1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'SAĞLIK FONU'NU ANLATTI
SAĞLIK FONUNU ANLATTI

'SAĞLIK FONU'NU ANLATTI

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, daha önce hastanelerde “bağış” adı altında toplanan veya toplanmaya çalışılan Hastane Tesisat Fonu’nun Hastane Fon Yasası şeklinde değiştirildiğini belirterek, daha önce bağış adı altında toplanan ücretlerin ya

A+A-

 

 

 

 

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, daha önce hastanelerde “bağış” adı altında toplanan veya toplanmaya çalışılan Hastane Tesisat Fonu’nun Hastane Fon Yasası şeklinde değiştirildiğini belirterek, daha önce bağış adı altında toplanan ücretlerin yasaya bağlı olarak katkı şekline çevrildiğini, hastanelerde alınan ücretlerin de bu olduğunu kaydetti.

Kaşif, “Ücretler Kuran kelamı değil, sağlıkta odak önce insan sağlığıdır. Hastanede zaten tomografi ve MR’dan bağış adı altında bir ücret alınıyordu. Vatandaş ödemek zorunlu değil, ama katkı verirse hizmeti daha donanımlı alacak” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif bugün Lefkoşa burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde aort aamarı yırtılan Paşaköy Belediye Başkanı Halil Tülücü’nün durumuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında, hastanelerde alınan ücretlerle ilgili açıklamalarda da bulundu.

BAĞIŞ FON YASASINA DAYALI OLARAK KATKI ŞEKLİNDE DÜZENLENDİ

Kaşif, olayın kısaca bağışın fon yasasına dayalı olarak katkı şeklinde düzenlenmesi olduğunu ifade ederek, yıllardır Yataklı Tedavi Kurumları altında yasanın verdiği yetkiye dayanarak “Harçlar ve Ücretler Tüzüğü” olduğunu, bu tüzüğe bağlı olarak da ücretlerin düzenlendiğini anlattı.

Burada bulunan ücretlerin ödeyebilenler ve ödeyemeyenler diye kategorize edildiğini, ödeyebilenlerin oranlarının burada belli olduğunu söyleyen Kaşif, “Daha önce hastanelerde bağış adı altında toplanan veya toplanmaya çalışılan Hastane Tesisat Fonu’nu, Hastane Fon Yasası şeklinde değiştirdik. Hastanelerin daha iyi, daha güzel, teknik donanım bakımından daha ileri düzeyde hizmet verebilmesi için kaynaklarını arttırma gayreti içindeyiz. Bu amaçla daha önce bağış adı altında toplanan ücretleri, yasaya bağlı olarak katkı şekline çevirdik” dedi.

“Feryat edilen noktanın” hastanelerde vezne kuyruğu olduğunu belirten Kaşif, Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi için konuşmak gerekirse, burada numaratör sitemi olduğunu ve hastalar numarasını alıp kayda gittiğinde ücretin orada talep edildiğini anlattı.

“ÜCRETLER KURAN KELAMI DEĞİL...”

“Ama bu ücretler Kuran kelamı değil, sağlıkta odak önce insan sağlığı, sonra ücrettir” şeklinde konuşan Kaşif, “Güzellikleri yaratmak için bu taşın altına hepimiz elimizi karınca kararınca koyalım. Bu 2 lira, 3 lira, 5 lira olur. Bu hastanede zaten tomografi ve MR’dan bağış adı altında bir ücret alınıyordu. Ödemek zorunlu değil, ama katkı verirse vatandaş; hizmeti daha donanımlı alacak” dedi.

Uygulamada zaman zaman bazı aksaklıkların yaşanabileceğini, ancak zaman içinde hastane yönetimleriyle sıkıntıların aşılacağını söyleyen Kaşif, “Hepimizin hedefi insanlarımızın daha güzel ortamlarda, daha donanımlı, teknolojik bakımdan daha ileri sağlık hizmetlerini verebilmektir” diye ekledi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 818 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler