1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SAĞLIKTA PROFESYONELLER YETİŞECEK
SAĞLIKTA PROFESYONELLER YETİŞECEK

SAĞLIKTA PROFESYONELLER YETİŞECEK

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) bu yıl Sağlık Bilimleri Fakültesi’ni açarak sağlık alanında eğitim verecek fakülteleri bünyesine katmaya devam ediyor.

A+A-

 

 

 

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (UKÜ) bu yıl Sağlık Bilimleri Fakültesi’ni açarak sağlık alanında eğitim verecek fakülteleri bünyesine katmaya devam ediyor. Bu gelişmeyle UKÜ’nün sağlık alanındaki eğitime verdiği önemi ortaya koyduğunu belirten UKÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Günay Sarıyar, Fakülte’nin hedefleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bilimleri Fakültelerine duyulan gereksinimden söz eden Prof. Dr. Günay Sarıyar “Tüm dünyada ortalama insan ömrünün uzamasına, yaşam kalitesinin artırılmasına ve hızla artan bilgi birikimine paralel olarak, sağlık sektöründe varolan mesleklerin iş yükü artmakta, yeni iş ve meslek alanları ortaya çıkmaktadır.” dedi. Prof. Dr. Sarıyar bu nedenle de sağlık bilimlerinde yeni eğitim dallarının oluştuğunu veya tıp fakültesi bünyesinde olan bazı bölümlerin bağımsız yüksek okullar olarak büyük gelişme kaydettiklerini belirtti. Prof. Dr. Günay Sarıyar ayrıca “Sağlık alanındaki, özellikle de tıp hizmetlerindeki gereksinimi yerine getirmek amacıyla fizyoterapi ve rehabilitasyon, beslenme ve diyetetik gibi bölümler kurulmakta ve sağlık hizmetlerinde büyük ihtiyaçlar karşılanmakta.” diye konuştu.

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nin hedeflerinden birinin de sağlık alanında eğitim verecek fakülteleri bünyesine katmak olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sarıyar şöyle devam etti: “Bu amaçla 2011-2012 akademik yılında Eczacılık Fakültesi açılmıştır. Bu yıl da Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu açarak sağlık alanındaki eğitimine verdiği önemi ortaya koymuştur.” Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ile Beslenme ve Diyetetik Bölümleri’nden oluştuğunu kaydeden Prof. Dr. Günay Sarıyar, Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu’nda ise Eczane Hizmetleri ve Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik programlarının açıldığını söyledi.

 

 

 

Bu haber toplam 578 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler