1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. SAĞLIK ÜCRETLERİNE TEPKİLER SÜRÜYOR
SAĞLIK ÜCRETLERİNE TEPKİLER SÜRÜYOR

SAĞLIK ÜCRETLERİNE TEPKİLER SÜRÜYOR

Mamalı, sosyal devletin ana görevinin halktan topladığı vergilere karşılık özellikle sağlık, eğitim ve adalet hizmetlerini koşulsuz olarak yerine getirmesi olduğunu belirtti.

A+A-

 

 

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başkanı Barış Mamalı, sosyal devletin ana görevinin halktan topladığı vergilere karşılık özellikle sağlık, eğitim ve adalet hizmetlerini koşulsuz olarak yerine getirmesi olduğunu belirtti.

Anayasa’nın devleti, herkesin beden ve ruh sağlığı içinde yaşayabilmesi ve tıbbi bakım görmesini sağlamakla ödevli kıldığını kaydeden Mamalı, devletin bu ödevini tahsil ettiği vergilerin bir borcu olarak halkına sağlamak zorunda olduğunu ifade etti.

Mamalı yazılı açıklamasında, “Hem vergi alıp hem de ayrıca ücret alarak hizmet vermekle devlet, ticari kazanç amacı güden bir şirkete bürünmüş olmaktadır. Bu uygulama başlı başına sosyal adaletsizlik olup devletin ayni hizmet için halkına iki kez ödetme yaptırtmasından başka bir şey değildir. Bu durumda devlete ödenen vergilerin herhangi bir anlamı kalmamaktadır” dedi.

“Anayasaya göre, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, demokrasi, sosyal adalet ve hukukun üstünlüğü ilkelerine dayanan laik bir Cumhuriyettir” diyen Mamalı, “Ancak hükümetin son zamanlardaki icraatlarının ve bu amaçla çıkarılan yasaların halkın aleyhine yani fertlerin zararına sonuçlar doğurduğu görülmektedir” ifadesini kullandı.

Devleti kuranın halk olduğunu ve bunu Anayasa ile gerçekleştirdiğini belirten Mamalı, halk Anayasa ile devlete çeşitli ödevler yüklediğini ve ayrıca sosyal adalet gereği halkına karşı bazı yükümlülükler getirdiğini kaydetti.

Mamalı, “Hükümetler devleti idare eden kurumlar olup Anayasa’daki kurallara uygun hareket etmek zorundadırlar. Anayasa’nın her ihlali, aslında devleti de hiçe sayan, itibarsızlaştırmasına yol açan bozuk bir idari davranış halidir.” dedi.

Bu haber toplam 646 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler