1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3. 'Sağlık' YAZI DİZİSİ- 5
Sağlık YAZI DİZİSİ- 5

'Sağlık' YAZI DİZİSİ- 5

Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi Klinik Şefi Dr. Mehmet Avcı, yılda ortalama 400 sezaryen ve 500 normal doğum yapıldığını belirterek, eskiye nazaran hastanedeki doğum sayılarında artış yaşandığını belirtti

A+A-

YENİDÜZEN, ‘devlet hastaneleri ile ilgili yazı dizisini sürdürüyor… Sağlık Dosyası’nın bu haftaki bölümünde Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi Klinik Şefi Dr. Mehmet Avcı ile görüştük

 

Didem MENTEŞ

Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi Klinik Şefi Dr. Mehmet Avcı, yılda ortalama 400 sezaryen ve 500 normal doğum yapıldığını belirterek, eskiye nazaran hastanedeki doğum sayılarında artış yaşandığını belirtti. Kadın hastalıkları ve doğumlarda 24 saat hizmet veren Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nin Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi son yıllarda iyi bir başarı yakalamış durumda.
YENİDÜZEN, Sağlık Dosyası için Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi’ni ziyaret edip, Klinik Şefi Dr. Mehmet Avcı ile görüşerek servis ile ilgili bilgiler edindi.
Dr. Avcı, 5 doktor 10 ebe ve 3 hemşire kadrosuyla, yılda ortalama 400 sezaryen, 500 normal doğum yaparak, büyük özveri ve emekle hizmet vermeye çalıştıklarını belirtti.
Eskiye nazaran doğum sayılarında artış yaşandığını da ifade eden Mehmet Avcı, tam donanımlı bir kamu hastanesi olması nedeniyle tüm ada geneline hizmet verildiğini aktardı.
Avcı, Kadın Doğum Servisi’nde en fazla görülen vakaların başında ‘dış gebelik’ geldiğini vurgulayarak, serviste ‘normal doğumun’ öncelikli olduğunun altını çizdi.
Thalassemia konusunda ise erken tanı ile ilgili Lefkoşa Hastanesi’nin tek merkez olduğuna değinen Avcı, yaklaşık 10-15 yıldır Thalassemia hastası bebek doğmamasının altında Lefkoşa Hastanesi Kadın Doğum Servisi’nin imzası olduğuna vurgu yaptı.
Öte yandan mevcut hastanenin artık yetersiz kaldığına değinen Dr. Mehmet Avcı, yeni bir hastane yapılmasının kaçınılmaz olduğunu dile getirdi.

“Doğum sayılarında artış var…”

Klinik Şefi Dr. Mehmet Avcı, serviste 5 doktor olmak üzere,  13 ebe hemşiresinin görev yaptığını bunların 3’nün hemşire 10’nun da ebe olarak 24 saat hizmet verdiğini söyledi.
Kadın Doğum Servisi’nde yılda ortalama 400 sezaryen, 500 normal doğumun gerçekleştiğini kaydeden Dr. Mehmet Avcı, doktor kadrosunun da bilgi birikiminin en üst düzeyde olduğuna dikkat çekti.
Eskiye nazaran hastanedeki doğum sayılarının giderek artış gösterdiğini belirten Avcı, özel hastanelerden tek fark olarak otelcilik hizmetinin olmadığına değindi.

Servisin, doğum ve ameliyatlarda özel hastanelerden hiçbir farkı olmadığının altını çizen Dr. Avcı, serviste yatan her hastanın tek bir doktorun değil tüm doktorların hastası olmasının büyük bir avantaj olduğunu vurguladı. Her sabah saat 08:35’de viziteye çıkıldığını ve hastanın durumunun tüm doktorlar ve üst düzey hemşireler arasında tartışıldığını anlatan Avcı, doğru tedavi (bilimsel) kararının ortak alınarak, yola devam edildiğini söyledi.
Doğumlara doktor yanında ebeler, hemşire, asistan ve doğum uzmanın birlikte girdiğini anlatan Avcı, geceleri de iki ebe ve bir hemşirenin doğuma girmeye hazır bulunduğunu kaydetti.

24 saat hizmet verilmesi nedeniyle gece saatlerinde de hastaların Acil Servis’e başvurduğunu ardından da Kadın Doğum’a alındığını söyleyen Avcı, “kanamalar, karın ağrısı şikayetlerinin yanı sıra aciliyet gerektiren ve ameliyata girdiğimiz birçok vaka da vardır” dedi.
Avcı, “servise sancılı olarak başvuran kişilerin muayenesinden sonra ebeler tarafından takibe alınır, doğuma kadar takip edilir.  Bu arada nöbetçi doktorun sorumluluğunda normal doğumlar, servis içerisindeki doğumhanede gerçekleşir” şeklinde konuştu.

“En fazla dış gebelik görülüyor”

“Serviste normal doğum önceliklidir” diyen Dr. Avcı, tıbbi bir sebep olmadan, sezaryen yapılmamasına özen gösterilmekte olduğuna vurgu yaptı. 
Doğum Servisi’nde en fazla görülen vakaların başında ‘dış gebelik’ geldiğini açıklayan Dr. Mehmet Avcı, serviste 10 dakikaya ameliyata girebilecek ekibin her zaman hazır olduğunun altını çizdi. “Servisimizde zaman kaybetme söz konusu değil. Dış gebeliklerin yeni oluşması dışında ilaç tedavisiyle bunlar tedavi ediliyor” diyen Dr. Avcı, Kadın Doğum Servisi’ne birçok doğum kliniğinden hasta sevki yapıldığını da belirtti.
Serviste doğum sayısının yüksek olduğunu aktaran Avcı, ayda ortalama 30’a yakın normal doğum 30’a yakın da sezaryen gerçekleştiğini ifade etti.
Avcı, “Sezaryen sayısının yüksek olması nedeni, daha önce sezaryen geçiren kişilerin ikinci sezaryenlerini hastanede geçirmek istemeleri ve riskli vakaların tüm adadan hastanemize gönderilmesidir” dedi.

Haftada 2 ameliyat yapılıyor

Genel ameliyat kuralları içinde ameliyatların yapıldığını söyleyen Dr. Avcı, haftada iki gün ameliyata girdiklerini ve bunun yeterli olduğunu söyledi.
Avcı, şunları belirtti: “Salı ve Çarşamba günleri ameliyatlarımızı yapmaktayız. Burada hem soğuk ameliyatlarımızı hem de daha önce sezaryen geçirmiş planlı ameliyatları da bu iki güne sığdırıyoruz. Bu da daha önce sezaryen geçirmiş hamilenin gece sancılanıp da risk almaması açısından önemli. Polikliniğimize başvuran tüm hamileler için program yapılır, bir gün önceden hastanede yatırılır ve ertesi gün ameliyata alınır dolayısıyla risk sayımızı düşer.”
Özel hastanelerden sevk edilen hastaların şartlanmış olarak geldiğini anlatan Avcı şunları söyledi:
“Bizim aynı bulguları bulmamız bir tepkiyle karşılanıyor. Ancak biz bilimsel verilere dayanarak bunları dosyalarımıza yazarak kendi yaptığımızın doğru olduğuna inandığımızdan dolayı yeni bir tedavi önerebiliyoruz. Bu bazen aileler tarafından tepkiye sebebiyet verebiliyor bazen de teşekkürle karşılaşıyoruz. Özelden sevk eden tüm doktor arkadaşlarımıza önerimiz; sevke edecekleri hastalar için nöbetçi doktorlara ulaşmaları veya detaylı rapor yazıp  göndersinler.”

 

“Ayda 2 ile 4 arası kanser vakası sevk ediyoruz”

Kadın hastalıkları yönünden kadın doğum uzman kadrosunun her türlü ameliyatı yapabilecek organizasyona sahip olduğunu anlatan Avcı, yalnızca ‘kanser’ vaklarını onkolog olamaması nedeniyle yurt dışına sevk ettiklerini belirtti.  Avcı,  bu rakamın da ayda ortalama 2 ila 4 arası değiştiğini ifade etti.  İki yıl öncesine kadar jinekolojik kanser uzmanının hastanede çalıştığını ve ameliyatların serviste yapıldığını anlatan Avcı, doktorun kendi isteği üzerine hastaneden ayrılmasından dolayı hastaları sevk etmek zorunda kaldıklarını kaydetti.
Avcı, Sağlık Bakanlığı’nın sözleşmeyle bir onkolog sağlaması durumunda hastaların tedavilerinin yapılabileceğini de vurguladı.

 

“Son 15 yıldır Thalassemia hastası bebek doğmamasında imzamız var”

Thalassemia konusunda ise erken tanı ile ilgili Lefkoşa Hastanesi’nin tek merkez olduğuna değinen Avcı, Thalassemia hastalarının hamile olması durumunda Thalassemia tespitlerinin iki buçuk ayda tedavi edilmesi (eşten parça alınması ve laboratuar yönetimiyle) konusunda başarılı olduklarını dile getirdi. Avcı, yaklaşık 10-15 yıldır Thalassemia hastası bebek doğmamasının altında Lefkoşa Hastanesi Kadın Doğum Servisi’nin imzası olduğunu ifade etti.

 

“Doktor ve hemşire sayısı artırılmalıdır”

Serviste biri kadın hastalıkları bir diğeri doğum kliniği biri de zührevi hastalıklar olmak üzere doktorların günde 3 poliklinik hizmeti verdiğini söyleyen Avcı, bir doktorun da serviste hizmet vermesiyle aktif olarak çalışıldığını anlattı.  Dr. Mehmet Avcı, doktor sayısının yetersiz olması nedeniyle poliklinik dönemlerinde izinler konusunda sıkıntılar yaşandığını belirterek, en az 3 doktorun daha istihdam edilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Avcı şunları söyledi: “Kadın doğum servisinde 5 doktorumuz ayda beş ve altı nöbet tutmaktadırlar. Nöbetler, yorucu ve stresli geçmektedir. Aynı olay ebelerimiz ve hemşirelerimiz için de geçerlidir. Yine izin aylarında ve hastalık durumlarında ek mesai gelindiği için aynı hemşirenin 14 saat hiç ara vermeden mesaiye kalma durumları olabiliyor. Bu tabii ki ayakta ve stresli bir ortam olduğu için hem bedenen hem de ruhen solmalarına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle daha güvenli ve huzurlu ortam olabilmesi için hem hemşire ve ebe sayısı hem de doktor sayısı artırılmalıdır.”

 

“Araç gereçler mutlaka yenilenmeli”

Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi’nde yatak kapasitesi bakımından sıkıntı yaşamadıklarını söyleyen Avcı şöyle konuştu: “Çünkü bizde normal doğum yapan hastalar 24 saat, sezaryen olanlar hastalar ise 72 saat sonra taburcu edilmektedir. Bu nedenle uzun süreli yatan hasta sayımız çok azdır. 2,4 ve 6 kişilik odalar olmak üzere toplam 32 tane yatağımız var. Biri sancı odası, bir odamız da erken doğum riskleri taşıyan gebeler için ayrılmıştır, diğer odalarımız ise doğum ve kadın hastalıkları için ayrılan odalarımızdır. Servis içerisindeki doğumhanemizde iki doğumu aynı anda yapabiliriz.”
Servisteki araç gereçlerin mutlaka yenilenmesi gerektiğine vurgu yapan Dr. Mehmet Avcı, ultrasound cihazlarının belli yıllarda yenilenmesi gerektiğinin doğru bir yaklaşım olacağına değindi. Avcı, “doğumhanemizde kullandığımız NSC cihazları şuanda ikisi de çalışıyor ama bunların da yenilenmesi gerekiyor” dedi.

 

“Yeni hastane kaçınılmaz”

Yeni bir hastane yapılmasının artık kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Dr. Mehmet Avcı, mevcut hastanenin diğer bakanlıklara verilmesini tavsiye etti. Avcı, şunları anlattı:
“Ben ilk olarak 1980 yılında bu hastanede asistan olarak görev yapmıştım. Dolayısıyla 1980’ndeki çalışmasıyla 2015’deki çalışmasını çok kolay kıyaslayabiliyorum. O dönemde branşlar ve hasta sayısı çok çok azdı. Doktor sayısı ise fazlaydı… Ancak şimdi branşların artması, değişik müdahalelerin artırılmasıyla tabi ki hastanenin binasının yetersiz aldığı ve eklemelerle kaldırılmaya çalışıldığı bir gerçektir. Ancak benim önerim bu binanın doğrudan devlet bakanlıklarına ayrılması, tüm bakanlıkların bu bina içerisinde toplanması ve yeni bir hastane yapılmasıdır.”

Bu haber toplam 4173 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler