildirisinde ayrıca, Kamu Görevlileri Yasası Ücretsiz Tedavi Hakkı’nı düzenleyen 23. maddenin 1. fıkrasına göre kamu görevlilerinin, muayene, tedavi, ilaç ve benzeri sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmak hakkına sahip oldukları ve yine 23. maddenin 4. fıkrasında emekli kamu görevlilerinin de bu maddeden yararlandığından bahsedildiği belirtildi.

Kamu Görevlileri Yasası’nın ilgili maddesine rağmen kamu görevlisi ve emeklisinden kamu sağlık hizmeti için ücret alınmasının kabul edilemez olduğu ifade edilen bildiride, “Neo - liberal saldırıların her geçen gün arttığı ülkemizde Özelleştirme Yasası ile kamu kurumlarımız sermayeye peşkeş çekilmek istenmekte iken kamu sağlık hizmetinin de sosyal devlet anlayışına aykırı bir şekilde paralı hale getirilmesi ile Kıbrıslı Türkler üzerinde oynanan oyunun boyutlarının ne kadar büyük olduğunu bize göstermiştir” iddialarına yer verildi.

Bildiride, “KTAMS olarak, UBP Hükümeti’nin sosyal devlet anlayışına aykırı bir şekilde bu türden yasa tanımaz uygulamalarına karşı her alanda mücadele edileceği” kaydedilerek, kamu sağlık hizmetinin ücretli hale getirilerek halk üzerinden rant elde edilmesine tüm halk tepki koymaya çağırıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 835 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler